Bydgoszcz
19C
Słonecznie
52% wilgotność
Wiatr: 5km/h W
H 19 • L 18
15C
Wt
15C
Sr
15C
Czw
13C
Pt
15C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczPolitykaPaweł Skutecki potwierdza start w wyborach na prezydenta. „Im większy wybór, tym lepiej dla bydgoszczan”
Paweł Skutecki Bydgoszcz
14.08.2018 | 12:37

Paweł Skutecki potwierdza start w wyborach na prezydenta. „Im większy wybór, tym lepiej dla bydgoszczan”

Eryk Dominiczak | e.dominiczak@metropoliabydgoska.pl

Na zdjęciu: Poseł Kukiz'15 Paweł Skutecki zadeklarował oficjalnie start w jesiennych wyborach na prezydenta Bydgoszczy.

Fot. Stanisław Gazda

Poseł Paweł Skutecki dołączy do grona kandydatów na prezydenta Bydgoszczy. – Oficjalnie nastąpi to zapewne na początku przyszłego tygodnia, gdy zarejestrujemy swój komitet – mówi w rozmowie z nami parlamentarzysta Kukiz’15.

Skutecki już kilka dni temu zapowiadał, że wolę startu w wyborach wyrazi oficjalnie w dniu ogłoszenia daty wyborów. We wtorek poinformował o niej premier Mateusz Morawiecki, dzień wcześniej podpisując – niemal w ostatnim możliwym terminie – rozporządzenie regulujące kalendarz jesiennych wyborów samorządowych. – Wybieram się, wybieram, choć z pewną dozą nieśmiałości – mówi o swoim kandydowaniu bydgoski poseł. – Dlaczego? – pytamy. – Wiem bowiem, jak dużego rodzaju jest to przedsięwzięcie – odpowiada Skutecki.

Przypomnijmy, że sytuacja w kręgu określanym dawniej jako Nowa Bydgoszcz (skupiała między innymi otoczenie Skuteckiego czy członków partii Wolność) zmieniła się diametralnie po deklaracji Marcina Sypniewskiego, który ogłosił start w wyborach z własnego komitetu. Wcześniej wydawał się on najpewniejszym kandydatem tzw. środowisk wolnościowych na prezydenta miasta. Pod koniec kwietnia wystąpił jeszcze ze Skuteckim na konferencji, która zapowiadała cykl debat „Bydgoszcz zasługuje”. Miały one ostatecznie wyłonić kandydata na prezydenta ruchu nazwanego roboczo „Skutecki – Sypniewski – Pietrzak” (gdy właściciel tartaku otwarcie deklarował jeszcze start w wyborach). Mimo wielokrotnych zapewnień systematycznie malała chęć Sypniewskiego do udziału w tym projekcie, a rosła – Skuteckiego, który jeszcze kilka miesięcy temu nie deklarował przecież udziału w wyścigu o fotel prezydenta miasta.

Na ten moment do wyborów szykują się więc: aktualny prezydent Rafał Bruski, poseł PiS Tomasz Latos, wybrana w prawyborach w Sojuszu Lewicy Demokratycznej Anna Mackiewicz oraz Sypniewski. – Z tego grona Marcin jest najciekawszą propozycją. Jest doskonale przygotowany merytorycznie – mówi Skutecki. I dodaje, że nie przemawia przez niego kurtuazja. – Ale gdy do tego grona dołączyć pana, to zapewne pan będzie najciekawszą opcją? – wskazujemy. – Mam pewne propozycje, które odróżniają mnie chociażby od Marcina. I to bydgoszczanie zdecydują, które są bardziej realne. A dla mieszkańców im większy wybór, tym lepiej – przekonuje Paweł Skutecki.

O szczegółach swojej koncepcji na Bydgoszcz Skutecki nie chce na razie mówić. – Nie chcę psuć zabawy, ale w ciągu kilku dni, gdy zarejestrujemy komitet, spotkamy się na konferencji prasowej – zapewnia poseł Kukiz’15. Zamkniętym tematem jest kontynuacja spotkań w ramach wspomnianego cyklu „Bydgoszcz zasługuje”. Dwa, które się odbyły, nie cieszyły się zbyt dużą frekwencją. – Ale pojawiło się na nich kilka pomysłów i to z różnych stron – przypomina Skutecki. Twierdzi przy tym, że w kampanii wiodąca będzie rola mediów w pokazywaniu wszystkich kandydatów. – Już widzimy, że PO i PiS chciałyby spolaryzować dyskusję i pokazywać, że oni są poważni, a reszta – nie – wskazuje parlamentarzysta.

Pytany przez nas o termin wyborów i jego ewentualne znaczenie dla kampanii Skutecki zaprzecza. – Od dawna uważam, że wybory powinny odbyć się wiosną. Ale odbędą się jesienią, dla wszystkich jest ten sam termin, więc nie ma to większego znaczenia – kończy.


WSZYSTKO O KAMPANII W NASZYM SERWISIE –  WYBORY 2018 BYDGOSZCZPowiązane treści