Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

„Perspektywy” opublikowały ranking szkół wyższych. Jakie miejsca zajęły bydgoskie uczelnie?

Dodano: 29.05.2018 | 12:12

Redakcja "Perspektyw" oceniła uczelnie publiczne i niepubliczne.

Na zdjęciu: Budynek Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego przy placu Weyssenhoffa.

Fot. archiwum

Analitycy Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy” co roku przeprowadzają analizę uczelni wyższych w Polsce. Osiemnasta edycja rankingu przynosi informacje o aktualnym stanie polskiej nauki. Bydgoskie uniwersytety plasują się w drugiej pięćdziesiątce zestawienia.

Ranking uczelni akademickich składa się z siedmiu kryteriów: prestiż, pozycja rynkowa absolwentów, potencjał naukowy, efektywność naukowa, innowacyjność, warunki studiowania oraz umiędzynarodowienie studiów. Są one mierzone przez 25 wskaźników.

W porównaniu z poprzednimi edycjami rankingu, awans zanotował Uniwersytet Kazimierza Wielkiego. W tym roku zajął on miejsce od 51 do 60 (w ostatnich pięciu latach znajdował się on w szóstej dziesiątce zestawienia). Podobny wynik uzyskał Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy, który od 2015 roku okupuje miejsca 51-60.

Najlepszą uczelnią w Polsce według twórców zestawienia są ex aequo Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Jagielloński, które od lat zajmują najwyższe pozycje w rankingu. Na trzecim miejscu znalazła się Politechnika Warszawska.

„Perspektywy” oceniły też uczelnie niepubliczne. Według twórców zestawienia, najlepszą bydgoską uczelnią prywatną jest Kujawsko-Pomorska Szkoła Wyższa, która zajęła ex aequo 19. miejsce. Na 32. pozycji uplasowała się Wyższa Szkoła Gospodarki, a na 37 – Bydgoska Szkoła Wyższa. Na 40. miejscu ulokowano Wyższą Szkołę Bankową w Toruniu, która ma swój oddział w Bydgoszczy. Podobnie jak w zeszłym roku, tytuł najlepszej polskiej uczelni niepublicznej uzyskała Akademia Leona Koźmińskiego. Na drugim miejscu znalazł się SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny, a na trzecim – Uczelnia Łazarskiego. Wszystkie uczelnie zajmujące miejsca na podium mają swoją siedzibę w Warszawie.

Ranking Uczelni Niepublicznych uwzględnia szkoły wyższe, które posiadają uprawnienia co najmniej II stopnia lub jednolite magisterskie, miały minimum dwa roczniki absolwentów, wzięły udział w badaniach ankietowych, a ich łączna liczba studentów wynosi co najmniej 200 osób.

Nad prawidłowością i rzetelnością procedur sporządzania rankingu czuwa Kapituła składająca się z reprezentantów znaczących środowisk akademickich. Jej rolą jest ustalanie metodologii rankingu, nadzór nad procedurą jego przeprowadzania oraz zatwierdzenie i ogłoszenie wyników. Kapituła pracuje pod przewodnictwem prof. Michała Kleibera, byłego prezesa Polskiej Akademii Nauk.