Bydgoszcz
12C
Słonecznie
58% wilgotność
Wiatr: 5km/h SSE
H 13 • L 11
8C
Wt
7C
Sr
6C
Czw
8C
Pt
8C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczBiznesPesa Dart z klocków LEGO. Jak go zbudować? [INSTRUKCJA]
12.10.2017 | 08:37

Pesa Dart z klocków LEGO. Jak go zbudować? [INSTRUKCJA]

Każdy może zobaczyć, jak zbudować Darta z klocków LEGO.

Na zdjęciu: Dart został zbudowany z klocków LEGO.

Fot. Mateusz Waldowski

Niedługo miną dwa lata, od kiedy Pesa Dart wyjechał na polskie tory. W ostatnich miesiącach został powstał kolejny pociąg, ale już z zupełnie innym przeznaczeniem. Model z klocków LEGO został zaprezentowany na targach Trako 2017, a dzięki przygotowaniu instrukcji każdy może zobaczyć, jak taką unikatową zabawkę zbudować.

Dla Mateusza Waldowskiego tworzenie modeli pojazdów z klocków LEGO to pasja. – Najpierw chciałem po prostu zbudować pociąg z klocków. Później pojawił się bardziej profesjonalny pomysł, aby stworzyć coś rzeczywistego – mówił nam, gdy pytaliśmy, skąd takie zajęcie. Stara się budować tabor PKP Intercity lub PKP Cargo. Darta wybrał z powodu jego charakterystycznej linii.

Przez dwa-trzy tygodnie, po kilka godzin dziennie, projektował model. Pociąg został wiernie odwzorowany ze zwróceniem uwagi na najdrobniejsze szczegóły. – Wiadomo, że niektórych nieścisłości nie da się uniknąć, bo to budowa z klocków, czyli wypełnianie jednego kształtu innymi kształtami. Wielu elementów długo szukałem, na przykład świateł, których model w międzyczasie zmieniłem. Zamontowałem też lusterka oraz pantograf – tłumaczył po ukończeniu projektu. Po dwóch miesiącach od opublikowania go do autora odezwali się przedstawiciele Pesy, którym spodobał się pomysł. W maju podpisano umowę na budowę Darta w wersji LEGO oraz stworzenie instrukcji. Dzięki niej każdy będzie mógł zbudować taki pojazd.

Waldowski zakończył pracę w sierpniu, a efekt okazał się imponujący. Został zaprezentowany 26 września na targach Trako 2017. – Model wymagał całkiem innego podejścia niż dotychczas stosowałem. Nie myślałem tylko nad gotowym efektem, ale też nad całym procesem jego powstawania. Poszczególne kroki w instrukcji trzeba było planować już na etapie projektowania – opisuje twórca. – Model jest przewidziany do ekspozycji, czyli nie przejedzie na zakrętach ani rozjazdach. Oczywiście są to klocki, więc bezproblemowo można zwiększyć jego bawialność – dodaje z uśmiechem.

INSTRUKCJA BUDOWY DARTA Z KLOCKÓW LEGO
CZĘŚĆ 1
CZĘŚĆ 2
CZĘŚĆ 3

Dzięki przygotowanej trzyczęsciowej instrukcji można zobaczyć, jak krok po kroku zbudować Darta z klocków LEGO. Wszystkie elementy pociągu wykonano z precyzją i dbałością o szczegóły, jednocześnie wykorzystując doskonale wszystkim znane klocki. – Jak każdy duży chłopiec mam ogromny sentyment do klocków LEGO, dlatego współpraca z panem Mateuszem to była wyjątkowa przyjemność. Mam nadzieję, że to nie ostatni pojazd PESA zbudowany z klocków – mówi Maciej Grześkowiak, szef zespołu PR w bydgoskiej firmie. Mówi się, że w następnej kolejności mogłyby powstać Gama albo Link. Dla tego drugiego Waldowski ma już gotowy szkic.

Pesa Dart powstał w latach 2014-2015. Dwadzieścia takich składów zamówiło PKP Intecity, które 29 grudnia wprowadziło je do rozkładów jazdy. Obsługują one połączenia z Warszawy do Lublina, Białegostoku, Katowic, Raciborza, Wisły, Wrocławia i Zwardonia, z Białegostoku do Bielska-Białej i Jeleniej Góry oraz z Lublina do Katowic i Wrocławia.


Powiązane treści