Bydgoszcz
5C
Słonecznie
76% wilgotność
Wiatr: 3km/h SSE
H 5 • L 4
11C
Wt
11C
Sr
13C
Czw
13C
Pt
11C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczPorady i ciekawostkiPesa Dart z klocków LEGO. Jak prawdziwy!
19.02.2017 | 20:12

Pesa Dart z klocków LEGO. Jak prawdziwy!

Nietypowego zadania zbudowania pociągu rodem z Bydgoszczy podjął się mieszkaniec Wrocławia. Oto efekt...

Na zdjęciu: Tak prezentuje się Dart Pesy w wersji z klocków Lego.

Fot. nadesłane

Wrocławianin Mateusz Waldowski stworzył projekt Darta z klocków LEGO. Imitacja pociągu wiernie przypomina oryginał.

Tworzenie modeli pojazdów z klocków LEGO to pasja Mateusza Waldowskiego. Jak wspomina twórca, początki były próbą realizacji marzenia z dzieciństwa. – Najpierw chciałem po prostu zbudować pociąg z klocków. Później pojawił się bardziej profesjonalny pomysł, aby stworzyć coś rzeczywistego – mówi twórca projektu zabawkowego Darta.

Czemu zdecydował się akurat na pociąg bydgoskiego producenta? Jak sam tłumaczy, kluczowy był aspekt patriotyczny. – Nie trzeba szukać za granicą, ponieważ w Polsce mamy czym się pochwalić. Dlatego staram się budować tabor PKP Intercity oraz PKP Cargo. Dart podoba mi się, ponieważ ma swoją charakterystyczną linię, swój pazur – tłumaczy Waldowski.

Projektowanie trwało ok. 2-3 tygodnie. Waldowski, dla którego jest to hobby realizowane w wolnym czasie, poświęcał na wykonanie Darta 2-3 godziny dziennie. Efekt jest imponujący. Pociąg został wiernie odwzorowany, a twórca zwrócił uwagę na najdrobniejsze szczegóły. – Wiadomo, że niektórych nieścisłości nie da się uniknąć, bo to budowa z klocków, czyli wypełnianie jednego kształtu innymi kształtami. Wielu elementów długo szukałem, na przykład świateł, których model w międzyczasie zmieniłem. Zamontowałem też lusterka oraz pantograf – opisuje Wałdowski.

Teraz pozostaje tylko czekać aż pociąg z klocków doczeka się nie tylko wersji komputerowej, ale też fizycznej. – Na razie zbudowałem już jedną lokomotywę oraz znaczną część Pendolino. Jest to jednak kosztowne hobby, więc nie mogę budować wszystkich pojazdów jednocześnie – tłumaczy Waldowski.
Wszystko wskazuje na to, że Dart nie będzie ostatnim pociągiem Pesy, który doczeka się takiego odwzorowania. W planach jest bowiem budowa następnego. – Mam wstępny szkic dla Linka. Mieszkam we Wrocławiu, więc pojazd będzie w barwach Kolei Dolnośląskich – zapowiada Waldowski.

Co na to przedstawiciele Pesy? – No cóż, jak patrzę na PesaDART z klocków Lego to zaczynam żałować, że mój syn ma już 18 lat, ale chyba tym razem wrócimy do klimatów z dzieciństwa i zbudujemy ten pociąg – śmieje się Maciej Grześkowiak, szef zespołu PR w bydgoskiej firmie.


Powiązane treści