Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Dobre dni dla PESY. Wielkie zamówienie dla Jerozolimy i sukcesy na TRAKO

Dodano: 25.09.2023 | 13:45

Na zdjęciu:

Fot. PESA

Podpisanie kontraktu o współpracy z Newagiem, udane testy lokomotywy wodorowej i przyznanie jej nagrody głównej, a na deser – kolejne wielkie zamówienie tramwajowe. Pesa podsumowuje zakończone Międzynarodowe Targi Kolejowe.

Zakończone w Gdańsku jubileuszowe XV Międzynarodowe Targi Kolejowe Trako 2023 były dla Pesa pod wieloma względami wyjątkowe: począwszy od zmiany sposobu prezentacji pojazdów, przez nowy design stoiska, na którym odbyło się ponad 100 spotkań, a które odwiedziło ponad 1000 gości, aż po dobre wiadomości, które napłynęły w czasie targów z zagranicy.

Pesa rozpoczęła i kończyła tegoroczne TRAKO od przejazdu lokomotywą wodorową ze składem pasażerskim na trasie Gdynia – Hel – Gdynia. Pierwszy przejazd dla mediów miał charakter edukacyjny i był okazją do promocji zielonych technologii w transporcie. W czwartkowe popołudnie bydgoski producent zaprosił na specjalny, historyczny przejazd przewoźników kolejowych, samorządowców, przedstawicieli branży kolejowej i instytucji finansowych oraz partnerów biznesowych. W czasie przejazdu goście mieli okazję rozmawiać z członkami wodorowego zespołu Pesy, ekspertami, ale także osobami odpowiedzialnymi za finansowanie projektów kolejowych o zebranych doświadczeniach i przyszłości wodoru na kolei.

Zapraszając przedstawicieli branży kolejowej w podróż na Hel chcieliśmy z jednej strony pokazać możliwości naszej lokomotywy wodorowej, ale co równie ważne potwierdzić, że napędy wodorowe w pojazdach szynowych to nie odległa przyszłość, a wprowadzenie na polskie tory nie tylko lokomotyw wodorowych, ale także pojazdów pasażerskich zasilanych z trakcji elektrycznej i ogniw wodorowych nastąpi szybciej niż się spodziewamy – powiedział Maciej Grześkowiak, Dyrektor ds. Projektów Strategicznych i Komunikacji Pesy Bydgoszcz.

Nowością targów była prezentacja wspomnianej lokomotywy wodorowej SM42-6Dn, którą zwiedzający mogli nie tylko obejrzeć, ale odbyć krótki przejazd w kabinie maszynisty. O zainteresowaniu pojazdem najlepiej świadczyła kolejka chętnych. Lokomotywa zdobyła też uznanie ekspertów i komisji konkursowej, która przyznała jej nagrodę główną w konkursie im. inż. Ernesta Malinowskiego. – Na decyzję jury wpływ miały nie tylko opracowane przez zespół bydgoskich inżynierów innowacyjne rozwiązania napędu wodorowego potwierdzone, wydanym przez prezesa UTK, świadectwem dopuszczenia do eksploatacji, ale również zainteresowanie potencjalnych klientów, którzy chcą zamieniać swoje spalinowe, manewrowe lokomotywy na bezemisyjną, wodorową lokomotywę – informuje bydgoska firma.

Poza lokomotywą, na targach można było również oglądać tramwaj Jazz prezentowany w ramach obchodów 150. Gdańskich Autobusów i Tramwajów. Prezentacja nowych pojazdów odbywała się specjalnej przestrzeni PESA VR Experience: goście odbywają spacery po ich wnętrzu z wykorzystaniem najnowszych rozwiązań wirtualnej rzeczywistości. – Klienci doceniają naszą ofertę, plany rozwojowe i podejście do współpracy. Jestem przekonany, że przed Pesą lata dynamicznego rozwoju, zarówno na polskim, jak i zagranicznych rynkach, zwłaszcza w kontekście planów inwestycyjnych krajów Trójmorza – podsumował Krzysztof Zdziarski, prezes Pesy.

Dwa ważne kontrakty. Tramwaje z Bydgoszczy pojadą w Jerozolimie

Podczas targów PESA podpisała z Newag umowę konsorcjum, potwierdzającą wolę dalszych wspólnych prac nad ofertą pojazdów piętrowych typy „push-pull” dla PKP Intercity, które ogłosiło nowe postępowanie na dostawę takiego taboru.

Targową „kropką nad i” Pesy postawiła podczas czwartkowego, wodorowego przejazdu na Półwysep Helski – wtedy to właśnie nadeszła bardzo dobra wiadomość z Izraela. – Konsorcjum, którego partnerem jest bydgoska spółka, zostało wybrane jako wykonawca nowej linii tramwajowej w Jerozolimie. PESA w ramach konsorcjum ma dostarczyć 132 tramwaje typu Twist. Pierwsze produkowane w Bydgoszczy tramwaje mają pojawić się na torach nowej linii w Jerozolimie w 2027 roku – informuje firma.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Roman
5 miesięcy temu

Jeszcze raz,. To jest Państwa dziecko, piękna Lokomotywa,. Będę płakał jak wyjedzie z terenu PESA, Roman z ochrony