Bydgoszcz
10C
Niebo częściowo zachmurzone
87% wilgotność
Wiatr: 5km/h ENE
H 13 • L 9
9C
Pon
7C
Wt
8C
Sr
9C
Czw
5C
Pt
Relacja na żywo z dróg w Bydgoszczy i regionie w naszej nowej usłudze TRAFFIC. Kliknij, aby zobaczyć więcej.
Metropolia BydgoskaBydgoszczBiznesPesa nie dostarczy tramwajów dla Krakowa. MPK nie chce dłużej czekać
krakowiak1
10.11.2017 | 18:43

Pesa nie dostarczy tramwajów dla Krakowa. MPK nie chce dłużej czekać

Na zdjęciu: Pesa nie dostarczy tramwajów do Krakowa.

Fot. mat. prasowe

Tramwaje wyprodukowane przez konsorcjum Stadler i Solaris, a nie przez Pesę będą jeździć po Krakowie. W piątek miejscowy przewoźnik poinformował, że bydgoska firma nie stawiła się na podpisanie umowy.

Kontrakt o wartości 430 milionów złotych miał dotyczyć dostawy 50 tramwajów. 9 listopada Pesa potwierdziła, że zawarła umowę kredytową i może korzystać z przyznanych jej środków. Nie wniosła jednak wymaganej przez MPK gwarancji finansowej w wysokości 29,9 mln zł i nie podpisała umowy ramowej wraz z umową realizacyjną na pierwszą część zamówienia (35 tramwajów). Czas minął w piątek, 10 listopada i krakowski przewoźnik zdecydował, że nie będzie dłużej czekał.


⇒ CZYTAJ TAKŻE » 200 milionów dla Pesy. Bydgoska firma dostanie kredyt od banków


Pesa jest rozczarowana decyzją i utrzymuje, że chciała i byłaby w stanie zrealizować kontrakt. – Zarząd MPK Kraków wielokrotnie i bezzasadnie próbował wykluczyć PESA z tego przetargu, teraz wykorzystał kolejny pretekst by uniemożliwić nam podpisanie umowy – odpowiada szef zespołu PR bydgoskiej firmy, Maciej Grześkowiak, w komunikacie cytowanym za serwisem transport-publiczny.pl. – Od wielu tygodni w sposób otwarty informowaliśmy zarząd przewoźnika o naszej sytuacji – dodaje. Pesa chciała, aby kontrakt podpisano po 20 grudnia.

Tramwaje do Krakowa dostarczy konsorcjum firm Stadler i Solaris, którego oferta podczas przetargu okazało się gorsza niż propozycja Pesy. Jej ważność upływa 16 listopada.


Powiązane treści