Bydgoszcz
12C
Słonecznie
66% wilgotność
Wiatr: 4km/h SW
H 13 • L 11
9C
Pt
8C
Sob
8C
Nd
8C
Pon
10C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczBiznesPesa odwołała się od wyników przetargu w Warszawie. Przegrała w nim z koreańską firmą
pesa
19.02.2019 | 07:45

Pesa odwołała się od wyników przetargu w Warszawie. Przegrała w nim z koreańską firmą

Szymon Fiałkowski | s.fialkowski@metropoliabydgoska.pl

Na zdjęciu: Na blisko 500 tramwajów podróżujących po warszawskich torach, niemal połowa to te wyprodukowane przez Pesę - są to zarówno modele Swing, jak i Jazz.

Fot. Mateusz Włodarczyk / wikipedia

W ostatnim możliwym terminie przedstawiciele bydgoskiej Pesy wysłali do Krajowej Izby Odwoławczej pismo z odwołaniem od wyników przetargu na dostawę tramwajów dla Warszawy.

Postępowanie przetargowe w stolicy, a raczej jego rozstrzygnięcie wzbudza do dzisiaj bardzo dużo emocji. Spośród dwóch ofert wybrano koreańskiego Hyundaia, który do Warszawy ma dostarczyć 213 tramwajów. Warto jednak nadmienić, że wcześniej Hyundai nie dostarczył takich pojazdów do żadnej innej stolicy. W miniony piątek, na antenie radia RMF FM wyników tego przetargu starał się bronić wiceprezydent Warszawy. – To nie był przetarg na wspieranie Pesy, ale na tramwaje dla mieszkańców – odpierał zarzuty Paweł Rabiej. Dodał, że oferta złożona przez Hyundai była o 3% niższa od tej złożonej przez Pesę i przyznał w rozmowie z Marcinem Zaborskim, że tramwaje które wyprodukuje koreańska firma, będą prototypowe.

W poniedziałek wieczorem, informację o wysłaniu odwołania potwierdził nam szef PR Pesy Maciej Grześkowiak. – Potwierdzamy, że Pesa wniosła odwołanie do Krajowej Izby Odwoławczej w sprawie rozstrzygnięcia przetargu na dostawę taboru dla Tramwajów Warszawskich – podkreślono w oświadczeniu. Czytamy w nim dalej, że bydgoska firma zdecydowała się to zrobić z uwagi na istotność postępowania oraz możliwość kontynuacji współpracy z Tramwajami Warszawskimi. – Po analizie dokumentów oraz zapoznaniu się z dostępnymi informacjami postanowiliśmy odnieść się między innymi do elementów formalnych oferty oraz kwestii prawidłowości wyceny, okoliczności dotyczących produkcji, posiadanych zasobów oraz rzetelności oświadczeń w zakresie zapewnienia terminowego wykonania zamówienia przez koreańską firmę – dodano.

Zobacz również:

Po przegranym przetargu Pesy. PiS i Solidarność komentują, wiceprezydent Warszawy tłumaczy

Pismo do prezydenta Warszawy w sprawie przeanalizowania przetargu i jego zakresu wysłał także wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz, a interpelację z pytaniami do Komisji Europejskiej złożył bydgoski europoseł PiS Kosma Złotowski. Ponadto, jak informuje portal transport-publiczny.pl, o wgląd w dokumenty, materiały i protokoły komisji z postępowania przetargowego zawnioskował w ramach kontroli poselskiej poseł Zbigniew Gryglas (Porozumienie).

Jak poinformowano, za dostawę 213 tramwajów do stolicy Hyundai Rothem zaproponował 1,826 mld zł netto. Oferta złożona przez Pesę była o pół miliarda zł wyższa, zaś stołeczny ratusz na tę inwestycję zaplanował wydatek ok. 1,9 mld zł.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści