Bydgoszcz
-0C
Niebo częściowo zachmurzone
65% wilgotność
Wiatr: 10km/h WNW
H 0 • L -2
0C
Sob
-0C
Nd
-1C
Pon
2C
Wt
1C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczBiznesPesa realizuje kolejne zamówienie. Pociąg dla Małopolski przekazany
22.08.2021 | 20:59

Pesa realizuje kolejne zamówienie. Pociąg dla Małopolski przekazany

Na zdjęciu: Pesa rozpoczęła dostarczanie pojazdów dla Kolei Małopolskich.

Fot. mat. prasowe

We wtorek (17 sierpnia) Pesa przekazała pierwszy pojazd Elf2 dla Kolei Małopolskich. Zgodnie z planami przewoźnika nowe pociągi połączą stolicę województwa z okolicznymi miastami.

Pojazdy Elf2 posiadają 200 miejsc siedzących, a dodatkowo są wyposażone w klimatyzację, WiFi, miejsca na rowery oraz udogodnienia dla osób niepełnosprawnych i rodzin z dziećmi. Mogą osiągnąć prędkość do maksymalnie 160 km/h. W każdym pociągu zostały zainstalowane systemy służące do monitoringu, informacji pasażerskiej, zliczania pasażerów i pomiaru punktualności.

Rozwój infrastruktury kolejowej, a co za tym idzie zakup nowoczesnego taboru, jest niezwykle istotny z punktu widzenia mieszkańców i odwiedzających nas turystów. Nowoczesne, w pełni wyposażone, funkcjonalne i przystosowane do osób z niepełnosprawnościami pociągi, spełniają najwyższe, europejskie standardy. Podróż nimi jest nie tylko przyjemna, ale także bezpieczna i komfortowa – powiedział podczas oficjalnej prezentacji pojazdów marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski.  –  Dzięki kolejnym pojazdom jesteśmy w stanie realizować więcej przejazdów na najczęściej uczęszczanych trasach, a także uruchamiać nowe kierunki, odpowiadając tym samym na potrzeby Małopolan – dodawał.

Linie Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej, na których wykorzystywane będą dostarczone przez Pesę pojazdy, będą obsługiwać trzy relacje, łącząc dworzec Kraków Główny z m.in. Tarnowem, Wieliczką i lotniskiem na Balicach.

Zamówienie na cztery pociągi czteroczłonowe jest warte ponad 109 mln zł. Znaczną część wydatków pokryje dofinansowanie unijne w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 o wartości przeszło 32 mln. Umowa obejmuje pięcioletni serwis i siedmioletnią gwarancję oraz bezterminową licencję na dokumentację i oprogramowanie.

PESA jest gotowa, by w niedalekiej przyszłości dostarczyć Małopolsce kolejne nowoczesne, przyjazne środowisku pojazdy z nowej platformy Regio160. Wśród pojazdów tej platformy są elektryczne zespoły trakcyjne nowej generacji, z różnymi napędami, w tym wykorzystującymi baterie i wodorowe ogniwa paliwowe – powiedział Krzysztof Zdziarski, Prezes Zarządu PESA Bydgoszcz SA.

2021 rok jest Europejskim Rokiem Kolei, więc przekazanie pociągu PESA odbyło się w szczególnych okolicznościach. Z tej okazji Przedstawicielstwo Województwa Małopolskiego w Brukseli poświęciło nowe wydanie swojego e-magazynu Bliżej Brukseli temu właśnie tematowi.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści