[awesome-weather owm_city_id="3102014" location="Bydgoszcz" units="C" size="wide" show_icons="1" custom_bg_color="#070738"]
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Pesa dostarczy tramwaje do kolejnej europejskiej stolicy

Dodano: 27.05.2022 | 09:34

Na zdjęciu:

Fot. mat. prasowe

Kolejna europejska stolica zdecydowała się zakupić tramwaje z Pesy. Docelowo 23 tramwaje wyprodukowane w Bydgoszczy mogą jeździć po Tallinie.

Stolica Estonii realizuje obecnie projekt modernizacji komunikacji, a zakup nowoczesnych tramwajów jest jego częścią. Planowana jest też budowa nowej linii tramwajowej “Stary Port”, która zapewni mieszkańcom połączenie Starego Portu z lotniskiem i terminalem Rail Baltica.

W środę, 25 maja PESA podpisała umowę na dostawę tramwajów do Tallina. W pierwszym etapie ma zostać dostarczonych 8 pojazdów, a opcjonalnie 15 kolejnych.

– To kolejna europejska stolica, która wybrała tramwaje PESA. Jestem przekonany, że podobnie jak w Warszawie, Kijowie czy Sofii, także mieszkańcy Tallina polubią podróże naszymi komfortowymi, nowoczesnymi i przyjaznymi środowisku tramwajami – mówi Krzysztof Zdziarski, Prezes Zarządu PESA.

PESA zaoferowała 3-członowy tramwaj z rodziny Twist o długości 28,56 m, który może przewozić aż 309 pasażerów, w tym 65 na miejscach siedzących. Zostaną wyposażone w nowoczesne systemy sprzedaży biletów, monitoringu, informacji, zliczania pasażerów, diagnostyki online i rekuperacji energii. Cały tramwaj będzie zawierać klimatyzację i podgrzewaną podłogę. Tego typu pojazdy osiągają prędkość konstrukcyjną 80 km/h i eksploatacyjną 50 km/h.

Tramwaje Pesy będą jeździć w Estonii

– Konsekwentnie podnosimy jakość komunikacji publicznej w stolicy. Dzięki tramwajom Twist nasi mieszkańcy będą podróżować w komfortowych warunkach, a co ważne – nowe tramwaje, podobnie jak cały nasz transport, będą korzystać w 100% z zielonej energii – podkreślił, Andrei Novikov, wicemer Tallina i Przewodniczący Rady Nadzorczej Zarządu Transportu Publicznego.

Wartość kontraktu to 52 mln euro za podstawowe zamówienie i opcję. Zamawiający ma 16 miesięcy na skorzystanie z prawa opcji. Wszystkie tramwaje zostały objęte gwarancją na 48 miesięcy. Pierwsza dostawa pojazdów do Tallina rozpocznie się w trzecim kwartale 2024 roku.

Do tej pory PESA dostarczyła już ponad 800 tramwajów do europejskich miast, takich jak Wrocław, Gdańsk, Warszawa, Kraków, Sofia, Kijów, Kluż-Napoka, Węgry czy Jassy.

Pesa dostarczy tramwaje do kolejnej europejskiej stolicy
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments