Bydgoszcz
12C
Niebo głównie zachmurzone
76% wilgotność
Wiatr: 4km/h SW
H 13 • L 11
13C
Pt
11C
Sob
11C
Nd
14C
Pon
10C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczBiznesPesa zaprezentowała pierwszą w Polsce lokomotywę wodorową. Na branżowych targach w Gdańsku
Lokomotywa wodorowa Pesa
21.09.2021 | 17:28

Pesa zaprezentowała pierwszą w Polsce lokomotywę wodorową. Na branżowych targach w Gdańsku

Na zdjęciu: Pesa zaprezentowała lokomotywę wodorową bazujacą na konstrukcji lokomotywy SM42 podczas targów Trako, które we wtorek rozpoczęły się w Gdańsku.

Fot. Szymon Fiałkowski

W Gdańsku rozpoczęły się we wtorek (21 września) targi Trako poświęcone branży transportu szynowego. Pierwszego dnia bydgoska Pesa zaprezentowała gotowy prototyp lokomotywy wodorowej. 

Lokomotywa bazująca na istniejącej już konstrukcji modelu SM42 będzie użytkowana przez Orlen. Już pod koniec 2019 roku obie spółki podpisały w tej sprawie list intencyjny, inaugurując pracę nad lokomotywą napędzaną wodorem. – Gratuluję Pesie, polskim inżynierom. Wiem, ze jesteśmy drugim państwem na świecie, który posiada lokomotywę o napędzie wodorowym – mówił w Gdańsku podczas prezentacji pojazdu minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

List od premiera Mateusza Morawieckiego odczytał z kolei wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Infrastruktury Piotr Król. – Wierzę, że ta inicjatywa przyspieszy rozwój tej technologii w Polsce – napisał Morawiecki. Sam Król zaś dodawał: Mam nieodparte wrażenie, że Pesa za chwilę stanie się nie tylko polską, ale i europejską dumą.

Lokomotywa wodorowa powstała w ciągu dwóch i pół roku. – Pojazd może pracować przez piętnaście godzin dziennie – wskazywał prezes bydgoskiej firmy Krzysztof Zdziarski. I dodawał, że to koniec ekspansji bydgoskiej firmy. Startuje ona obecnie w kolejnych przetargach, między innymi w Niemczech czy na Ukrainie. O sytuacji w firmie Zdziarski mówił, używając terminologii sportowej. – Najpierw mieliśmy mecz o wszystko, potem o honor, a teraz mamy mecz otwarcia – podkreślał.

Rozwój transportu nisko- i zeroemisyjnego został wpisany do strategii Pesy na najbliższe lata. W jej ramach do roku 2025-2026 spółka ma wypuścić na rynek również pociąg osobowy z silnikiem wodorowym.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści