Bydgoszcz
-9C
67% wilgotność
Wiatr: 3km/h SSE
H -8 • L -9
2C
Wt
2C
Sr
2C
Czw
3C
Pt
1C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczMiastoPetycja ws. tęczowej flagi na ratuszu trafiła do prezydenta. Jest odpowiedź Rafała Bruskiego
12-08-2020_konferencja_Lewica,Razem,Wiosna_Stan Równości_Agata Polcyn - SF
12.08.2020 | 15:16

Petycja ws. tęczowej flagi na ratuszu trafiła do prezydenta. Jest odpowiedź Rafała Bruskiego

Na zdjęciu: W środę rano organizacje, które złożyły petycję, zorganizowały konferencję prasową.

Fot. Szymon Fiałkowski

Lewica Razem, Inicjatywa Bydgoszcz, Manifa Bydgoska i Stan Równości skierowały petycję do prezydenta Bydgoszczy. Chciały wywieszenia tęczowej flagi na budynku urzędu miasta. W środę po południu prezydent Rafał Bruski odpowiedział na tę prośbę.

Pismo skierowane do prezydenta Bruskiego jest pokłosiem niedawnych wydarzeń w Warszawie. W odpowiedzi na aresztowanie aktywistki LGBT doszło do protestów, po których policja zatrzymała kilkadziesiąt osób. Zdaniem manifestujących, funkcjonariusze byli brutalni i zastosowali siłę nieadekwatną wobec skali zajść.

Tęcza to dziś symbol człowieczeństwa i akceptacji dla innych, ale też symbol walki z policyjną łapanką i przemocą, także seksualną, która miała miejsce na komisariatach – mówił Piotr Sieńko z Inicjatywy Polska podczas zorganizowanej w środę rano konferencji prasowej. Reprezentujący to ugrupowanie wiceprzewodniczący rady miasta Szymon Wiłnicki postulował, że nie można traktować w taki sposób ludzi, którzy walczą o szacunek i tolerancję, zaś zdaniem Michała Wysockiego z Lewicy Razem wychodzenie na ulice jest konieczne, aby walczyć z kłamstwami. – To co wyczynia PiS z Andrzejem Dudą na czele i przy poparciu Konfederacji, to obrzydliwe szczucie ludzi – mówił polityk.

Liczymy, że prezydent Bruski udowodni nam, że Bydgoszcz jest miastem tolerancyjnym i przyjaznym dla każdego obywatela. To jest moment, aby podjął decyzję, po której stronie się opowiada. Po stronie przemocy i nienawiści rozsiewanej przez Prawo i Sprawiedliwość czy po stronie solidarności i wspólnoty? – mówiła Marta Gracz z Lewicy Razem. Jak dodawała Agata Polcyn ze Stanu Równości, do tej pory prezydentowi udawało się nie zajmować jasnego stanowiska w tej sprawie. Za przykład podawała marsz równości, nad którym prezydent objął patronat, ale nie uczestniczył w nim. – Wywieszenie tęczowej flagi to symboliczny gest, który pokaże, że Bydgoszcz jest otwarta dla wszystkich – argumentowała Polcyn.

W środę po południu prezydent Bruski odpowiedział. – Z powodów formalnych, jakimi są wytyczne Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, to niemożliwe – mamy trzy maszty, a na nich, zgodnie z zasadami, wiszą flagi Polski, Unii Europejskiej oraz Bydgoszczy. Wszystkie maszty muszą mieć równą wysokość. Nie można też wieszać więcej, niż jednej flagi na jednym maszcie – wyjaśnił Bruski. – Chcę jednak, aby moje stanowisko było jasne. Demonstracje osób, które czują, że ich prawa nie są respektowane, spotykają się z moją osobistą solidarnością. Dziś grupą, którą dla własnych politycznych korzyści atakują rządzący Polską, jest środowisko osób LGBT+. Dlatego w moim gabinecie znalazłem miejsce na tęczową flagę. To mój osobisty wyraz solidarności ze wszystkimi osobami, których prawa nie są przestrzegane – zadeklarował prezydent.

7
Dodaj komentarz

avatar
7 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
ZnaffcaPatrykAndrzejRomekDarek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Rafał
Gość
Rafał

I bardzo dobrze

Darek
Gość
Darek

Budynek to nie maszt(ty) tak dla formalności. Prezydent sprytnie uwolnił się od problemu.

Romek
Gość
Romek

I bardzo sluszna koncepcja.W swoim gabinecie to Pan Bruski może wieszać co chce,choćby zdjęcie Stalina..a co do pana radnego Wiłnickiego,rozumiem,że syna też będzie Pan wychowywał w myśli ideii: CHULAJ DUSZA,PIEKŁA NIE MA.

Andrzej
Gość
Andrzej

Prezydent, który dał wyraz osobistym sympatiom, „ogródkami” powiedział też, że żądania niektórych środowisk sięgają za daleko… Obywatele Bydgoszczy – w ich różnorodności – nie wszyscy są zwolennikami manifestacji organizowanych pod tęczową flagą.

Patryk
Gość
Patryk

Niestety nawet ten portal stara się zaklinać rzeczywistość nazywając p. Michała Szutowicza „aktywistką”.

Znaffca
Gość
Znaffca

Czyli jakby miał jeszcze kilka masztów to by powiesił? Dramat!
Powinien przeprosić niezwłocznie środowiska LGBTQICAPF2K+.
PS. Gabinet nie jest jego! To miejsce pracy urzędnika.

Znaffca
Gość
Znaffca

Tak żebyśmy wiedzieli o czym mówimy:
LGBTQQICAPF2K+ czyli
L – lesbian
G – gay
B – bisexual
T – transgender
Q – queer
Q – questioning
I – intersex
A – asexual
A – agender
A – ally
C – curious
P – pansexual
P – polysexual
F – friends and family
2 – two-spirit
K – kink

Powiązane treści