Bydgoszcz
9C
Słonecznie
61% wilgotność
Wiatr: 4km/h SSW
H 9 • L 9
8C
Pt
10C
Sob
15C
Nd
20C
Pon
22C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczMiastoPetycja ws. tęczowej flagi na ratuszu trafiła do prezydenta. Jest odpowiedź Rafała Bruskiego
12.08.2020 | 15:16

Petycja ws. tęczowej flagi na ratuszu trafiła do prezydenta. Jest odpowiedź Rafała Bruskiego

Na zdjęciu: W środę rano organizacje, które złożyły petycję, zorganizowały konferencję prasową.

Fot. Szymon Fiałkowski

Lewica Razem, Inicjatywa Bydgoszcz, Manifa Bydgoska i Stan Równości skierowały petycję do prezydenta Bydgoszczy. Chciały wywieszenia tęczowej flagi na budynku urzędu miasta. W środę po południu prezydent Rafał Bruski odpowiedział na tę prośbę.

Pismo skierowane do prezydenta Bruskiego jest pokłosiem niedawnych wydarzeń w Warszawie. W odpowiedzi na aresztowanie aktywistki LGBT doszło do protestów, po których policja zatrzymała kilkadziesiąt osób. Zdaniem manifestujących, funkcjonariusze byli brutalni i zastosowali siłę nieadekwatną wobec skali zajść.

Tęcza to dziś symbol człowieczeństwa i akceptacji dla innych, ale też symbol walki z policyjną łapanką i przemocą, także seksualną, która miała miejsce na komisariatach – mówił Piotr Sieńko z Inicjatywy Polska podczas zorganizowanej w środę rano konferencji prasowej. Reprezentujący to ugrupowanie wiceprzewodniczący rady miasta Szymon Wiłnicki postulował, że nie można traktować w taki sposób ludzi, którzy walczą o szacunek i tolerancję, zaś zdaniem Michała Wysockiego z Lewicy Razem wychodzenie na ulice jest konieczne, aby walczyć z kłamstwami. – To co wyczynia PiS z Andrzejem Dudą na czele i przy poparciu Konfederacji, to obrzydliwe szczucie ludzi – mówił polityk.

Liczymy, że prezydent Bruski udowodni nam, że Bydgoszcz jest miastem tolerancyjnym i przyjaznym dla każdego obywatela. To jest moment, aby podjął decyzję, po której stronie się opowiada. Po stronie przemocy i nienawiści rozsiewanej przez Prawo i Sprawiedliwość czy po stronie solidarności i wspólnoty? – mówiła Marta Gracz z Lewicy Razem. Jak dodawała Agata Polcyn ze Stanu Równości, do tej pory prezydentowi udawało się nie zajmować jasnego stanowiska w tej sprawie. Za przykład podawała marsz równości, nad którym prezydent objął patronat, ale nie uczestniczył w nim. – Wywieszenie tęczowej flagi to symboliczny gest, który pokaże, że Bydgoszcz jest otwarta dla wszystkich – argumentowała Polcyn.

W środę po południu prezydent Bruski odpowiedział. – Z powodów formalnych, jakimi są wytyczne Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, to niemożliwe – mamy trzy maszty, a na nich, zgodnie z zasadami, wiszą flagi Polski, Unii Europejskiej oraz Bydgoszczy. Wszystkie maszty muszą mieć równą wysokość. Nie można też wieszać więcej, niż jednej flagi na jednym maszcie – wyjaśnił Bruski. – Chcę jednak, aby moje stanowisko było jasne. Demonstracje osób, które czują, że ich prawa nie są respektowane, spotykają się z moją osobistą solidarnością. Dziś grupą, którą dla własnych politycznych korzyści atakują rządzący Polską, jest środowisko osób LGBT+. Dlatego w moim gabinecie znalazłem miejsce na tęczową flagę. To mój osobisty wyraz solidarności ze wszystkimi osobami, których prawa nie są przestrzegane – zadeklarował prezydent.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
7 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Rafał
Rafał
8 miesięcy temu

I bardzo dobrze

Darek
Darek
8 miesięcy temu

Budynek to nie maszt(ty) tak dla formalności. Prezydent sprytnie uwolnił się od problemu.

Romek
Romek
8 miesięcy temu

I bardzo sluszna koncepcja.W swoim gabinecie to Pan Bruski może wieszać co chce,choćby zdjęcie Stalina..a co do pana radnego Wiłnickiego,rozumiem,że syna też będzie Pan wychowywał w myśli ideii: CHULAJ DUSZA,PIEKŁA NIE MA.

Andrzej
Andrzej
8 miesięcy temu

Prezydent, który dał wyraz osobistym sympatiom, „ogródkami” powiedział też, że żądania niektórych środowisk sięgają za daleko… Obywatele Bydgoszczy – w ich różnorodności – nie wszyscy są zwolennikami manifestacji organizowanych pod tęczową flagą.

Patryk
Patryk
8 miesięcy temu

Niestety nawet ten portal stara się zaklinać rzeczywistość nazywając p. Michała Szutowicza „aktywistką”.

Znaffca
Znaffca
8 miesięcy temu

Czyli jakby miał jeszcze kilka masztów to by powiesił? Dramat!
Powinien przeprosić niezwłocznie środowiska LGBTQICAPF2K+.
PS. Gabinet nie jest jego! To miejsce pracy urzędnika.

Znaffca
Znaffca
8 miesięcy temu

Tak żebyśmy wiedzieli o czym mówimy:
LGBTQQICAPF2K+ czyli
L – lesbian
G – gay
B – bisexual
T – transgender
Q – queer
Q – questioning
I – intersex
A – asexual
A – agender
A – ally
C – curious
P – pansexual
P – polysexual
F – friends and family
2 – two-spirit
K – kink

Powiązane treści