Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Pierwsi uchodźcy z Ukrainy dotarli już do Bydgoszczy. Na dworcu PKP powstał specjalny punkt informacyjny

Dodano: 26.02.2022 | 16:08
uchodźcy z Ukrainy, punkt informacyjny dworzec PKP

Eryk Dominiczak | e.dominiczak@metropoliabydgoska.pl

Na zdjęciu: Uchodźcy z Ukrainy mogą liczyć obecnie na 1000 miejsc na terenie regionu, w przygotowaniu są kolejne - zapewnia wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

Fot. mat. prasowe KPUW

Grupa ponad pięćdziesięciu ukraińskich ratowników oraz strażaków dotarła w piątek do Bydgoszczy. Przylecieli samolotami i śmigłowcami, które udało się ewakuować z terenów zaatakowanej przez Rosję ojczyzny. – Otrzymali pomoc, zadbaliśmy o ich właściwe przyjęcie. Ich dalszy los zależy od rozkazów dowódców – mówi wojewoda Mikołaj Bogdanowicz, który w sobotę wziął udział w inauguracji punktu informacyjnego dla uchodźców na bydgoskim dworcu głównym.

W piątkowe popołudnie na radarach w okolicy bydgoskiego lotniska można było zaobserwować cztery ukraińskie samoloty marki Antonow. Dwie maszyny An-26 oraz również dwie An-32 wylądowały w porcie imienia Paderewskiego około godziny 16:00. Jak ustaliliśmy, należą one do ukraińskiej straży pożarnej. An-32 są wprost przystosowane do walki z pożarami. Ale to nie koniec, bo tego samego dnia na płycie lotniska pojawiło się także siedem śmigłowców z Ukrainy.

Poza tymi lakonicznymi informacjami początkowo trudno było uzyskać dodatkowe wiadomości o celu operacji. Można było jedynie spekulować, że są to maszyny, którym udało się opuścić terytorium zaatakowanej Ukrainy. Zwłaszcza że rosyjskie wojska jako jeden z pierwszych celów obrały liczne tamtejsze lotniska. Nadal trwają zresztą spekulacje, jaki los spotkał największy samolot transportowy świata, czyli An-225 Mrija. Rewelacjom o jego zniszczeniu zaprzeczył na Facebooku jeden z pilotów mających uprawnienia do sterowania nim – Dmitrij Antonow.


CZYTAJ RÓWNIEŻ: Ryanair zawiesza loty na Ukrainę. Polska zamyka przestrzeń powietrzną dla rosyjskich samolotów


Rzecznik wojewody Tomasz Wiśniewski w piątkowe popołudnie nie chciał udzielać informacji dotyczących lądowania ukraińskim samolotów i śmigłowców. Po szczegóły odsyłał do Ministerstwa Obrony Narodowej oraz Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Ale już w sobotę wczesnym popołudniem więcej wiadomości przekazał sam Mikołaj Bogdanowicz. – W piątek na bydgoskim lotnisku wylądowały maszyny, na pokładzie których było 52 ukraińskich ratowników. Jak sami o sobie mówią – pożarników. To także pracownicy lotniska, którzy przylecieli z centrum walk – wyjaśniał wojewoda.

Bogdanowicz potwierdził, że na bydgoskim lotnisku wylądowały cztery ukraińskie samoloty oraz siedem śmigłowców. – Ich załogi otrzymały na miejscu pomoc. Pojawił się konsul Krzysztof Sikora, który również udzielił im wsparcia. Zapewniliśmy obywatelom Ukrainy tłumacza – wyliczał wojewoda. Jak podkreślał, serca ratowników „są rozdarte” i „najchętniej wróciliby już do swojego kraju”. – O tym jednak zadecydują ich przełożeni – zaznaczył Mikołaj Bogdanowicz.

Uchodźcy z Ukrainy w Bydgoszczy – punkt informacyjny na dworcu PKP

Od soboty w holu dworca głównego w Bydgoszczy funkcjonuje punkt informacyjny dla obywateli Ukrainy szukających pomocy na terenie województwa kujawsko-pomorskiego – Znajduje się on w każdym mieście wojewódzkim, łatwo do niego trafić, więc tutaj będzie możliwe uzyskanie wszelkich informacji odnośnie dalszego postępowania – zapewnia wojewoda Bogdanowicz. Na przyjezdnych czekają pracownicy urzędu wojewódzkiego, funkcjonariusze straży granicznej oraz wolontariusze. Jest możliwość porozumiewania się w języku ukraińskim.

Jak podkreślają urzędnicy, dzięki dostępowi do wszystkich kluczowych służb możliwe jest udzielenie obywatelom Ukrainy szybkiej pomocy. – Tu mogą być podjęte decyzje odnośnie przekazania danej osobie informacji, gdzie może się dalej zgłosić, a jeżeli nie posiada takiej możliwości – zawieziemy ją do miejsca, gdzie znajdzie schronienie, pomoc medyczną czy wyżywienie – wylicza Mikołaj Bogdanowicz.

POBIERZ ULOTKĘ: Informacja dla obywateli Ukrainy / ІНФОРМАЦІЯ ДЛЯ ГРОМАДЯН УКРАЇНИ

Uchodźcy z Ukrainy mogą liczyć obecnie na tysiąc przygotowanych miejsc na terenie całego regionu. W przygotowaniu – jak zapewnia urząd wojewódzki – są kolejne tysiące, które zostaną uruchomione, jeśli „zajdzie taka potrzeba”.