Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Pierwsze umowy na marszałkowskie wsparcie dla gastronomii podpisane

Dodano: 22.12.2020 | 12:52

Na zdjęciu: Umowy podpisano w siedzibie urzędu marszałkowskiego.

Fot. Mikołaj Kuras/ Urzad Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Pierwsze umowy grantowe z przedsiębiorcami z branży gastronomicznej zostały podpisane w poniedziałek (21 grudnia) w urzędzie marszałkowskim. Wsparcie ma pomóc w utrzymaniu zagrożonych z powodu epidemii miejsc pracy.

Nabory wniosków zostały przeprowadzone w dniach 1-7 oraz 9-10 grudnia. W drugim z nich możliwość ubiegania się o wsparcie miały przedsiębiorstwa, które faktycznie prowadzą działalność gastronomiczną lub ośrodek budowania formy, choć w rejestrach przedsiębiorstw nie wskazały tej działalności jako przeważającej. Kilka dni temu urząd marszałkowski informował, że przedsiębiorcy złożyli pół tysiąca wniosków. Na razie pozytywnie zweryfikowano 356 z nich. Trwa sprawdzanie kolejnych. Urzędnicy proszą też przedsiębiorców o uzupełnianie dokumentacji.

Pierwsze umowy o granty podpisało w poniedziałek w urzędzie marszałkowskim trzech przedsiębiorców z Torunia: Barbara Nowak – właścicielka Firmy Handlowo-Usługowej Aleksandra, Marta Kwiatkowska – właścicielka kawiarni Cake Today oraz Zbigniew Gronet – właściciel restauracji Artystyczna Bistro.

Mając na względzie sytuację firm i ich pracowników, zdecydowaliśmy się wyjść naprzeciw sygnalizowanym przez te środowiska oczekiwaniom. Dziękuję współpracującym z nami przedstawicielom obu branż za to, że pomogli nam stworzyć warunki naboru pod te oczekiwania oraz pracownikom urzędu marszałkowskiego, którzy przyjęli dodatkowe obowiązki, aby jak najszybciej udało się przekazać beneficjentom potrzebne wsparcie – mówi marszałek Piotr Całbecki. Kolejne umowy o wsparcie będą podpisywane w siedzibie urzędu marszałkowskiego w Toruniu, a także w czterech przedstawicielstwach: w Bydgoszczy, Włocławku, Grudziądzu i Inowrocławiu.

Granty obrotowe na utrzymanie miejsc pracy dla małych firm lub mikroprzedsiębiorstw to dofinansowanie etatu w wysokości 3 tysięcy złotych miesięcznie na pracownika. Firma, która w związku z obostrzeniami antyepidemicznymi musiała zamknąć lokal czy klub, może otrzymać od 6 do 12 tysięcy złotych, w zależności od obrotów, na utrzymanie jednego lub dwóch stanowisk pracy. Wsparcie jest elementem wartego 910 milionów złotych marszałkowskiego pakietu antykryzysowego finansowanego ze środków Unii Europejskiej.

Sebastian Torzewski