Bydgoszcz
18C
Słonecznie
57% wilgotność
Wiatr: 7km/h SW
H 18 • L 17
14C
Czw
8C
Pt
7C
Sob
7C
Nd
8C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaREGIONInwestycjePierwszy odcinek drogi S5 wreszcie oddany do użytku. Kiedy pojedziemy kolejnymi?
23.12.2019 | 15:00

Pierwszy odcinek drogi S5 wreszcie oddany do użytku. Kiedy pojedziemy kolejnymi?

Eryk Dominiczak | e.dominiczak@metropoliabydgoska.pl

Na zdjęciu: Węzeł Żnin Zachód jest kluczowy z punktu widzenia odciążenia miasta od tranzytu.

Fot. GDDKiA

1533 dni – tyle czasu upłynęło od momentu podpisania umów na budowę kujawsko-pomorskich odcinków drogi ekspresowej S5 do otwarcia pierwszego z nich. Od dzisiaj można nią pokonać trasę od Żnina do granicy z województwem wielkopolskim.

Mimo że projekt pt. Budowa drogi S5 w Kujawsko-Pomorskiem jako całość poniósł już sromotną porażkę – nie udało się dotrzymać żadnego z pierwotnych terminów, chętnych do otwarcia odcinka numer siedem nie brakowało. W symbolicznym oddaniu do użytku 25-kilometrowej trasy wzięli udział między innymi wicewojewoda Józef Ramlau czy wiceszef sejmowej Komisji Infrastruktury i poseł Prawa i Sprawiedliwości Piotr Król. Pojawili się na nim również bliscy kierowcy, który na początku listopada zginął w wypadku na jednej z jezdni drogi S5, na której jeszcze do niedawna obowiązywał ruch dwukierunkowy. Rodzina zmarłego twierdzi, że do tragedii przyczyniło się nieprawidłowe oznakowanie trasy. Sprawę bada prokuratura.

Otwarcie odcinka drogi S5 nastąpiło na parkingu przy węźle Żnin Zachód, który z punktu widzenia tego miasta ma kluczowe znaczenie. Sama droga S5 stanowi bowiem właśnie zachodnią obwodnicę Żnina. Dzięki temu samochody jadące z Bydgoszczy w stronę Poznania czy nawet Wrocławia (i w przeciwnym kierunku) ominą ulice miasta. Alternatywę zyskali również kierowcy podróżujący zarówno z, jak i w kierunku Damasławka czy Wągrowca. Droga wojewódzka nr 251 jest bowiem połączona z trasą S5 dzięki wspomnianemu węzłowi Żnin Zachód. Kierowcy jadący DW 251 (ulicą Dworcową) od Inowrocławia będą z kolei kierowani na węzeł Żnin Północ (dawniej: Jaroszewo). Dzięki temu zabiegowi odetchnąć mają mieszkańcy bardzo obciążonej dotąd ulicy Aliantów oraz ulic przyległych: Browarowej i Ogrodowej.

 

 

W kontrakcie na budowę wysuniętego najbardziej na południe odcinka drogi S5 w regionie przewidziano budowę czterech węzłów drogowych – oprócz Żnina Zachód są to: Biskupin, Rogowo oraz Lubcz. To o tyle ważna informacja, że aby go udrożnić potrzebne było wznowienie prac na odcinku szóstym. Przeżywająca problemy finansowe spółka Trakcja PRKiI (lider konsorcjum odpowiedzialny za tę część inwestycji wspólnie z Intercorem) wiele miesięcy temu de facto zarzuciła roboty na odcinku pomiędzy Szubinem a Jaroszewem (Żnin Północ). Drogowcom udało się ostatecznie zmobilizować wykonawców, aby zrealizowali oni węzeł Żnin Północ w stopniu umożliwiającym wpuszczenie ruchu na sąsiedni odcinek.

Wykonawcą odcinka siódmego jest konsorcjum złożone z Kobylarni oraz Mirbudu, które w przetargu rozstrzygniętym w 2015 roku zaoferowało za wykonanie robót cenę niespełna 424,5 mln złotych.

Kolejny fragment trasy S5 w województwie kujawsko-pomorskim ma być otwarty w najbliższych tygodniach. Chodzi o część odcinka stanowiącego obwodnicę Bydgoszczy – od Maksymilianowa do węzła Bydgoszcz Opławiec. W przyszłym roku ma być również oddany do użytku wiadukt nad liniami kolejowymi właśnie w Maksymilianowie, który pozwoli kierować samochody od Osielska wspomnianą obwodnicą. Ale aby była ona w pełni wykorzystana, konieczne jest zakończenie prac na odcinku czwartym – od węzła Bydgoszcz Opławiec (Tryszczyn) do węzła Bydgoszcz Błonie (Białe Błota). Podobnie jak przy szóstym odcinku zaawansowanie prac wynosi tam jednak jedynie 60 procent. W przypadku pozostałych trzech odcinków: Nowe Marzy – Świecie Południe (Dworzysko), Świecie Południe – Bydgoszcz Północ (Aleksandrowo) oraz Bydgoszcz Błonie – Szubin drogowcy w listopadzie i grudniu poznali oferty na dokończenie prac. Termin ich realizacji to jednak dopiero połowa 2022 roku.

przebieg_drogi_S5_bydgoszcz_granica_GDDKiA

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Bartek
Bartek
1 rok temu

Metropolia bydgoska, ale jak trzeba zrobić kilka zdjęcia poza Bydgoszczą to posiłkują się zdjęciami GDDKiA. Słabo

nemesis
nemesis
1 rok temu

Świetny przykład niekompetencji drogowców, ten znak….ten skręt w prawo to na Żnin i Wągrowiec? czy także na Bydgoszcz i Inowrocław ? a może jednak kierunek Bydgoszcz i Inowrocław to prosto ??? ciężko się domyślić co idiota projektujący znak miał na myśli

Powiązane treści