[awesome-weather owm_city_id="3102014" location="Bydgoszcz" units="C" size="wide" show_icons="1" custom_bg_color="#070738"]
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Na Wyspie Młyńskiej odbędzie się piknik. W programie pokaz mody i odsłonięcie rzeźb

Dodano: 09.06.2022 | 12:24

Na zdjęciu: Piknik z Wydziałem Sztuk Projektowych Politechniki Bydgoskiej odbędzie się na Wyspie Młyńskiej i w Młynach Rothera.

Fot. BB

Wydział Sztuk Projektowych Politechniki Bydgoskiej im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich zaprasza na piknik artystyczny, który odbędzie się w sobotę, 11 czerwca na Wyspie Młyńskiej. Podczas wydarzenia nastąpi odsłonięcie rzeźb ryb z misy fontanny na placu Wolności, które po latach niszczenia znalazły nową przystań na brzegu Brdy, a także wiele innych atrakcji, takich jak pokaz mody, możliwość skorzystania z porad architektów wnętrz czy wystawa prac studentów kierunku wzornictwa.

Wydział Sztuk Projektowych został powołany do życia w styczniu tego roku. W ramach nowej jednostki uczelnianej realizowane są studia z zakresu: architektury wnętrz, komunikacji wizualnej oraz wzornictwa – i to zarówno na poziomie licencjackim, jak i magisterskim.

Z okazji powołania wydziału, jego wykładowcy zapraszają wszystkich bydgoszczan do wspólnej zabawy i świętowania. W tę sobotę, 11 czerwca na Wyspie Młyńskiej odbędzie się piknik artystyczny. – W ramach wydarzenia zaplanowano m.in.: plener malarski, pokaz rzeźby z recyklingu, wstawa prac studentów architektury wnętrz, plakaty studenckie „Pokój dla Ukrainy” czy możliwość skorzystania z porad architektów wnętrz – wylicza dr Szymon Różański, rzecznik prasowy Politechniki Bydgoskiej.

Podczas sobotniego pikniku – o godzinie 18:00 – nastąpi odsłonięcie kultowych rzeźb ryb z fontanny Potop. Po odtworzeniu przedwojennych rzeźb, „rybki” autorstwa Józefa Makowskiego trafiły na składowisko przy ulicy Smoleńskiej, gdzie przez lata niszczały. Dzięki inicjatywie rodziny artysty, misji uratowania ryb podjął się Paweł Czyż, student katedry wzornictwa Politechniki Bydgoskiej. Latem 2021 roku, w ramach praktyk studenckich prowadzonych w biurze plastyka miasta Marka Iwińskiego, przeprowadził ich całkowitą renowację. Rzeźby zostały wypiaskowane, a Czyż uzupełnił także ubytki i wstawił złamany ogon. Tydzień temu rzeźby ryb zostały ustawione na Wyspie Młyńskiej: zdobią one narożniki kamiennych gabionów przy schodach do rzeki.

Ponadto, w czasie sobotniego pikniku otwarta zostanie wielka wystawa studentów Wydziału Sztuk Projektowych oraz odbędzie się pokaz mody przygotowany przez studentów, absolwentów Wzornictwa i pokaz autorski Sary Betkier. – Na piknik szczególnie zapraszamy uczniów szkół średnich, dla których będzie to wspaniała sposobność do zapoznania się z ofertą studiów oraz możliwość bezpośredniego spotkania i rozmowy z wykładowcami i studentami Wydziału Sztuk Projektowych Politechniki Bydgoskiej – zaznacza dr Różański.

Honorowy patronat nad imprezą objął prezydent Rafał Bruski. Wydarzenie jest realizowane przy współpracy uczelni z bydgoskimi partnerami: Parkiem Kultury Młyny Rothera, Miejskim Centrum Kultury, Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego, Galerią Miejską bwa i Zespołem Szkół Plastycznych.

PIKNIK Z WYDZIAŁEM SZTUK PROJEKTOWYCH PBŚ: SZCZEGÓŁY

11 czerwca 2022, godz. 12:00 – 21:00, Wyspa Młyńska

Harmonogram

godz. 12:00 – 16:00 (Wyspa Młyńska)

– rzeźba z recyklingu autorstwa Piotra Tołoczki i studentów Architektury Wnętrz
– wystawa prac studentów Architektury Wnętrz (projekty wnętrz, meble z recyklingu, malarstwo, rzeźba)
– porady młodych architektów (punkt konsultacyjny)
– bydgoski plener malarski z udziałem około 70 amatorów sztuki
– Bydgoski Budżet Obywatelski z Wydziałem Sztuk Projektowych (punkt konsultacyjny)

godz. 18:00 (Wyspa Młyńska, Młyny Rothera)

– uroczyste odsłonięcie rzeźb fontanny „Potop” przy nabrzeżu Brdy z udziałem rektora PBŚ prof. Marka Adamskiego
– podpisanie umów o wzajemnej współpracy z partnerami Wydziału Sztuk Projektowych
– wystawa prac studentów Wydziału Sztuk Projektowych (Spichrz Mączny) – będzie ona czynna do 25 czerwca

godz. 20:00 (taras Młynów Rothera)

– pokaz mody przygotowany przez studentów i absolwentów Wzornictwa: markę Toopolisz – Ninę Grajewską, Katarzynę Suberlak i Sylwestra Faustmanna (muzyka)
– pokaz autorski Sary Betkier – „Kreatorki Roku 2022”.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Sześć nowych kierunków na Politechnice Bydgoskiej. Trwa rekrutacja na nowy rok akademicki

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments