PILNE! Kajakarka Zawiszy brązową medalistką Igrzysk Olimpijskich w Tokio

Dodano: 07.08.2021 | 08:39

Na zdjęciu: Kajakarka bydgoskiego Zawiszy Helena Wiśniewska brązową medalistką olimpijskich zmagań w Tokio.

Kajakarka Zawiszy Bydgoszcz Helena Wiśniewska zdobyła brązowy medal igrzysk olimpijskich. Sukces osiągnęła wraz z osadą K4 w wyścigu na 500 metrów.

Polki w składzie Karolina Naja (dwa razy zdobywała medal z Beatą Mikołajczyk), Anna Puławska, Justyna Iskrzycka i Helena Wiśniewska były najlepsze w eliminacjach i półfinale. W finale nie wystartowały najlepiej, ale po świetnym finiszu zakończyły rywalizację na trzecim miejscu. To pierwszy medal dla polskiej czwórki kajakarskiej w historii. Na czterech poprzednich igrzyskach (w Sydney, Atenach, Pekinie i Londynie) nasze reprezentantki kończyły finałowy wyścig na czwartej pozycji.

Naja (w Rio i Londynie zdobywała medale z Mikołajczyk) i Puławska sięgnęły tym samym po swój drugi krążek w Tokio, gdyż wcześniej zajęły drugie miejsce w dwójkach. Finałowy wyścig czwórek na 500 metrów wygrały Węgierki, a srebro zdobyły Białorusinki.

Helena Wiśniewska to 22-letnia kajakarka urodzona w Bydgoszczy. W czwórce była już dwukrotną brązowa medalistką mistrzostw świata i brązową medalistką igrzysk europejskich. Wywalczony dziś przez nią krążek olimpijski jest pierwszym od 25 lat dla Zawiszy Bydgoszcz – poprzedni, srebrny w Atlancie, zdobył reprezentujący Łotwę Iwan Klementiew.

To nie koniec bydgoskich nadziei na olimpijski medal. Jeszcze dzisiaj po południu (około 14:30), ma rozpocząć się finał rywalizacji w sztafecie 4×400 metrów pań. W składzie jest reprezentująca BKS Bydgoszcz i pochodząca z Koronowa Iga Baumgart-Witan.