Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

PILNE: Rząd wprowadza kolejny lockdown! Godzina policyjna w noc sylwestrową

Dodano: 17.12.2020 | 16:00

Na zdjęciu: O wprowadzeniu dodatkowych obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa poinformował w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Fot. Adam Guz / Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Od 28 grudnia do 17 stycznia na terenie kraju będzie obowiązywał kolejny lockdown – zamknięte zostaną ponownie galerie handlowe, hotele czy stoki narciarskie. W noc sylwestrową – od godziny 19:00 do 6:00 rano – ma obowiązywać z kolei zakaz przemieszczania się.

O poświątecznym zaostrzeniu rygorów poinformował w czwartkowe popołudnie na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski, któremu towarzyszył szef rządowego zespołu doradców ds. epidemii prof. Andrzej Horban. Wszystko ma służyć, jak przekonywał Niedzielski, przerwaniu transmisji wirusa oraz przygotowaniu do programu szczepień, który jest zapowiadany na początek przyszłego roku.

Od poniedziałku, 28 grudnia aż do 17 stycznia ponownie zamknięte zostaną więc galerie handlowe. Będą mogły w nich funkcjonować między innymi sklepy spożywcze, księgarnie, drogerie czy apteki. Słowa „między innymi” są tutaj kluczowe, ponieważ po raz kolejny do czasu konferencji nie przygotowano rozporządzenia, które pozwoliłoby zweryfikować zapowiedzi ministra Niedzielskiego. Tym razem otwarte mają pozostać wielkopowierzchniowe sklepy meblowe, które niespodziewanie dotknęły obostrzenia wprowadzone na początku listopada.

Zamknięte mają zostać również hotele. Dostępne będą wyłącznie dla służb mundurowych, personelu ochrony zdrowia, pacjentów szpitali specjalistycznych czy ośrodków Centralnych Ośrodków Sportu. Otwarte mają pozostać także hotele pracownicze. Zamknięte zostaną natomiast stoki narciarskie (wcześniej rząd poinformował o ich udostępnieniu), a pozostała infrastruktura sportowa ma być udostępniona jedynie w ramach sportu zawodowego.

Ale to nie wszystko, bowiem w noc sylwestrową (z 31 grudnia na 1 stycznia) rząd planuje wprowadzić zakaz przemieszczania się. Ma on obowiązywać od godziny 19:00 w Sylwestra do 6:00 w Nowy Rok na terenie całego kraju. Wyjątkiem mają być „niezbędne czynności służbowe oraz inne wskazane w rozporządzeniu”.

W dalszym ciągu zamknięte będą restauracje (możliwe jest jedynie wydawanie posiłków na wynos lub z dowozem), siłownie, kluby fitness czy aquaparki. Obowiązuje zakaz organizacji wesel czy komunii. W sklepach i kościołach obowiązuje ograniczenie do 1 osoby na 15 metrów kwadratowych, w dalszym ciągu będą funkcjonowały (od poniedziałku do piątku) tzw. godziny dla seniorów (10:00-12:00). Do 17 stycznia w dni powszednie (w godzinach 8:00-16:00) osoby poniżej 16. roku życia mają zakaz przemieszczania się bez opieki rodziców lub prawnych opiekunów.

Osoby, które od 28 grudnia przyjadą do Polski transportem zorganizowanym, objęte zostaną 10-dniową kwarantanną.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Agnieszka
Agnieszka
3 lat temu

W takim razie co oznacza termin transport zorganizowany?

40-latka
40-latka
3 lat temu

Super ferie będą miały dzieci. Do 16 cały czas w domu,a po 16, gdy jest ciemno to koronawirusa już nie ma.

Jolanta
Jolanta
3 lat temu

To się pytam po co ferie jak i tak dzieci muszą siedzieć do 16-tej w domu

Castro
Castro
3 lat temu

Kogoś ładnie pojebało