Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Plac Kościeleckich o krok od przemiany. Ratusz: Bez betonu i z zachowaniem kasztanowców

Dodano: 07.06.2022 | 12:20

Na zdjęciu: Tak ma wyglądać zrewitalizowany plac Kościeleckich. Prace zajmą nieco ponad rok.

Fot. Urząd Miasta Bydgoszczy

Plac Kościeleckich niebawem przejdzie długo oczekiwaną rewitalizację. 3 czerwca rozpoczął się przetarg na wykonanie prac budowlanych. Urząd miasta podkreśla, że zielony zakątek Starego Miasta nie zostanie zabetonowany – nie znikną również rosnące tam od ponad stu lat kasztanowce.

Odnowienie placu Kościeleckich to od lat jedna z często powtarzanych obietnic władz Bydgoszczy. Dokładnie sześć lat temu, podczas wmurowania kamienia węgielnego pod biurowiec Immobile K3 prezydent Rafał Bruski zadeklarował. – Obiecuję, że jak już budynek będzie bliski ukończeniu, miasto zadba by również jego sąsiedztwo mu dorównywało. Biurowiec oddano do użytku dwa lata później, lecz jego otoczenie nadal nie uległo zmianie. Przymiarki do przebudowy placu trwały wiele miesięcy; w 2017 roku, po wycince sześciu sztuk, miasto chciało wyciąć kolejne rosnące tam kasztanowce, lecz wojewódzki konserwator zabytków nie zezwolił na tak radykalną ingerencję w „zieloną bramę miasta”.

Po kilkunastomiesięcznym oczekiwaniu, w 2021 roku ratusz zaczął coraz poważniej myśleć o realizacji zapowiadanej inwestycji. Latem złożono wniosek o dofinansowanie odnowienia placu Kościeleckich w ramach rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. Urząd miasta otrzymał na ten cel wnioskowane pięć milionów złotych, co spowodowało przyspieszenie przygotowań nad modernizacją placu. Swoistym „batem” są też zasady programu PIS, nakazujące ogłoszenie przetargu na prace budowlane w przeciągu sześciu (od kwietnia – dziewięciu) miesięcy od otrzymania promesy.

Plac Kościeleckich – co się zmieni?

3 czerwca urząd miasta ogłosił przetarg na wykonanie rewitalizacji placu Kościeleckich. Jak zapewnia biuro prasowe bydgoskiego magistratu, ponad stuletnie kasztanowce – zgodnie z wytycznymi wojewódzkiego konserwatora zabytków – pozostaną na swoich miejscach i wciąż będą dawać cień w upalne dni. – Plac Kościeleckich bez betonu – chwalą się urzędnicy. I dodają, że w jego obrębie wprowadzone zostaną nowe nasadzenia.

Na terenie zieleni urządzonej pojawią się rabaty różane oraz wiosenne krokusy w rabatach i na trawnikach. Rośliny z obecnych rabat zostaną przesadzone w inne miejsce. Wokół kasztanowców utworzony zostanie trawnik, a cały teren zostanie ukształtowany tak, aby umożliwić odpowiedni spadek wód opadowych i zabezpieczyć bryły korzeniowe wiekowych drzew – zakomunikował ratusz. Jego przedstawiciele dodają, że prace budowlane będą odbywać się pod nadzorem dendrologa, a na terenie pomiędzy Immobile K3 a ulicą Bernardyńską przewiduje się również montaż punktów czerpania wody do podlewania roślin.

Najważniejszą zmianą, jaka zajdzie na placu Kościeleckich w ramach jego rewitalizacji, będzie wprowadzenie ścieżki przebiegającej przez środek placu w kierunku ulicy Bernardyńskiej (wykonanej z nawierzchni mineralnej, podobnie jak na alei Ossolińskich) oraz usunięcie betonowych murków. – Alejka spacerowa będzie stanowić główny element zagospodarowania podkreślający historyczną osiowość parku – wyjaśniają przedstawiciele magistratu.

Po odnowieniu, plac Kościeleckich nie zmieni jednak swojej funkcji i wciąż będzie pełnić rolę kluczowego węzła przesiadkowego dla linii nocnych oraz pętli dla linii dziennych 51, 58, 61 czy 99. Zmienią się jednak lokalizacje przystanków, na których pojawią się nowe wiaty stosowane w strefie staromiejskiej oraz tablice informacyjne. – Aby zachować funkcjonalność węzła przesiadkowego, zaprojektowano dwa połączenia piesze pomiędzy nowymi lokalizacjami przystanków autobusowych – czytamy w komunikacie Urzędu Miasta Bydgoszczy.

W ramach remontu, plac Kościeleckich zyska także miejsca do wypoczynku, monitoring oraz latarnie uliczne – tzw. pastorały bydgoskie. Wyremontowane zostaną także chodniki okalające zieleniec, których nawierzchnia będzie wykonana z płyt granitowych ułożonych w wzór „bydgoskie karo” z kamiennymi opaskami. Dodajmy, że po zachodniej stronie placu, przy Immobile K3 powstanie zbiornik retencyjny.

Według początkowych planów plac Kościeleckich po rewitalizacji miał zyskać między innymi fontannę. Obecny projekt jednak jej powstania nie zakłada. – Nie oznacza to jednak, że temat jest definitywnie zamknięty mówił w marcu zastępca prezydent Bydgoszczy Michał Sztybel. I dodał, że miejsce na nią zostanie jednak zabezpieczone.

Plac Kościeleckich – przetarg

Urząd miasta czeka na oferty chętnych wykonawców do 20 czerwca – termin ten może jednak ulec zmianie. Urzędnicy nie ukrywają, że ostateczną wartość inwestycji poznamy w momencie otwarcia ofert. Początkowo zakładano, że rewitalizacja placu Kościeleckich pochłonie nieco ponad pięć milionów złotych, lecz w marcu już pojawiały się sugestię, że koszt wzrośnie do siedmiu milionów. Teraz, ze względu na wysoką inflację, jeszcze trudniej oszacować ostateczną skalę wydatków miasta na ten cel – choć część z nich pokryje rządowe dofinansowanie. Przy ocenie ofert ratusz będzie brał pod uwagę przede wszystkim cenę.

Po podpisaniu umowy, rewitalizacja placu Kościeleckich ma zająć nieco ponad rok. Urzędnicy oczekują jednak, że pierwszy etap prac ma być zrealizowany po pół roku.

Plac Kościeleckich – historia

Plac Kościeleckich zyskał swój obecny kształt na przełomie XIX i XX wieku. Wówczas zniwelowano dawne zamkowe wzgórze i część miejskiej fosy, a następnie wytyczono prostokątny plac z dwiema jezdniami. W pierwszych latach XX wieku wybudowano charakterystyczne obiekty: neogotycką farę ewangelicką (obecny kościół pod wezwaniem św. Andrzeja Boboli), halę targową oraz modernistyczny przytułek dla niemowląt, tzw. Auguste-Victoria-Heim (obecna siedziba Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury). Od 1935 do połowy lat 70. na placu funkcjonował dworzec autobusowy, który przeniesiono następnie na ulicę Jagiellońską. Później Plac Kościeleckich stał się ważnym węzłem dla miejskich linii autobusowych. Obecnie stanowi też centralny punkt przesiadkowy dla wszystkich linii nocnych.

Jak kiedyś wyglądał plac Kościeleckich? ZOBACZ STARE POCZTÓWKI

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments