Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczFotorelacjeNiebawem remont placu Kościeleckich. Jak wyglądał kiedyś? [STARE POCZTÓWKI]
25.02.2022 | 12:49

Niebawem remont placu Kościeleckich. Jak wyglądał kiedyś? [STARE POCZTÓWKI]

Zdjęcia: kolekcja Anny Perlik-Piątkowskiej i Pawła Piątkowskiego

W najbliższych miesiącach plac Kościeleckich ma przejść długo oczekiwaną rewitalizację. Dzięki pocztówkom z kolekcji Anny Perlik-Piątkowskiej i Pawła Piątkowskiego możemy zobaczyć, jak wyglądał on ponad sto lat temu.

Jak informowaliśmy w minioną środę, w ciągu trzech tygodni mamy poznać projekt przebudowy placu Kościeleckich. Zakłada ona pozostawienie ponad 100-letnich kasztanowców i wprowadzenie nowych nasadzeń – głównie krzewów. W ramach modernizacji znikną betonowe murki, które zainstalowano w latach 70. Przez środek placu ma z kolei przebiegać ścieżka utwardzona z nawierzchni mineralnej, podobna do tej, którą znamy chociażby z Alei Ossolińskich.


CZYTAJ WIĘCEJ: Plac Kościeleckich wreszcie ma zostać odnowiony. Sprawdź szczegóły


Modernizacji zostanie poddane również zewnętrzne otoczenie placu. Mowa o wymianie nawierzchni jezdni czy chodników. Zanim to jednak nastąpi, wybudowana zostanie kanalizacja deszczowa. Inwestycja będzie prowadzona w dwóch etapach. Pierwszy ma objąć działania od strony ulicy Bernardyńskiej. Powód – po przeciwnej stronie placu Kościeleckich, od strony biurowca K3 Immobile, Miejskie Wodociągi i Kanalizacja planują budowę zbiornika retencyjnego. A – jak już informowaliśmy – pod koniec listopada spółka zerwała kontrakt na budowę kanalizacji deszczowej, której elementem jest wspomniany zbiornik.

– Dlatego też w umowie z wykonawcą remontu placu Kościeleckich zawrzemy zastrzeżenie, że zachodnia część placu budowy zostanie oddana do użytku później, zapewne późną jesienią – deklaruje  zastępca prezydenta Bydgoszczy Michał Sztybel.

Plac Kościeleckich – historia

Plac Kościeleckich w obecnym kształcie został wytyczony na przełomie XIX i XX wieku. Wówczas zniwelowano dawne wzgórze zamkowe oraz część miejskiej fosy. W następstwie wyznaczono prostokątny plac z dwiema jezdniami. Na początku ubiegłego stulecia wybudowano charakterystyczne budynki otaczające to miejsce: neogotycką farę ewangelicką (obecny kościół pw. św. Andrzeja Boboli), przytułek dla niemowląt (aktualnie siedziba Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury) czy – nieco dalej – halę targową. Charakterystycznym elementem placu były od początku trzy szpalery kasztanowców.

Dawny wygląd placu Kościeleckich obrazują pocztówki z kolekcji Anny Perlik-Piątkowskiej i Pawła Piątkowskiego. Widać na nich, jak wyglądały kasztanowce i inne drzewa na placu niedługo po ich nasadzeniu, a także jak prezentował się gmach szkoły ludowej (obecnie budynek UKW) i najbliższe otoczenie placu z ulicą Bernardyńską. Niemal wszystkie pocztówki przedstawiają wspomnianą farę ewangelicką.

ZOBACZ TAKŻE: Plac Wolności – plan i wizualizacje rewitalizacji oraz stare pocztówki