Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Zbliża się przebudowa placu Wolności. Miasto uzyskało pozwolenie na budowę

Dodano: 20.09.2022 | 21:12

Na zdjęciu: Więcej zieleni, a mniej samochodów -to jedna z myśli przewodnich przebudowy placu Wolności w Bydgoszczy.

Fot. UMB

Przebudowa placu Wolności wkracza w kolejną fazę. Jak poinformował wiceprezydent Michał Sztybel, wydano już pozwolenia na budowę zarówno dla zbiornika retencyjnego (tę inwestycję realizować będzie MWiK) oraz dla przebudowy pozostałej części placu.

Przygotowania do przebudowy placu Wolności trwają już niemal dwa lata. Najpierw radni przyjęli nowy plan zagospodarowania przestrzennego, zgodnie z którym zlikwidowany zostanie parking wzdłuż ulicy Gdańskiej oraz postój taksówek przed budynkiem I Liceum Ogólnokształcącego. Handel kwiatami zostanie przeniesiony do nowych pawilonów, natomiast na całym terenie pojawi się więcej zieleni.

Zaprezentowany w lutym projekt przebudowy wykonała spółka LS Project. – Zmiany na placu Wolności są efektem wielu uzgodnień, kompromisów i rozmów z mieszkańcami – mówił wówczas wiceprezydent Bydgoszczy Michał Sztybel. Swoje spostrzeżenia zgłaszali między innymi społecznicy ze stowarzyszenia Społeczny Rzecznik Pieszych (obecnie Bydgoski Ruch Miejski) czy środowiska rowerowe.

Sztybel rozmawiał na temat planowanych zmian także z Anną Perlik-Piątkowską i Pawłem Piątkowskim. Pani Anna wydała album o bydgoskim Śródmieściu, w którym można zobaczyć, jak historycznie wyglądał plac Wolności. Wspomnienie o dawnych czasach nie jest przypadkowego, bo przebudowa placu Wolności ma być właśnie powrotem do przeszłości. Oprócz większej liczby nasadzeń planowane jest otwarcie placu na ulicę Gdańską i stworzenie osi widokowej, która do tej pory była zastawiona przez pawilony i parkujące samochody. Po rewitalizacji pojawi się też 27 nowych ławek i trzy komplety stojaków.

[ZOBACZ WIZUALIZACJE NOWEGO PLACU WOLNOŚCI W BYDGOSZCZY]

Jeszcze w tym roku urząd miasta planuje ogłosić przetarg. Prace miałyby się rozpocząć w grudniu-styczniu i trwać przez cały przyszły rok. Będą prowadzone etapami z uwzględnieniem interesu kwiaciarni, aby mogły one jak najszybciej zacząć działać w nowym miejscu. Równolegle mają toczyć się prace związane z budową zbiornika retencyjnego. Obecnie MWiK jest na etapie wyboru wykonawcy zadania.

– W przyszłości nie wykluczamy zmian dotyczących pomnika czy zagospodarowania centralnej części Placu z uwzględnieniem, że pod placem jest zbiornik na deszcz – mówił wiceprezydent Sztybel.

Sebastian Torzewski