[awesome-weather owm_city_id="3102014" location="Bydgoszcz" units="C" size="wide" show_icons="1" custom_bg_color="#070738"]
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Zbliża się przebudowa placu Wolności. Miasto uzyskało pozwolenie na budowę

Dodano: 20.09.2022 | 21:12

Na zdjęciu: Więcej zieleni, a mniej samochodów -to jedna z myśli przewodnich przebudowy placu Wolności w Bydgoszczy.

Fot. UMB

Przebudowa placu Wolności wkracza w kolejną fazę. Jak poinformował wiceprezydent Michał Sztybel, wydano już pozwolenia na budowę zarówno dla zbiornika retencyjnego (tę inwestycję realizować będzie MWiK) oraz dla przebudowy pozostałej części placu.

Przygotowania do przebudowy placu Wolności trwają już niemal dwa lata. Najpierw radni przyjęli nowy plan zagospodarowania przestrzennego, zgodnie z którym zlikwidowany zostanie parking wzdłuż ulicy Gdańskiej oraz postój taksówek przed budynkiem I Liceum Ogólnokształcącego. Handel kwiatami zostanie przeniesiony do nowych pawilonów, natomiast na całym terenie pojawi się więcej zieleni.

Zaprezentowany w lutym projekt przebudowy wykonała spółka LS Project. – Zmiany na placu Wolności są efektem wielu uzgodnień, kompromisów i rozmów z mieszkańcami – mówił wówczas wiceprezydent Bydgoszczy Michał Sztybel. Swoje spostrzeżenia zgłaszali między innymi społecznicy ze stowarzyszenia Społeczny Rzecznik Pieszych (obecnie Bydgoski Ruch Miejski) czy środowiska rowerowe.

Sztybel rozmawiał na temat planowanych zmian także z Anną Perlik-Piątkowską i Pawłem Piątkowskim. Pani Anna wydała album o bydgoskim Śródmieściu, w którym można zobaczyć, jak historycznie wyglądał plac Wolności. Wspomnienie o dawnych czasach nie jest przypadkowego, bo przebudowa placu Wolności ma być właśnie powrotem do przeszłości. Oprócz większej liczby nasadzeń planowane jest otwarcie placu na ulicę Gdańską i stworzenie osi widokowej, która do tej pory była zastawiona przez pawilony i parkujące samochody. Po rewitalizacji pojawi się też 27 nowych ławek i trzy komplety stojaków.

[ZOBACZ WIZUALIZACJE NOWEGO PLACU WOLNOŚCI W BYDGOSZCZY]

Jeszcze w tym roku urząd miasta planuje ogłosić przetarg. Prace miałyby się rozpocząć w grudniu-styczniu i trwać przez cały przyszły rok. Będą prowadzone etapami z uwzględnieniem interesu kwiaciarni, aby mogły one jak najszybciej zacząć działać w nowym miejscu. Równolegle mają toczyć się prace związane z budową zbiornika retencyjnego. Obecnie MWiK jest na etapie wyboru wykonawcy zadania.

– W przyszłości nie wykluczamy zmian dotyczących pomnika czy zagospodarowania centralnej części Placu z uwzględnieniem, że pod placem jest zbiornik na deszcz – mówił wiceprezydent Sztybel.

Zbliża się przebudowa placu Wolności. Miasto uzyskało pozwolenie na budowę
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Barbara
Barbara
4 miesięcy temu

Beznadziejny projekt. Oszpecą kolejne miejsce w Bydgoszczy. Zamiast trawy płyty betonowe. Nie ma ponoć pieniędzy w ratuszu na oświetlenie ulic i energię w budynkach użyteczności publicznej. A tego psuja, który swoimi pomysłami szpeci nam miasto i utrudnia życie mieszkańcom sowicie zapewne wynagradzają. Miejsca parkingowe są potrzebne, a po co nam wielki zbiornik retencyjny w tym miejscu i kilometry rur. Wodę można gromadzić w kilku miejscach. Nie jest potrzebna wtedy cała sieć rur. No, ale wówczas jakiś geniusz mniej zarobi.

Ada
Ada
4 miesięcy temu

Czy teraz do kompletu będziemy mieli rozkopany Plac Wolności wraz z ciągle nie skończoną ulicą Reja? Od półtorej roku ulica jest zamknięta i ani widu ani słych, żeby coś miało się zmienić. Jeśli nad kolejną inwestycją patronat będą miały Wodociągi Miejskie, to już drżę o jej finał. Może najpierw skończmy jedno a potem zacznijmy następne prace. Co do braku parkingów przyłączam się do głosów, że ich likwidacja przy braku alternatywy jest zła. Mało jest chętnych parkować w Drukarni i chodzić na pieszo. Powinno powstać więcej miejsc parkingowych w centrum albo rozpropagować istniejące, o których inni nie wiedzą.

Jan
Jan
4 miesięcy temu

Wszystko fajnie, tylko dlaczego miasto założyło, że realizacja tak rozbudowanej i wielobranżowej inwestycji będzie kosztować tylko 4 mln zł netto? Tak dla przypomnienia niedawno UM otwierał ofertę na Plac Kościeleckich i na tę inwestycję miał przeznaczone 4,5 mln zł netto; do tego wykonawcy złożyli oferty prawie 3x większe. Nie trzeba być jasnowidzem, żeby już teraz móc ocenić, że ta inwestycja nie ruszy. Po co mamić mieszkańców złudzeniami?

źródła:

Seba
4 miesięcy temu

Ada – „półtorej roku”? Mówisz też „dwie chłopcy”? Język polski zbyt trudny?

Ada
Ada
4 miesięcy temu

do SEBA rzeczywiście jeden błąd językowy spowoduje, że Seba nie zrozumiał intencji tego komentarza, dla Ciebie ” od ponad roku”…