Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Rewolucja na placu Wolności. Pięć ofert w przetargu

Dodano: 18.10.2023 | 12:44

Na zdjęciu: Tak ma wyglądać plac Wolności - a konkretnie teren przy ulicy Gdańskiej - po rewitalizacji.

Fot. Urząd Miasta Bydgoszczy

Pięć firm złożyło ofertę w przetargu na rewitalizację placu Wolności. Wszystkie przekraczają zakładany przez miasto budżet, lecz różnice nie są drastyczne.

Pod koniec sierpnia ratusz ogłosił wyczekiwany przetarg na rewitalizację placu Wolności. Jego teren jest już placem budowy: na finiszu jest bowiem budowa podziemnego zbiornika retencyjnego. – Deszczówka, po oczyszczeniu, będzie wykorzystywana do nawadniania i podlewania zieleni oraz uzupełniania wodą fontanny Potop i dwóch stawów Parku Kazimierza Wielkiego – obiecują urzędnicy.

Na poznanie ofert w przetargu czekaliśmy kilka tygodni – ostatecznie zostały one otwarte w środę, 18 października. Budżet miasta na to zadanie określono na 7,6 miliona złotych – wszystkie złożone propozycje jednak go przekraczają. Najtańszą ofertę złożył Strabag (9,8 miliona złotych) – bydgoski Betpol proponuje 11,8 miliona, a kilkanaście tysięcy złotych więcej oczekuje Prasbet. Propozycje spółek Czill i Affabre wynoszą odpowiednio 12,1 i 14,7 miliona złotych. Dodajmy, że przy ocenie ofert ratusz bierze tradycyjnie pod uwagę dwa kryteria: cenę (60%) i okres odpowiedzialności z tytułu rękojmi za wady (40%) – tu wszyscy oferenci zgodnie zaproponowali siedmioletni okres.

Inwestycja w sercu miasta będzie podzielona na etapy: pierwszy obejmujący część przy ulicy Gdańskiej ma zostać zakończony w sześć miesięcy, drugi – czyli przemiana centralnej części placu – potrwa 11 miesięcy, a trzeci (przebudowa ulicy w północnej części obszaru) ma zostać wykonany w przeciągu 20 miesięcy od podpisania umowy.

Plac Wolności w Bydgoszczy. Co się zmieni?

Projekt rewitalizacji placu Wolności zakłada przede wszystkim odtworzenie osi widokowej od ulicy Gdańskiej w stronę pomnika, do tej pory zastawioną przez budki i parkujące samochody. Rewitalizacja zakłada także stworzenie szerokiego traktu dla pieszych przy Gdańskiej – zniknie parking, a w zamian pojawią się drzewa. Chodniki zostaną wykonane z płyt granitowych układanych w „bydgoskie karo”, urozmaicone wzorem wykonanym z kostki bazaltowej oraz rzędem płyt równoległych.

Zmieniona zostanie też nawierzchnia chodnika i ulicy przy kamienicach, stanowiącego północną część placu. Na odcinku od Gimnazjalnej do Gdańskiej na jezdni pojawi się kostka kamienna rzędowa, a na chodniku płyty granitowe układane w karo z opaską od strony budynków oraz od strony ulicy z kostki bazaltowej. Jezdnia zostanie zawężona do 4,5 m szerokości, za to chodnik przy kamienicach będzie poszerzony. Przy skrzyżowaniach placu Wolności z Gdańską oraz Gimnazjalną i Piotra Skargi powstaną wyniesione przejścia dla pieszych.

WIĘCEJ SZCZEGÓŁÓW: Plac Wolności w nowej odsłonie. Zobacz wizualizacje!

Po remoncie na placu Wolności znów staną kwiaciarnie. – W ramach odrębnego przetargu, który również niebawem zostanie ogłoszony, powstanie pięć równych estetycznych, przeszklonych pawilonów, w których będą sprzedawane kwiaty. Zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami, będą one własnością miasta – zaznacza magistrat. Pięć (pierwotnie zaplanowano sześć) konstrukcji stanie przy kościele św. Piotra i Pawła.

Przed gmachem I LO, w miejscu obecnego postoju taksówek – tak jak przed wojną – pojawi się zieleń. Betonowo/kamienną nawierzchnię zastąpią trawniki i krzewy. Modernizacji podlegać będą także oświetlenie, monitoring, elewacja toalet publicznych oraz mała architektura (m.in. ławki, kosze na śmieci, stojaki dla rowerów).