Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczFotorelacjeRewitalizacja Placu Wolności będzie opóźniona? Ratusz odpowiada
03.09.2024 | 14:45

Rewitalizacja Placu Wolności będzie opóźniona? Ratusz odpowiada

Zdjęcia: Wiktoria Marciniak

Rewitalizacja placu Wolności trwa od początku kwietnia. Pod koniec lata na jego obszarze nie widać wielkich zmian. Zapytaliśmy urząd miasta, czy inwestycja przebiega zgodnie z harmonogramem.

Modernizacja jednego z najważniejszych miejsc Śródmieścia została podzielona na etapy – zgodnie z wcześniejszymi założeniami w pierwszej kolejności rozpoczęto przebudowę części placu przy kościele św. Piotra i Pawła. To na niej stanie pięć estetycznych pawilonów, których najemcami będą funkcjonujący wcześniej w tym miejscu sprzedawcy kwiatów. Nowe pawilony kwiatowe ma wyróżniać elegancka architektura dostosowana do charakteru placu.

W ramach I etapu rewitalizacji placu Wolności zaplanowano także modernizację elewacji szaletu( zamontowane zostaną płytki grantowe oraz metalowe trejaże – konstrukcje do podtrzymywania roślin – nawiązujące do istniejącej balustrady budynku pobliskiej Galerii Miejskiej BWA). Trejaże będą obsadzone pnączami, aby w przyszłości stworzyły zieloną osłonę.

Ratusz optymistycznie zakładał, że ten etap rewitalizacji zakończy się w drugiej połowie roku. Minęły wakacje – mimo dobrej pogody, na placu – zwłaszcza na części widocznej od ulicy Gdańskiej – wciąż widać prace przy uzbrojeniu podziemnym. Trudno się spodziewać, że w tym miejscu szybko powróci handel kwiatami.

CZYTAJ WIĘCEJ O ZMIANACH NA PLACU WOLNOŚCI

O postępy prac przy placu Wolności zapytaliśmy ratusz. – Wykonawca – firma Strabag – pracuje w trudnym terenie z gęstą siecią uzbrojenia podziemnego, która powstawała często kilkadziesiąt lat wcześniej. Nie wszystkie elementy zostały wówczas prawidłowo naniesione na mapy. Spowalnia to postęp prac (powoduje dodatkowe uzgodnienia, zmiany projektów wykonawczych, prace dodatkowe) – wyjaśnia Marta Stachowiak, rzeczniczka prezydenta Bydgoszczy.

Przedstawicielka ratusza dodaje, że w ramach przebudowy prace prowadziła też firma Safaga na zlecenie Polskiej Spółki Gazownictwa. Te są na etapie odbiorów; ich zakończenie otworzy część frontu robót. – Wyzwaniem jest natomiast struktura gruntu. W kilku miejscach po dodatkowych badaniach wymaga on wymiany lub wzmocnienia. Dlatego liczymy się z możliwością zmian w harmonogramie inwestycji – dodaje Stachowiak.

Jak się dowiadujemy, Strabag obecnie realizuje też prace na alei będącej przedłużeniem ulicy Piotra Skargi. – Na tym etapie dodatkowo wykonawca musi przebudować istniejącą instalację nawadniania. Etap drugi natomiast polegający na przebudowie ulicy Plac Wolności i części ulicy Gimnazjalnej (na odcinku od ul. Plac Wolności do ulicy Piotra Skargi) będzie realizowany po zakończeniu całości etapu I. Jednak sam powrót kwiaciarni na rewitalizowany plac Wolności możliwy będzie w ocenie wykonawcy późną jesienią – przekazuje rzeczniczka prezydenta Bruskiego.

Plac Wolności stał się placem budowy już rok temu, kiedy to rozpoczęto realizację zbiornika retencyjnego. Zdaniem miasta spełnia on swoją rolę. – Jego głównym celem jest przede wszystkim zbieranie nadmiaru wód opadowych pojawiających się w okresie gwałtownych opadów – puentuje rzeczniczka.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Slick
Slick
6 godzin temu

Zanosi się że trwać to będzie tak długo jak przebudowa Rynku Staromiejskiego w Poznaniu. Nikomu się nie spieszy. A najważniejsze są „wody opadowe”, to jest priorytet.

Michał
Michał
3 godzin temu

Na wody opadowe 500 mln jest a na termin kilku mln nie ma.
Ludzie to jest jakaś paranoja. Za 10 lat niech się nikt nie dziwi jak w Bydgoszczy będzie mieszkało 250 tys ludzi.