Plaga piratów drogowych w regionie. Ponad sto osób straciło w czerwcu prawo jazdy, kilka tysięcy mandatów
Dodano: 12.07.2020 | 16:24Na zdjęciu: Policjanci z całego regionu systematycznie sprawdzają zachowania kierowców. Efekty tych działań w czerwcu są zatrważające - ponad sto odebranych praw jazdy i blisko 2700 mandatów za przekroczenie prędkości.
Fot. KPP Inowrocław / zdjęcie ilustracyjne
Słony rachunek wystawili w czerwcu kierowcom łamiącym przepisy policjanci ze specgrupy SPEED. Odebrali ponad 120 praw jazdy i tylko za przekroczenie prędkości nałożyli ponad dwa i pół tysiąca mandatów.
Ze wszystkich policyjnych statystyk wynika, że brawura i nadmierna prędkość należą do najczęstszych przyczyn wypadków na drogach, również w województwie kujawsko-pomorskim. W dodatku znaczące przekroczenie prędkości przekłada się na wyższe prawdopodobieństwo śmierci uczestników wypadków. Dlatego policjanci z regionu cyklicznie organizują akcje, które mają za cel przeciwstawienie się piratom drogowym. W tym celu w ubiegłym roku została powołana wspomniana grupa SPEED.
Tylko w ubiegłym miesiącu zgrupowani w niej funkcjonariusze ujawnili ponad cztery tysiące wykroczeń drogowych. – Z tego ponad trzy tysiące to przekroczenie przez kierujących dopuszczalnej prędkości – precyzuje asp. Remigiusz Rakowski z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Bydgoszczy. Najbardziej dotkliwe konsekwencje dotknęły tych, którzy w terenie zabudowanym przekroczyli prędkość o przynajmniej 50 kilometrów na godzinę. Stracili prawo jazdy na trzy miesiące. – Takich przypadków w czerwcu odnotowaliśmy 122 – wylicza Rakowski.
Ale to nie koniec, bo lista przewinień i ich następstw jest zarówno długa, jak i kosztowna. W ramach czerwcowych działań policjantów z grupy SPEED nałożono przeszło 3600 mandatów, z czego blisko 2700 dotyczyło przekroczenia dozwolonej prędkości. Mundurowi skierowali także niemal pięćdziesiąt wniosków o ukaranie niezdyscyplinowanych kierowców do sądu. Zatrzymano ponad 120 dowodów rejestracyjnych.
– Wszystkie te dane wskazują, że na naszych drogach wciąż jest zbyt dużo brawury i agresywnych zachowań – komentuje asp. Rakowski. Policjanci podkreślają, że nierzadko kierowcy nie tylko nie stosują się do przepisów, ale również zmiennych warunków na drodze. – Nawet najbardziej bezpieczny samochód nie daje gwarancji na przeżycie kierowcy i pasażerów na skutek wypadku. Nadmierna prędkość jest niebezpieczna szczególnie dla pieszych – dodaje Remigiusz Rakowski.
Funkcjonariusze przypominają bowiem, że nawet niewielkie przekroczenie dopuszczalnej prędkości w razie wypadku z udziałem wspomnianych pieszych może oznaczać śmierć poszkodowanego. – Pamiętajmy, że wraz ze wzrostem szybkości zmniejsza się czas potrzebny na obserwację drogi, włącznie z jej poboczami czy chodnikiem i tym tym samym na reakcję obronną – kończy asp. Rakowski.
Statystyki policyjnej grupy SPEED – czerwiec 2020 r.
- skontrolowano 3883 pojazdy,
- ujawniono ponad 4300 wykroczeń drogowych, z czego przeszło 3000 to przekroczenia dopuszczalnej prędkości,
- nałożono ponad 3600 mandatów, z czego niemal 2700 za przekroczenie prędkości,
- skierowano 49 wniosków o ukaranie kierowcy do sądu,
- zatrzymano 129 praw jazdy, w tym 122 za przekroczenie prędkości powyżej 50 km/h w obszarze zabudowanym,
- zatrzymano 123 dowody rejestracyjne.
- Brawurowa ucieczka ulicami i chodnikami miasta. Sprawca zmyślił historię o kradzieży auta - 28 kwietnia 2022
- Pijany motocyklista doprowadził do zderzenia w parku przemysłowym. Tragedia była o krok - 28 kwietnia 2022
- Zabytkowe kamienice w Bydgoszczy idą do renowacji. W tym roku tylko trzy - 28 kwietnia 2022