Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Nowy plan miejscowy dla Bartodziejów. Zabudowa przy Fordońskiej – maksymalnie 25 metrów

Dodano: 28.02.2023 | 11:17

Na zdjęciu: Plan miejscowy "Bartodzieje - Bałtycka" ma umożliwić przekształcenie terenów pomiędzy Brdą a ulicą Fordońską na teren zabudowy mieszkaniowej i usług.

Fot. Szymon Fiałkowski

Znamy projekt planu miejscowego dla południowej części Bartodziejów. Mieszkańcy mogą zgłaszać swoje uwagi do 14 kwietnia.

Prace nad miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego „Bartodzieje – Bałtycka” rozpoczęły się pod koniec 2018 roku. Po ponad czterech latach Miejska Pracownia Urbanistyczna wreszcie przedstawiła mieszkańcom jego projekt. Plan obejmuje obszar o powierzchni ok. 81 ha, ograniczony od zachodu ulicą Ceramiczną i Balatonem, od północy ulicą Marii Skłodowskiej-Curie, od wschodu ulicą Łęczycką a od południa – rzeką Brdą.

Plan miejscowy „Bartodzieje – Bałtycka”. Poznaj szczegóły

MPU przewiduje w planie zabezpieczenie trzech terenów zielonych: obszaru wokół Balatonu, tzw. rancza Bartek przy Sobieszewskiej oraz terenów nad Brdą. Plan przewiduje stworzenie nowych dojść nad rzekę: jedno ma powstać od skrzyżowania Fordońskiej z Bałtycką (ma być obsadzone szpalerem drzew a w przyszłości stanowić drogę do kładki prowadzącej na Kapuściska), a drugie – naprzeciwko ulicy Kijowskiej. Bulwary nad Brdą według wizji MPU będą terenem zieleni urządzonej; nad sama rzeką zostanie poprowadzony ciąg pieszo-rowerowego.

Nowym terenem zabudowy mieszkaniowej i usługowej będzie obszar wzdłuż Fordońskiej. Na tym terenie trwają już przygotowania do inwestycji (działka nieopodal stacji BP ma zostać przekształcona przez firmę Alstal na kompleks mieszkaniowy). MPU przewiduje jednak, że maksymalna wysokość zabudowy wyniesie zaledwie 25 metrów; a należy pamiętać, że budynki przy rondzie Fordońskim mają od 45 (Arkada Business Park) do 55 metrów (Aura Towers). Jak czytamy w projekcie, na tym terenie obowiązują ograniczenia dotyczące wysokości obiektów budowlanych w rejonie lotniska w Bydgoszczy.


CZYTAJ TAKŻE: W sobotę Społeczny Spacer Badawczy na Osowej Górze. Będzie można przedstawić wnioski do przyszłego planu zagospodarowania


Zgodnie z zapisami projektu planu, nowe budynki mieszkalne bądź biurowe będą musiały być kształtowane w „sposób atrakcyjny widokowo” od strony rzeki Brdy poprzez „zróżnicowanie formy architektonicznej budynków i obniżanie wysokości w kierunku rzeki (np. zastosowanie tarasowego ukształtowania zabudowy, zieleni na dachach i tarasach budynków”. W parterach od strony ulicy Fordońskiej będą musiały zostać ulokowane usługi.

Ponadto, w dokumencie zapisano zakaz sytuowania od strony rzeki monolitycznych ścian pozbawionych okien oraz murów oporowych o wysokości powyżej 3 m oraz zakaz lokalizacji parkingów powierzchniowych dla więcej niż 10 miejsc, wiat czy miejsc tymczasowego składowania odpadów.

Terenem inwestycyjnym będzie też działka po północnej stronie ulicy Fordońskiej – czyli ogrodnictwo przy ulicy Swarzewskiej i Ceramicznej. Na nieruchomości znajduje się baner bydgoskiego dewelopera Grupa Moderator informujący o tym, że w tym miejscu powstaną lokale usługowo-handlowe (dokument dopuszcza też zabudowę mieszkaniową). Nowy plan miejscowy przewiduje, że wysokość budynków ma wynosić do 18 m od strony ulicy Fordońskiej, do 30 m od strony ulicy Swarzewskiej oraz do 26 m dla pozostałego terenu.


Zapoznaj się z zapisami projektu planu miejscowego „Bartodzieje – Bałtycka” [KLIKNIJ TUTAJ]


Mieszkańcy mogą zgłaszać swoje uwagi do planu miejscowego do 14 kwietnia w sposób tradycyjny na piśmie, za pomocą poczty elektronicznej lub też formularza zamieszczonego na stronach BIP. Dyskusja publiczna nad przyjętymi w projekcie rozwiązaniami, odbędzie się 21 marca o godz. 16:00 w siedzibie MPU (Grudziądzka 9-15).

Zapisy nowego dokumentu komentuje Rada Osiedla Bartodzieje. – Pod koniec zeszłego roku zgłaszaliśmy uwagi dot. m.in. zaznaczenia m.in. ciągów pieszych pomiędzy blokami, zmian wysokości zabudowy na części obszarów. Wnioskowaliśmy też o zaznaczenie większej ilości szpalerów drzew, dróg rowerowych (np. wzdłuż Fordońskiej), zielonego torowiska itp. Wsparliśmy też plan otwarcia brzegu rzeki dla rekreacji. Część naszych uwag ujęto już w tym planie, część jednak nie. Teraz dużo zależy od mieszkańców – warto przygotować swoje uwagi i wysłać je do MPU – zachęcają osiedlowi radni.

0 0 votes
Article Rating
Błażej Bembnista
Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Bart
Bart
1 rok temu

małomiasteczkowo:)

Krzysiek
Krzysiek
1 rok temu

Jasne, lepiej budować wiosnę niż poważne miasto….!

Krzysiek
Krzysiek
1 rok temu

Przepraszam, wiochę

Slawomir
Slawomir
1 rok temu

Jaka bliskość lotniska ?. Tor lotu w kierunku systemyuu ILS przebiega nad górnym tarasem miasta…

Slawomir
Slawomir
1 rok temu

W największych miastach nie ma problemu z budowaniem wysokich budynków w obrębie śródmieścia, oczywiście poza strefą staromiejską. A te potworki z Biedronką, na Starym Rynku, czy ta szklana bryła przy Placu Kościeleckich to napawno pasują do architektury staromiejskiej ?…Kompletny brak wyobraźni i ładu przestrzennego.

Mariusz
Mariusz
1 rok temu

25 metrów to jak na wsi w Warszawie budują po 320 m drapacze chmur a tu jest problem!