Bydgoszcz
9C
Słonecznie
61% wilgotność
Wiatr: 4km/h SSW
H 9 • L 9
8C
Pt
10C
Sob
15C
Nd
20C
Pon
22C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczEdukacjaPlan na lekcje. Co czeka uczniów w bydgoskich szkołach?
Szkoła, sala lekcyjna, ławki, krzesła_edukacja
28.08.2020 | 11:00

Plan na lekcje. Co czeka uczniów w bydgoskich szkołach?

Na zdjęciu: W ostatnich tygodniach szkoły przygotowywały się na powrót uczniów.

Fot. Stanisław Gazda

42 751 uczniów, 5 204 nauczycieli i 835 pracowników administracji i obsługi – tyle osób rozpocznie wkrótce rok szkolny 2020/2021 w jednostkach oświatowych prowadzonych przez Miasto Bydgoszcz. Rok szkolny, który na pewno będzie wyjątkowy. – Mieliśmy reformę edukacji, mieliśmy podwójny rocznik, ale ta sytuacja jest inna – przyznaje wiceprezydent miasta Iwona Waszkiewicz.

Przedstawiciele ratusza w ostatnich dniach spotykali się z dyrektorami i przygotowali listę rekomendacji na nowy rok szkolny. Urząd miasta zaleca, aby minimalny czas przerw międzylekcyjnych wynosił 10 minut, a przerwy – jeśli warunki atmosferyczne pozwolą – odbywały się poza budynkiem szkoły, na przykład na boisku. W szkołach, gdzie umożliwiają to warunki lokalowe, uczniowie z klas I-III powinni być oddzieleni od uczniów starszych roczników, a w miarę możliwości przechodzenie uczniów z sali do sali powinno zostać ograniczone do minimum, czyli do lekcji wychowania fizycznego lub informatyki czy techniki. Rekomendowane jest też wykorzystywanie wszystkich wejść do budynku.

Logistycznie ten rok szkolny jest dużym przedsięwzięciem. Z sal lekcyjnych uczniowie co do zasady nie będą się przemieszczać. Na korytarzach wprowadziliśmy ruch prawostronny. To z pozoru drobne kroki, ale razem mogą dać dobry efekt. Planujemy lekcje wychowawcze i wsparcie psychologiczne, bo uczniowie mierzą się ze stresem po dłuższej nieobecności w szkole – mówi Grażyna Dziedzic, dyrektor III LO. W jej szkole zdecydowano się, że pierwsze i ostatnie minuty lekcji zostaną poświęcone na wyjście do łazienki, aby uczniowie umyli ręce.

Miasto wyposażyło szkoły i placówki oświatowe w środki do dezynfekcji i ochrony osobistej: 938 tys. sztuk rękawiczek jednorazowych, 3 420 przyłbice, 11 tysięcy litrów płynu do dezynfekcji, 660 spryskiwaczy i 26 termometrów. Część środków na maseczki i płyn do dezynfekcji pozyskano z Ministerstwa Edukacji Narodowej.

W naszej szkole uda się wdrożyć większość zaleceń i rekomendacji. Te zalecenia są ważne dla nas, dyrektorów, bo utwierdzają nas w przekonaniu, że podejmujemy właściwe decyzje. Planujemy cztery przerwy obiadowe, wydłużyliśmy czas pracy szkoły i zmieniliśmy zasady dyżurów nauczycieli, żeby objąć dzieci maksymalnym nadzorem. Mamy też możliwości lokalowe, które pozwolą oddzielać młodszych uczniów od starszych – mówi dyrektor SP 30 Grażyna Zielińska.

W przedszkolach i oddziałach przedszkolnych na rok 2020/2021 miasto zaplanowało 5 471 miejsc w 24 grupach. Na razie zapełnionych jest 5 296 miejsc. Od marca przedszkola prowadzące zajęcia i szkoły przeprowadzające egzaminy otrzymały 85 tysięcy maseczek ochronnych, 112 tysięcy rękawiczek jednorazowych, 11 tysięcy litrów płynu do dezynfekcji, 1800 przyłbic, 650 spryskiwaczy, 104 termometry elektroniczne i 202 termometry bezdotykowe.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści