Planujesz budowę domu? Sprawdź trendy i nowoczesne projekty
Dodano: 18.01.2019 | 14:52Na zdjęciu:
Fot.
Jakie projekty domów zdominują rynek w najbliższych latach? Jak znaleźć projekt nowoczesny i jednocześnie niedrogi w budowie? Jakie elewacje warto wybrać, aby dom był długo modny? Czy warto wybrać projekt z dużymi, nowoczesnymi przeszkleniami? Odpowiadamy w artykule.
Prosty i minimalistyczny dom – największy trend w projektach nowoczesnych
Nowoczesne projekty domów pokazują nam, że trendy zmierzają głównie w stronę ekonomii i energooszczędności. Minimalistyczne formy, naturalne materiały na elewacji, brak zbędnych urozmaiceń, często domy osadzone na planie prostokąta i przykryte dachem dwuspadowym. W 2019 roku coraz więcej takich propozycji – nawiązujących do skandynawskiej stylistyki „nowoczesnej stodoły”, niezwykle modnej już od około roku.
Coraz większy udział w nowoczesnych projektach mają również duże przeszklenia zlokalizowane po słonecznych stronach domu. Świadomi projektanci uwzględniają także w swoich projektach odnawialne źródła energii (pompy ciepła, panele fotowoltaiczne, systemy solarne) i inne nowoczesne instalacje (np. wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła czy systemy inteligentnego domu). Prócz wygody, mają one za zadanie zminimalizować koszty użytkowania budynku, a nawet sprawić, aby był on samowystarczalny. Oszczędzanie energii staje się więc wyznacznikiem nowoczesnego domu. W nowoczesnych projektach uwzględnia się także wyłącznie dobrej jakości materiały budowlane – nawet w projektach w kategorii tanich w budowie. To samo jest aktualne w przypadku rozwiązań instalacyjnych.
Domy parterowe z płaskim dachem i piętrowe
Na rynku znajdujemy rokrocznie coraz więcej projektów wygodnych domów piętrowych lub parterowych, ale z płaskim dachem. Takie konstrukcje pozwalają bowiem na maksymalne wykorzystanie każdego metra powierzchni domu. Ponadto wspomniane rodzaje budynków są spójne z nowoczesnym podejściem do przestrzeni mieszkalnej, która jest otwarta, jasna i łączy ze sobą funkcje różnych pomieszczeń. Niemal standardem stają się przeszklone elewacje z tyłu domu, które łączą wnętrza z ogrodem. Daje to poczucie przestronności, lekkości, minimalizmu.
Nowoczesna stodoła – dla miłośników domów z poddaszem
Dla osób, które nie są przekonane do płaskich dachów czy domów piętrowych, istnieje wiele propozycji nowoczesnych projektów domów z poddaszem użytkowym – zwykle w formie tzw. „nowoczesnej stodoły”. Często budowa domu z płaskim dachem jest niemożliwa ze względu na MPZP – wtedy również najlepiej jest wybrać dom z poddaszem. Tego rodzaju domy w nowoczesnych propozycjach odznaczają się prostą bryłą, brakiem lukarn, ale za to dużymi przeszkleniami otwierającymi dom na ogród. Dość charakterystyczne dla nowoczesnych domów z poddaszem jest wykorzystanie naturalnych tekstur i materiałów elewacyjnych – często nawet w surowym wydaniu. To idealne projekty dla osób stawiających na minimalizm i ekologię.
Nowoczesny dom – tani w budowie? Jaki wybrać projekt?
Wielu inwestorów obawia się pojęcia „nowoczesny dom”. Kojarzony jest on z nowoczesnymi i kosztownymi instalacjami, wieloma przeszkleniami – często nieuzasadnionymi ekonomicznie, a także z odważnymi formami. Na szczęście trend nowoczesności zmierza ku upraszczaniu brył i minimalizacji zbędnych elementów. Dlatego w kolekcji projektów domów nowoczesnych (sprawdź TUTAJ), znajdziemy bardzo dużo projektów osadzonych na planie kwadratu lub prostokąta, z prostym dachem, brakiem niepotrzebnych załamań oraz o niewielkiej powierzchni użytkowej. Tym samym dom nowoczesny może dziś oznaczać dom tani w budowie, ale z nowoczesnymi detalami i instalacjami (które możemy oczywiście zastosować za kilka lat, gdy budżet zostanie odciążony). Najpopularniejsze są obecnie domy ok. 100 m2, z poddaszem użytkowym, dużymi przeszkleniami, otwartym układem wnętrz. W jednej z największych baz projektów domów – Tooba.pl – znajdziemy nawet projekty, których realizacja może zamknąć się w 100 tys. zł w stanie deweloperskim! Przykładem może być nowoczesny projekt o nazwie Pilawa, który dla wielu stał się alternatywą dla mieszkania w bloku – i to nawet znacznie tańszą. Inna propozycja w podobnych kosztach to np. projekt Laba (wersja A) lub Ewelina A (D58A) – ze wspomnianej bazy projektów gotowych.
- Biznes w Plenerze, czyli wyjątkowe spotkanie przedsiębiorców z Kujaw i Pomorza [ZDJĘCIA] - 27 czerwca 2025
- Z oceanu prosto na Twój stół! Poznaj zalety dzikiego łososia - 26 czerwca 2025
- Pielęgnacja skóry po zabiegach laserowych – jak przyspieszyć regenerację? - 26 czerwca 2025