Plany, marzenia i wyzwania Politechniki Bydgoskiej. Rektor mówił radnym o rozwoju uczelni
Dodano: 18.05.2025 | 17:45Na zdjęciu: Pracownicy Politechniki Bydgoskiej na czele z rektorem prof. Markiem Adamskim muszą mierzyć z wyzwaniami na najbliższe lata.
Fot. Ryszard Wszołek/PBŚ
Wydział Medyczny, Akademickie Centrum Sportu, otwarcie na mieszkańców – ostatnie lata to szereg sukcesów Politechniki Bydgoskiej. Przed uczelnią stoją jednak wyzwania – kryzys demograficzny, kolejne inwestycje i konsolidacja.
7 maja rektor PBŚ prof. Marek Adamski był gościem posiedzenia komisji rady miasta ds. rozwoju i przedsiębiorczości. Była to okazja na omówienie zmian na uczelni, jak i również jej współpracy z otoczeniem. Za kadencji obecnego rektora uległa ona poprawie – Wydział Sztuk Projektowych uczestniczy w działaniach na rzecz miasta, a na fordońskim kampusie odbywają się jarmarki, imprezy motoryzacyjne i ekologiczne. Jakie są dalsze plany Politechniki Bydgoskiej, która w tym roku akademickim uruchamia nowe kierunki: cyberbezpieczeństwo, pielęgniarstwo i prawo?
Adamski przyznał, że w poprzedniej kadencji rada miasta podjęła kilka kluczowych decyzji dla dalszego rozwoju uczelni, wyrażając zgodę na przekazanie miejskich gruntów m.in. pod budowę kolejnego etapu Akademickiego Centrum Sportu, ale także Szpitala Miejskiego, który – obecnie pod nazwą Szpital Kliniczny Politechniki Bydgoskiej – stanowi główną bazę kierunku lekarskiego. Inwestycje, jak i promocja oferty ma zachęcić jak największą liczbę absolwentów szkół średnich do podjęcia studiów na Politechnice Bydgoskiej.
CZYTAJ WIĘCEJ: Ministerstwo na „tak”. Politechnika Bydgoska uruchamia prawo
– To, co dziś jest największym wyzwaniem w szkolnictwie wyższym, to 2028 rok. Wtedy rozpocznie się potężny kryzys demograficzny – mówił radnym rektor. Sposobem PBŚ na walkę z topniejącą liczbą studentów (za trzy lata w naborze głównym ma ona przyjąć nie 1100, a zaledwie 400 osób) jest otwieranie kierunków interdyscyplinarnych, nie kojarzących się z politechniką – m.in. wspomnianego prawa. – Nowe obszary będą się cieszyć większym zainteresowaniem niż tradycyjne kierunki – podkreślił profesor.
Uczelnia, dzięki wsparciu unijnemu, uruchomiła też Akademię Politechniki – ofertę bezpłatnych kursów dla mieszkańców od 18 do 64 lat, którzy chcą podnieść swoje kwalifikacje. Wśród ich tematów jest m.in. gospodarka odpadami czy wypalenie zawodowe. – Rozpoczęliśmy albo kontynuujemy współpracę ze szkołami średnimi – mówił Adamski. W jej skład wchodzą m.in. wizyty studyjne uczniów, organizację olimpiad branżowych na uczelni czy program „Politechnika z Klasą”, w ramach którego w szkołach średnich powstały klasy „patronackie” PBŚ.
– W obszarze naukowym skupiamy się na utrzymaniu dobrego wyniku ewaluacyjnego obecnych dyscyplin. Po ocenie dziesięciu z nich, trzy mają najwyższą kategorię A, a siedem B+. Dzięki temu możemy samodzielnie przeprowadzać postępowania doktorskie, nadawać stopnie dr hab., a pracownicy mogą występować o stopień profesora do Rady Doskonałości Naukowej – wyjaśniał radnym rektor. Obecnie Politechnika czeka na wyniki nowej ewaluacji. – Chcielibyśmy je utrzymać – dodał. Uczelnia wprowadziła też narzędzia motywacyjne dla pracowników.
Politechnika Bydgoska chce rozbudować infrastrukturę badawczą
Ważnym krokiem w dalszym rozwoju Politechniki Bydgoskiej będzie rozbudowa infrastruktury badawczej. Subwencja dla uczelni to ok. 120 milionów złotych, z czego 88% z niej trafia na wynagrodzenia; utrzymanie budynków czy inwestycje muszą być zatem finansowane z środków pozyskiwanych zewnętrznie.
Zgodnie z planami nakreślonymi na przełomie lat 60. i 70., Politechnika konsoliduje się w Fordonie – na przenosiny z centrum czekają „najtrudniejsze wydziały”: rolnictwa i biotechnologii z ulicy Bernardyńskiej, inżynierii i technologii chemicznej z Seminaryjnej oraz hodowli i biologii zwierząt z Mazowieckiej. – Pod względem utrzymania są to nieefektywne lokalizacje i chcielibyśmy je ulokować w Fordonie w jak najkrótszym czasie. Zoptymalizowałoby to koszty i uatrakcyjniło infrastrukturę z punktu widzenia studenta – argumentował Adamski.
By skupić uczelnię przy Kaliskiego, uczelnia zaplanowała budowę szklarni na potrzeby wydziału rolnictwa. – Rozpisaliśmy jeden przetarg, niestety z powodu braku środków finansowych musieliśmy go unieważnić. Skierowaliśmy aplikację o ich pozyskanie; pierwsze odpowiedzi były odmowne, ale jak tylko uzyskamy dotację, to rozpoczynamy budowę – informował radnych rektor.
PRZECZYTAJ TAKŻE: 50 lat kampusu Politechniki Bydgoskiej. Wszystko zaczęło się 19 lipca 1974 roku
W sferze marzeń Politechniki jest realizacja jednej, kluczowej inwestycji w Fordonie. – Po analizie całego potencjału stwierdziliśmy, że możemy w miarę szybko skonsolidować uczelnię realizując jeden główny cel: centralne laboratorium. Wymaga to zmian i prac przygotowawczych w wydziałach. Nie chcemy bowiem powielać powierzchni funkcjonujących obecnie w centrum, tylko stworzyć jedno laboratorium o charakterystyce badawczej i dydaktycznej – ogłosił Adamski. Uczelnia ma już wstępny plan, jak miałoby ono funkcjonować, ale koszty inwestycji są ogromne.
– Szacujemy je na 180 milionów złotych, dlatego jest ona w sferze marzeń – wprost przyznał rektor. Budowa laboratorium umożliwiłaby jednak sensowne przeniesienie wszystkich jednostek na tereny przy Kaliskiego. Pomieszczenia administracyjne „zmieściłyby się” w istniejącej infrastrukturze.
CZY BYDGOSCY STUDENCI PRACUJĄ? OBSERWUJ NAS NA TIKTOKU!
@metropoliabydgoska.pl Studenci! Niedługo zaczynamy semestr letni. ☀️ jesteście gotowi? 😎 #bydgoszcz #students #studenci #studia #bydgoszczcity #metropoliabydgoska #metropoliabydgoskapl #bydgoszczanie ♬ something that i want by grace potter sped up – Lexie (Daisy’s Version) 🌼
Długofalowy plan zakłada także dalszą modernizację 50-letnich budynków fordońskiego kampusu. Obecnie toczy się remont dwóch pięter najstarszych budynków na potrzeby wydziału telekomunikacji, informatyki i elektrotechniki. – Ma on największą liczbę studentów i największe nabory spośród naszych jednostek, zatem musimy iść do przodu. W ramach inwestycji powstają cztery nowe laboratoria: telefonii komórkowej 6G, bezpieczeństwa sieci (w tym bezprzewodowych) i informatyki śledczej. Koszt to 7,5 miliona złotych z środków własnych – wyjaśniał sternik uczelni.
Politechnika „inwestuje” także w studentów, oferując płatne staże w przedsiębiorstwach, rozszerzając opiekę psychologiczną czy zwiększając środki na działalność studencką. – Skupiamy się na tworzeniu przyjaznej przestrzeni w fordońskim kampusie – w miarę możliwości powstają strefy relaksu i przestrzenie socjalne dla studentów; niektóre w wyniku współpracy z przedsiębiorcami – wymieniał prof. Adamski.
Uczelnia od dawna planuje też remont akademików przy ulicy Kaliskiego. Powstałe w latach 70. wysokie budynki wymagają dostosowania do obecnych potrzeb studentów i ich liczebności. – Koszt szacujemy na 70 milionów złotych – mówił radnym Adamski. Politechnika szuka możliwości pozyskania sporych środków na ten cel. – Brakuje nam też strefy gastronomicznej – dodał. Prace projektowe nad nią mają jednak zamknąć się tego lata.
Politechnika nie planuje sprzedaży budynku po Wydziale Zarządzania przy Fordońskiej 430. – Został on wygaszony z codziennego użytkowania; koszty utrzymania są minimalne. Mamy plany związane z rozwojem pewnego obszaru, ale wymagają konkretyzacji. Teren za budynkiem jest wykorzystywany jako lądowisko do dronów – powiedział rektor.
Politechnika rozwija medycynę
Dzięki Politechnice Bydgoskiej, pomocy zarówno ówczesnego i obecnego rządu, jak i samorządu Bydgoszczy w 2024 roku medycyna wróciła na bydgoską uczelnię. Kierunek lekarski był pierwszym krokiem w kierunku rozwoju Wydziału Medycznego; w nowym roku akademickim PBŚ ma w planie kształcenie pielęgniarstwa. – Mieliśmy akredytację Krajowej Izby Pielęgniarek i Położnych. Czekamy na ocenę Polskiej Komisji Akredytacyjnej – powiedział Adamski. Członkowie komisji usłyszeli, że na terenie uczelni trwa realizacja Centrum Symulacji Medycznych.
– Są też przygotowywane plany rozbudowy szpitala – dodał. Placówka przy Szpitalnej dostosowuje się do funkcji klinicznej; studenci rozpoczną zajęcia na oddziałach w nowym roku akademickim.
Akademickie Centrum Sportu 2. Już w sobotę otwarcie stadionu, boisk, kortów i strzelnicy
Przez 70 lat istnienia Politechnika Bydgoska posiadała ubogą infrastrukturę sportową. To zmieniło się w ostatnich latach – plany przygotowywane przez Tomasza Topolińskiego udało się zrealizować obecnemu rektorowi. W 2023 roku otwarto halę Akademickiego Centrum Sportu, a już w sobotę, 24 maja nastąpi uroczyste otwarcie drugiej, otwartej części kompleksu.
U zbiegu ulic Akademickiej i Kaliskiego powstały: spełniające standardy FIFA pełnowymiarowe boisko piłkarskie ze sztuczną nawierzchnią otoczone pełnowymiarową bieżnią, boiska do koszykówki i siatkówki plażowej, dwa kryte korty tenisowe i strzelnica sportowa z sześcioma torami i 25 metrami długości wraz ze strzelnica elektroniczną. Infrastrukturę sportową dopełnia zaplecze w postaci trybuny oraz kompleksu z szatniami i przestrzenią biurową.
Niemal wszystkie elementy kompleksu sportowego mają być dostępne „od razu” – wyjątkiem jest strzelnica, która wymaga realizacji osobnych procedur.