Bydgoszcz
6C
Słonecznie
93% wilgotność
Wiatr: 1km/h ESE
H 6 • L 6
18C
Pon
22C
Wt
23C
Sr
22C
Czw
22C
Pt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczMiastoPlastyk miejski wyznaczył pierwszą ścianę pod legalne graffiti
marek iwiński
27.02.2020 | 12:15

Plastyk miejski wyznaczył pierwszą ścianę pod legalne graffiti

Na zdjęciu: Plastyk miejski Marek Iwiński wyszedł z inicjatywą stworzenia miejsca do legalnych działań artystycznych.

Fot. Stanisław Gazda/archiwum

Przejście podziemne pod ulicą Kruszwicką będzie pierwszą legalną ścianą w Bydgoszczy, w której będzie można wykonać graffiti. Inicjatywa urzędu miasta nie oznacza jednak, że każdy będzie mógł tam zostawić swój podpis – powstające tam murale będą musiały spełnić kilka warunków.

Z inicjatywą legalnego street artu w Bydgoszczy wyszedł plastyk miasta, Marek Iwiński. – Dzięki temu uda się poprawić estetykę miejsc nieco zdegradowanych. Jednocześnie wskazywanie legalnych miejsc do powstawania graffiti może zniechęci do aktów wandalizmu i niszczenia ścian budynków, które niestety ciągle się zdarzają. Ważne jest jednak, aby wyznaczone miejsca pod legalny street art, po ingerencji artystów ulicznych nie stanowiły dysonansu dla przestrzeni miejskiej – skomentował plastyk.


CZYTAJ TAKŻE: Nowe rozkłady jazdy pełne błędów


Pierwszą legalną ścianą pod kompozycję artystyczną street artu będzie przestrzeń w tunelu przy ul. Kruszwickiej. Nie oznacza to jednak, że każdy będzie mógł tam malować to, co mu się podoba. – Murale muszą spełniać jednak kilka kryteriów – wykluczone są treści powszechnie uznawane za obraźliwe, nieetyczne oraz zabronione przez Konstytucję i kodeks karny. Przedstawione dzieła nie powinny też wpływać negatywnie na odbiór społeczny – podaje urząd miasta.

Nad spełnianiem powyższych kryteriów czuwać będzie plastyk miejski. Jego zdaniem, najbardziej odpowiednią formą będzie realizacja murali tematycznych z hasłem przewodnim, co pozwoli na uzyskanie spójności stylistycznej kompozycji, a jednocześnie przy różnym wyrazie artystycznym stworzy ciekawą, oryginalną przestrzeń. Z kolei od strony artystów, osobą odpowiedzialną za przekazaną przestrzeń będzie architekt i jednocześnie street artowiec – Patryk Olbratowski.

Obecna, a także przyszłe lokalizacje ścian przeznaczonych pod realizację kompozycji artystycznych street art wskazywane są w uzgodnieniu z Zarządem Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Powiązane treści