Bydgoszcz
9C
Słonecznie
61% wilgotność
Wiatr: 4km/h SSW
H 9 • L 9
8C
Pt
10C
Sob
15C
Nd
20C
Pon
22C
Wt
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczKomunikacjaPłatność kartą za bilety już w przyszłym tygodniu. W pojazdach pojawiły się automaty
płatność kartą w pojeździe bydgoszcz
03.10.2018 | 13:26

Płatność kartą za bilety już w przyszłym tygodniu. W pojazdach pojawiły się automaty

Na zdjęciu: Tak wyglądają terminale umożliwiające płatność kartą za bilet komunikacji miejskiej. Ta opcja zostanie uruchomiona 9 października.

Fot. BB

W wtorek, 9 października w pojazdach Irex-Trans ruszy możliwość zakupu biletu kartą płatniczą. W autobusach tego przewoźnika zamontowano już specjalne terminale.

Spóźniony start możliwości wykonania bezgotówkowych płatności za bilet w bydgoskich autobusach i tramwajach nastąpi w przyszły wtorek – początkowo przedstawiciele Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej, na czele z zastępcą dyrektora Rafałem Grzegorzewskim zapowiadali, że pierwsze urządzenia pojawią się w pojazdach już w czerwcu.

Czytniki pojawiły się już w pojazdach przewoźnika Irex-Trans, wykonującego kursy na liniach autobusowych nr 51, 53, 55, 56, 58, 62, 67, 69, 73 i 76. To dzięki nim 9 października będzie można dokonać bezgotówkowej płatności za przejazd. Do końca przyszłego miesiąca terminale mają być dostępne już we wszystkich pojazdach, w tym tramwajach. – Tramwaje starego typu będą miały czytnik w pierwszym wagonie, ale docelowo chcemy wszystkie te pojazdy wymienić na nowy tabor, więc problem zostanie rozwiązany – deklarował Rafał Bruski.


CZYTAJ WIĘCEJ: Rafał Bruski o biletach czasowych: Będą konsultacje w autobusach i tramwajach


Automaty zostały dostarczone przez Mennicę Polska – będą one działać w ramach Open Payment System tej samej firmy. Umożliwią one dokonanie płatności za przejazd za pomocą zbliżeniowej karty bankowej. Terminale są wyposażone w wyświetlacz dotykowy, za pomocą którego pasażerowie wybiorą rodzaj biletu i po zbliżeniu karty dokonają płatności. Numer karty, którą dokonano płatności zostanie zapisany w systemie a następnie sprawdzony czytnikiem podczas kontroli.

– W momencie kontroli biletów przyłożenie karty potwierdzi, że płatność zostanie dokonana. Rozwiązanie jest całkowicie bezpieczne, polega ono na wygenerowaniu odpowiedniego tokenu. Dzięki temu będzie możliwość zweryfikowania, że tą kartą faktycznie została wykonana transakcja. Chodzi o to, by to odbywało się bardzo szybko i sprawnie, by nie blokować możliwości zakupu biletów. Pozostałe kanały dystrybucji biletów oczywiście będą funkcjonować. Te biletomaty, które funkcjonują w nowoczesnych tramwajach, też na razie zostają tłumaczył w marcu Rafał Grzegorzewski. W ramach umowy Mennica Polska dostarczy także nowe czytniki kontrolerskie.

Jak informują przedstawiciele Mennicy Polskiej, za pomocą nowych terminali będzie można zapłacić za przejazd także smartfonem, obsługującym technologię HCE lub NFC. Dodatkowo, ich funkcjonalności przewidują możliwość sprawdzenia stanu Bydgoskiej Karty Miejskiej czy zakodowanie na niej biletu okresowego nabytego przez Internet.


Powiązane treści