Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Plaże w regionie — co warto o nich wiedzieć?

Dodano: 19.06.2016 | 07:15

W wakacje plaże będą tłumnie odwiedzane.

Na zdjęciu: Sezon plażowy zbliża się wielkimi krokami.

Fot. Stanisław Gazda

Borówno, Piecki, Chmielniki i Pieczyska — to cztery miejsca, które lubią odwiedzać bydgoszczanie w upalne dni. Znajdują się tam plaże, które już niedługo będą celami podróży wielu mieszkańców miasta. Zobaczcie, co warto wiedzieć o tych miejscach.

Każda z plaż będzie czynna co najmniej przez dwa najbliższe miesiące: lipiec i sierpień. Położona tuż przy lesie plaża w Pieckach nie ma oficjalnej daty swojego otwarcia, więc zapewne niektórzy już spędzili tam tegoroczne ciepłe dni. Inaczej jest w przypadku położonych nieopodal Chmielnik. Druga z plaż w gminie Nowa Wieś Wielka będzie czynna już od najbliższej soboty, 18 czerwca. Dzień później, od 19 czerwca, będzie można korzystać z plaży cywilnej w Borównie, którą prowadzi Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Największa w okolicy Bydgoszczy plaża — w Pieczyskach będzie oficjalnie czynna od 1 lipca.

To właśnie w tym ostatnim miejscu zaplanowano najwięcej atrakcji. W Pieczyskach, położonych nad Zalewem Koronowskim, przez całe wakacje odbywać się będą festiwale i koncerty. Miejsce określane jako raj dla miłośników łodzi, żaglówek i szant prowadzi Miejsko-Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji w Koronowie. W tym miejscu, tak jak na innych plażach, pojawią się również punkty gastronomiczne. Nie zabraknie także toalet.

Wstęp na plażę w Pieczyskach jest darmowy. Również bezpłatnie można korzystać z terenu w Pieckach. Inaczej jest w przypadku dwóch pozostałych plaż. Za wejście na plażę w Chmielnikach należy zapłacić 5 zł. Dzieci poniżej 10 roku życia wchodzą za darmo. Najdrożej jest w Borównie. Bilety wstępu na plażę kosztują 5 zł (ulgowe) i 8 zł (normalne).

Taka cena zapewne i tak nie zniechęci mieszkańców Fordonu, których od Borówna dzieli niewielka odległość. Dojechać tam można autobusami PKS oraz autokarami oferowanymi przez prywatnych przewoźników. W taki sam sposób można dotrzeć do Pieczysk oraz Chmielnik. Ponadto już od 1 lipca reaktywowane będzie połączenie autobusowe umożliwiające dojazd z centrum Bydgoszczy do plaży nad jeziorem Jezuickim w Chmielnikach. Linia międzygminna nr 99 kursować będzie codziennie przez całe wakacje. Pojazd zatrzyma się m.in. na przystanku Chmielniki/plaża. Cena przejazdu tym autobusem będzie taka sama, jak w granicach administracyjnych Miasta Bydgoszczy. Niestety autobus ten nie będzie dojeżdżał do Piecek. Dojechać tam można jedynie samochodem.

Na plaży w Borównie, Chmielnikach i Pieczyskach na pewno pojawią się ratownicy WOPR. Zabraknąć ich może na dzikiej plaży w Pieckach, która zlokalizowana jest na terenie należącym do Lasów Państwowych. Znajdująca się w pobliżu woda jest własnością Skarbu Państwa. Taka rozbieżność stwarza problem ustalenia tego, kto powinien zatrudnić ratowników. Jednak wciąż prowadzone są rozmowy nad rozwiązaniem tego problemu. Prawdopodobnie w Pieckach pojawiać się będą patrole ratowników z pobliskich Chmielnik.

Niezależnie od tego, czy w danym miejscu będą ratownicy WOPR, musimy pamiętać, że nikt tak nie zadba o nasze bezpieczeństwo, jak my sami. Wyjeżdżając nad wodę należy przede wszystkim zabrać ze sobą zdrowy rozsądek.