Bydgoszcz
4C
Mgła
100% wilgotność
Wiatr: 2km/h SW
H 5 • L 3
13C
Czw
9C
Pt
8C
Sob
4C
Nd
7C
Pon
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczKomunikacjaPo projektach czas na budowę. ZDMiKP przedstawił plan na drogi rowerowe
droga rowerowa
24.03.2017 | 20:14

Po projektach czas na budowę. ZDMiKP przedstawił plan na drogi rowerowe

W czwartek przedstawiciele ZDMiKP spotkali się z radnymi.

Na zdjęciu: ZDMiKP przedstawił radnym plany dotyczące dróg rowerowych.

Fot. archiwum

W czwartek radni z Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki spotkali się z przedstawicielami Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej. Tematem rozmów była m.in. bydgoska infrastruktura rowerowa.

W ostatnim czasie skupialiśmy się na projektowaniu, ale teraz w końcu przechodzimy do budowy – mówił p.o. zastępcy dyrektora ds. inwestycji drogowych ZDMiKP Maciej Gust podczas spotkania z radnymi. Na razie prace prowadzone są na ul. Matki Teresy z Kalkuty, gdzie powstaje wydzielona droga dla rowerów po stronie wschodniej oraz na wiadukcie na Wojska Polskiego. Znacznie dłuższa jest lista odcinków, które są obecnie na etapie  projektowania lub przygotowywania do realizacji. Są to drogi rowerowe na Grunwaldzkiej, Kujawskiej, Ogińskiego, Wiatrakowej, Glinki (od. Ujejskiego do Magnuszewskiej), Kruszwickiej (po obu stronach), Łochowskiej (od granicy miasta do Nakielskiej, ok 1,1 km), Focha (od ronda Grunwaldzkiego do mostów Solidarności, ok. 700 m), Solskiego (od ronda Kujawskiego do Chołoniewskiego) i przy ul. Promenada w Fordonie. Większość z nich powstanie przy okazji realizacji najważniejszych inwestycji drogowych

Czytaj także: Rowerem przez Fordon, czyli krainę absurdu

O stan już istniejących ścieżek zadba dwóch pracowników ZDMiKP, którzy w tym celu zostali wyposażeni w jednoślad. – W ten sposób lepiej poznają drogi rowerowe i będą mogli odnotować wszelkie ubytki, które wymagają naszej interwencji  – tłumaczył radnym Jacek Witkowski, p.o. zastępcy dyrektora ds. utrzymania infrastruktury ZDMiKP.  Jeden z pierwszych przejazdów zostanie poświęcony Fordonowi, a dokładnie ulicom Pelplińskiej i Twardzickiego. – Jazda tamtędy to horror. Nie dziwię się niektórym rowerzystom, że zjeżdżają na jezdnię – mówił radny Lech Zagłoba-Zygler, który w czasie obrad przedstawił fordońskie problemy z drogami rowerowymi.

Drogowcy rozważają ustanowienie na ul. Twardzickiego ciągu pieszo-rowerowego. Na Pelplińskiej pojawi się za to nawierzchnia bitumiczna.  W Zarządzie mają też plany dotyczące ul. Sudeckiej, gdzie od skrzyżowania z ul. Wyzwolenia do granicy miasta (ok. 550 m) prowadziłby ciąg pieszo-rowerowy.

W planach jest też poprawa komfortu podróży nad jezioro Jezuickie. Prace mają odbyć się na ul. Dąbrowa, dla której przygotowywana jest obecnie koncepcja remontu. Niewykluczone też, że jako zadanie uzupełniające przy budowie II etapu trasy Uniwersyteckiej zostanie zrealizowana modernizacja ul. Rozłogi.

Jak wylicza ZDMiKP, obecnie na terenie miasta jest 83 km dróg rowerowych – 77,91% to samodzielne drogi rowerowe, a 22,09% to ciągi pieszo-rowerowe.


Powiązane treści