Bydgoszcz
4C
100% wilgotność
Wiatr: 1km/h E
H 6 • L 3
15C
Nd
10C
Pon
6C
Wt
6C
Sr
2C
Czw
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczNa sygnalePo tragedii na UTP. Rodzina jednej z ofiar otrzyma ponad 400 tysięcy złotych odszkodowania
14.02.2020 | 15:14

Po tragedii na UTP. Rodzina jednej z ofiar otrzyma ponad 400 tysięcy złotych odszkodowania

Do tragedii doszło w połowie października 2015 r. Zginęły wówczas trzy osoby.

Na zdjęciu: Łącznik uczelni, w którym w październiku 2015 r. doszło do tragedii. Zginęło wówczas trzech młodych studentów.

Fot. Sebastian Torzewski / archiwum

Gdański Sąd Apelacyjny oddalił apelację i zasądził Uniwersytetowi Technologiczno-Przyrodniczemu w Bydgoszczy wypłacenie odszkodowania poszkodowanym po tragedii na imprezie Start Party z 2015 roku.

W sumie, uczelnia musi zapłacić 420 tysięcy złotych zadośćuczynienia krewnym jednej z ofiar tragedii, do której doszło w październiku 2015 r. – 24-letniej Pauliny. Jej rodzice mają otrzymać od UTP w sumie 300 tys. zł, zaś siostry – po 60 tys. zł.

Jak pisze Express Bydgoski, pełnomocnik Uniwersytetu sugerował przed sądem podczas czwartkowej rozprawy, że uczelnia nie ponosi odpowiedzialności za śmierć trójki studentów podczas imprezy Start Party, zaś wyrok, jaki w marcu 2019 r. zapadł w Sądzie Okręgowym w Bydgoszczy był „powierzchowny i merytorycznie nieprzemyślany”. Sędziowie gdańskiego Sądu Apelacyjnego oddalili jednak apelację złożoną przez pełnomocników uczelni.

– Sąd, oddalając apelację pozwanego uniwersytetu zważył, iż wbrew twierdzeniom skarżącego, pozwany jest odpowiedzialny za działania swojego organu, jakim jest rektor. Od rektora, co podkreślił sąd w ustnych motywach rozstrzygnięcia, należy oczekiwać szczególnej staranności w dbaniu o zachowanie bezpieczeństwa i stosowania obowiązujących przepisów prawa na terenie uczelni – mówi Joanna Organiak z biura prasowego Sądu Apelacyjnego w Gdańsku. Jednocześnie – jak dodaje Organiak – imprezy związane z otrzęsinami były organizowane na uczelni od 15 lat i zazwyczaj uczestniczyło w nich znacznie więcej aniżeli 500 osób. – A skoro tak to już chociażby z tego względu impreza organizowana przez organy samorządu studenckiego w październiku 2015 r., spełniała warunek uznania jej za imprezę masową – podkreśla.

W ocenie sądu, rektor dysponując tą wiedzą powinien uzależnić wyrażenie zgody na jej zorganizowanie od spełnienia wymogów z ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych, w tym m.in. obowiązku posiadania opinii służb: policji czy straży pożarnej.

Jednocześnie, w grudniu ubiegłego roku zapadł wyrok w sprawie karnej. I tutaj również będzie ją rozpatrywał Sąd Apelacyjny, bowiem śledczy z Prokuratury Rejonowej Bydgoszcz-Północ nie zgadzają się z wyrokiem uniewinniającym ówczesnego prorektora uczelni ds. dydaktycznych prof. Janusza P.

Sąd Okręgowy w Bydgoszczy przekazał, że wpłynęły już apelacje od wyroku złożone przez oskarżyciela posiłkowego, prokuratora i obrońców. Akta sprawy mają niebawem zostać wysłane do gdańskiego sądu.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Mmm
Mmm
1 rok temu

Pieniądze nie wrócą nikomu życia, odszkodowania powinny być przyznawane na cele charytatywne, chyba, że rodzina chce się dorobić na tragedii

Powiązane treści