Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Pociągi do Ciechocinka wrócą pod koniec 2025 roku? Reaktywacja miała nastąpić w tym roku

Dodano: 22.10.2024 | 10:23

Na zdjęciu: Dworzec w Ciechocinku od kilkunastu lat czeka na reaktywację połączeń.

Fot. PKP PLK

PKP PLK i urząd marszałkowski deklarują, że od 14 grudnia 2025 roku do uzdrowiska w Ciechocinku ponownie będzie można przyjechać pociągiem. Wczoraj (21 października) doszło do podpisania porozumienia na rzecz przywrócenia połączeń pasażerskich na zelektryfikowanej linii kolejowej nr 245 Aleksandrów Kujawski – Ciechocinek.

W 2014 roku po raz ostatni w Ciechocinku pojawiły się pociągi – wówczas były to połączenia sezonowe. Regularne kursy zakończyły się trzy lata wcześniej. Obecnie kuracjusze, ale też mieszkańcy Ciechocinka dojeżdżają do Torunia i okolic albo transportem indywidualnym, albo busami czy autobusami. Podróż z Bydgoszczy do Ciechocinka jest jeszcze trudniejsze: bezpośrednie połączenia oferuje Flixbus. Wybór innych opcji oznacza przesiadki w Aleksandrowie czy Toruniu. Od kilku lat zaczęto zatem myśleć o reaktywacji linii, która jest zelektryfikowana – to ułatwia przedłużenie pociągów, które kursują na trasie Bydgoszcz – Toruń – Włocławek.

W grudniu 2023 roku samorząd województwa, PKP Polskie Linie Kolejowe i miasto Ciechocinek podpisały list intencyjny w sprawie powrotu pociągów do uzdrowiska. – Dotrzymujemy słowa. Obiecywaliśmy przywrócenie bezpośrednich pociągów z Bydgoszczy i Torunia do Ciechocinka – i to realizujemy – podkreśliła odpowiedzialna w zarządzie województwa za publiczny transport zbiorowy członek zarządu Aneta Jędrzejewska. – Chcemy uruchomić te relacje od 1 września 2024, a najpóźniej w grudniu 2024 – dodała.

Jak się jednak okazało, pociągi nie pojawią się w Ciechocinku w tym roku. Teraz sygnatariusze listu deklarują, że połączenie zacznie funkcjonować w grudniu 2025 roku. Wczoraj (21 października) PKP PLK oraz urząd marszałkowski i władze Ciechocinka podpisały porozumienie, na mocy którego spółka PKP zobowiązała się do przeprowadzenia prac projektowych i przebudowy siedmiokilometrowej linii nr 245, które umożliwią powrót pociągów.

Urząd marszałkowski zapewni połączenia pasażerskie w ilości minimum ośmiu par pociągów dziennie przez okres co najmniej pięciu lat. Miasto Ciechocinek przeprowadzi niezbędne prace dotyczące infrastruktury miejskiej, które zapewnią wygodny dostęp do kolei – podaje PKP PLK, zarazem deklarując przebudowę peronów w Ciechocinku, Odolionie i Aleksandrowie Kujawskim, wyremontowanie torów i rozjazdów oraz wymianę urządzeń sterowania ruchem kolejowych i remont sieci trakcyjnej.

Pociągi pojadą docelowo z prędkością do 120 km/h. Na pięciu przejazdach kolejowo-drogowych będzie bezpieczniej. W Nowym Ciechocinku przejazd znajdujący się na skrzyżowaniu drogi krajowej nr 91 ze zjazdem z autostrady A1 zyska nowe zabezpieczenia w postaci sygnalizacji i rogatek, współpracujących z sygnalizacją świetlną na skrzyżowaniu wspomnianych dróg – przekazuje biuro prasowe „peelki”.

@metropoliabydgoska.pl Gala MMA z Mariuszem Pudzianowskim! #bydgoszcz #mma #sport #Pudzian #Pudzianowski #KSW #ufc ♬ original sound – AJ????

Inwestycja ma sprawić, że do kujawsko-pomorskiego kurortu dojedziemy nie tylko z Torunia, ale i z Bydgoszczy. – To połączenie stanie się naszą wizytówką. Chcemy zapewnić kuracjuszom najwyższą jakość usług. Do Ciechocinka będzie kursować najnowocześniejszy tabor, jakim dysponujemy. Inwestycja ma duże znaczenie nie tylko dla funkcjonowania uzdrowiska, służyć też będzie mieszkańcom naszego regionu – podkreślił wczoraj marszałek Piotr Całbecki.

Realizacja prac projektowych i robót budowlanych po stronie PLK zaplanowana jest w terminie, który umożliwi wznowienie ruchu pociągów od wejścia w życie nowego rozkładu jazdy 2025/2026 – czyli od 14 grudnia 2025 roku. Szacowana wartość prac to 24,5 miliona złotych. Finansowanie zaplanowane jest z budżetu państwa. Za kilka miesięcy będziemy wiedzieć, czy wczorajsze obietnice tym razem zostaną dotrzymane.