Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Pesa z nowymi kontraktami. Dostarczy nowe tramwaje i pociągi

Dodano: 24.12.2021 | 20:40

Na zdjęciu: Czeski przewoźnik kolejowy - Ceske Drahy złożył w Pesie zamówienie na nowe pojazdy.

Fot. PESA Bydgoszcz SA / wizualizacje

Końcówka roku jest bardzo udana dla bydgoskiej Pesy. Firma dostarczy nowe tramwaje dla Wrocławia, a zamówienie nowych pojazdów w Pesie potwierdził także czeski przewoźnik kolejowy – Ceskie Drahy.

Jak przekazuje w komunikacie Pesa, podpisany kontrakt z czeską stroną, który warty jest ponad 514 milionów złotych jest drugim zamówieniem w ramach umowy, którą zawarto pod koniec lutego br. i która umożliwia czeskiemu przewoźnikowi zakup do 160 pojazdów, których łączna wartość wynosi niemal 2,5 miliarda zł. – Zamówione, kolejne trzydzieści trzy nowe zespoły trakcyjne będą przeznaczone do obsługi regionalnych połączeń w Kraju Hradeckim – mówi Maciej Grześkowiak z Pesy i dodaje, że pojazdy do Czech mają zostać dostarczone w latach 2024-2026.

Czeska strona łącznie zamówiła w bydgoskiej firmie już 66 pojazdów, których wartość przekracza miliard złotych. – Bydgoska firma dostarczy dla narodowego czeskiego przewoźnika spalinowe pojazdy nowej generacji dedykowane dla ruchu regionalnego, podobne do eksploatowanych przez ČD Linków, znanych pasażerom pod nazwą RegioShark – podkreśla Grześkowiak i zaznacza, że pierwsze pojazdy, które trafią do Czech będą obsługiwały połączenia w regionach środkowoczeskim, pardubickim, południowoczeskim, wysoczyńskim i w Pradze.

To nie koniec, bo Pesa wygrała przetarg na dostawę nowych tramwajów do Wrocławia. Wrocławskie MPK zawarło już z bydgoską firmą umowę na zrealizowanie tej inwestycji. W jej ramach, do stolicy Dolnego Śląska może trafić nawet czterdzieści nowych tramwajów typu Twist. Każdy z nich ma mieć blisko 29 metrów długości. – Podstawowe zamówienie, obejmujące 24 tramwaje, jest w sumie warte 204 mln złotych – przyznaje Grześkowiak i nadmienia: – Jeśli przewoźnik zdecyduje się je rozszerzyć o maksymalną możliwą liczbę pojazdów, zapłaci łącznie ponad 337,5 mln zł.

Przedstawiciele bydgoskiej firmy zapowiadają, że pierwszy nowy tramwaj na Dolny Śląsk trafi w ciągu dwóch lat.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments