Podpisano umowę na łącznik obwodnicy Inowrocławia. Cena? Prawie 100 milionów
Dodano: 10.08.2017 | 23:16Na zdjęciu: W czwartek podpisano umowę z wykonawcami inwestycji.
Fot. GDDKiA
W czwartek bydgoski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad podpisał umowę na projekt i budowę łącznika obwodnicy Inowrocławia. Za realizację inwestycji odpowiadać będzie konsorcjum firm Kobylarnia i Mirbud.
Zadanie realizowane jest w systemie Projektuj i Buduj i kosztować będzie 93,972 mln zł. Za taką cenę powstanie trasa w ciągu drogi krajowej nr 25 o długości 4,88 km. Wykonawca wybuduje też węzeł drogowy Sławęcinek, przebuduje istniejącą sieć drogową oraz wybuduje chodniki i zatoki autobusowe. Umowę z Kobylarnią i Mirbudem, które zapewniają dziesięcioletnią gwarancję, podpisał w czwartek dyrektor bydgoskiego oddziału GDDKiA Jarosław Gołębiewski, a przyglądali się temu m.in. poseł Piotr Król (PiS) i prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza.
Łącznik ma powstać do grudnia 2019 roku i połączyć się z niemal wybudowanym już odcinkiem obwodnicy, mijając miasto od strony północnej. Początkowo inwestycja miała kosztować niespełna 89 milionów złotych, ale w styczniu, po otwarciu ofert, okazało się, że budżet trzeba będzie zwiększyć. Urząd wojewódzki i GDDKiA zgodnie zapewniały, że środki uda się znaleźć, ale przez długi czas nic w tej sprawie się nie zmieniało.
W czwartek inowrocławski ratusz podkreślał rolę posła Krzysztofa Brejzy, a także prezydenta, który mówił nawet, że jeśli trzeba będzie, to wynajmie kilkanaście autokarów i pojedzie z mieszkańcami do Warszawy. Tak radykalne środki okazały się jednak niepotrzebne, bo pieniądze udało się wygospodarować. – Cieszę się, że trzy lata temu miałem okazję uczestniczyć w podpisaniu umowy dotyczącej budowy obwodnicy, którą zakończono przed terminem. Wierzę, że również łącznik zostanie oddany szybciej, bo jego wykonanie jest w bardzo dobrych rękach firm Kobylarnia i Mirbud, a podwykonawcy są z terenu Inowrocławia – mówił włodarz miasta podczas podpisania umowy.
Obwodnica Inowrocławia została otwarta dwa tygodnie przed terminem, w połowie lipca. Dzięki niej podróż na trasie Toruń – Konin/Poznań trwa krócej, a podróżni omijają miasto od wschodu.
- Bydgoski Bieg Urodzinowy już w niedzielę. Ważne informacje dla kierowców i pieszych - 23 kwietnia 2025
- Motocyklista ranny w wypadku na Focha. Podsumowanie świąt na drogach w Bydgoszczy - 23 kwietnia 2025
- Pijalnia w Lesie Gdańskim wkrótce będzie otwarta. MWiK zaprasza na zdrową wodę - 23 kwietnia 2025