Bydgoszcz
21C
Niebo częściowo zachmurzone
47% wilgotność
Wiatr: 8km/h W
H 21 • L 20
22C
Wt
22C
Sr
17C
Czw
16C
Pt
23C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaREGIONInwestycjePodpisano umowę na łącznik obwodnicy Inowrocławia. Cena? Prawie 100 milionów
10.08.2017 | 23:16

Podpisano umowę na łącznik obwodnicy Inowrocławia. Cena? Prawie 100 milionów

Po kilku miesiącach poszukiwań znalazły się pieniądze na budowę łącznika.

Na zdjęciu: W czwartek podpisano umowę z wykonawcami inwestycji.

Fot. GDDKiA

W czwartek bydgoski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad podpisał umowę na projekt i budowę łącznika obwodnicy Inowrocławia. Za realizację inwestycji odpowiadać będzie konsorcjum firm Kobylarnia i Mirbud.

Zadanie realizowane jest w systemie Projektuj i Buduj i kosztować będzie 93,972 mln zł. Za taką cenę powstanie trasa w ciągu drogi krajowej nr 25 o długości 4,88 km. Wykonawca wybuduje też węzeł drogowy Sławęcinek, przebuduje istniejącą sieć drogową oraz wybuduje chodniki i zatoki autobusowe. Umowę z Kobylarnią i Mirbudem, które zapewniają dziesięcioletnią gwarancję, podpisał w czwartek dyrektor bydgoskiego oddziału GDDKiA Jarosław Gołębiewski, a przyglądali się temu m.in. poseł Piotr Król (PiS) i prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza.

Łącznik ma powstać do grudnia 2019 roku i połączyć się z niemal wybudowanym już odcinkiem obwodnicy, mijając miasto od strony północnej. Początkowo inwestycja miała kosztować niespełna 89 milionów złotych, ale w styczniu, po otwarciu ofert, okazało się, że budżet trzeba będzie zwiększyć. Urząd wojewódzki i GDDKiA zgodnie zapewniały, że środki uda się znaleźć, ale przez długi czas nic w tej sprawie się nie zmieniało.

W czwartek inowrocławski ratusz podkreślał rolę posła Krzysztofa Brejzy, a także prezydenta, który mówił nawet, że jeśli trzeba będzie, to wynajmie kilkanaście autokarów i pojedzie z mieszkańcami do Warszawy. Tak radykalne środki okazały się jednak niepotrzebne, bo pieniądze udało się wygospodarować. – Cieszę się, że trzy lata temu miałem okazję uczestniczyć w podpisaniu umowy dotyczącej budowy obwodnicy, którą zakończono przed terminem. Wierzę, że również łącznik zostanie oddany szybciej, bo jego wykonanie jest w bardzo dobrych rękach firm Kobylarnia i Mirbud, a podwykonawcy są z terenu Inowrocławia – mówił włodarz miasta podczas podpisania umowy.

Obwodnica Inowrocławia została otwarta dwa tygodnie przed terminem, w połowie lipca. Dzięki niej podróż na trasie Toruń – Konin/Poznań trwa krócej, a podróżni omijają miasto od wschodu.


Powiązane treści