Bydgoszcz
4C
Lekkie opady śniegu
60% wilgotność
Wiatr: 7km/h S
H 5 • L 4
9C
Nd
8C
Pon
5C
Wt
4C
Sr
4C
Czw
Przed świętami nie stój w korku! Śledź na bieżąco nasz serwis TRAFFIC na portalu MetropoliaBydgoska.PL oraz na Facebooku i Twitterze.
Metropolia BydgoskaREGIONKomunikacjaPodróż przez województwo ma być szybsza. Powstanie nowa obwodnica
10-10-2019_ budowa drogi S5 - odcinek 3, Bydgoszcz Północ - Bydgoszcz Opławiec (Aleksandrowo - Tryszczyn) - SF (18)
23.10.2019 | 09:32

Podróż przez województwo ma być szybsza. Powstanie nowa obwodnica

Na zdjęciu: Do prac budowlanych jeszcze daleko, ale realizacja obwodnicy Więcborka powoli nabiera kształtów.

Fot. Szymon Fiałkowski

Ruch tranzytowy ma wkrótce zostać wyprowadzony poza Więcbork. Trwa wyłanianie zwycięzcy przetargu na wykonanie projektu koncepcyjnego.

Projekt ma wskazać co najmniej cztery warianty budowy (w tym jeden bezinwestycyjny) uwzględniające istniejący i planowany sposób zagospodarowania terenu. Projekt ma stanowić podstawę dla prac projektowych oraz starań o uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia. Wykonawca inwestycji przygotuje również koncepcję organizacji ruchu.

Trasa ma ominąć Więcbork od strony zachodniej i zostanie skomunikowana z wszystkimi drogami wojewódzkimi krzyżującymi się w mieście – drogą nr 189 w kierunku Złotowa, 241 w stronę Nakła i Sępólna Krajeńskiego i 242 w kierunku Wyrzyska.  W ramach prac nad koncepcją mają odbyć się konsultacje społeczne z przedstawicielami władz lokalnych oraz mieszkańcami.

Obecnie trwa wybór wykonawcy inwestycji. Zainteresowanych realizacją zadania jest sześć podmiotów, które wyceniły prace projektowe na kwotę od ok. 170 tys. do 1 mln zł. Przygotowanie opracowania i uzyskanie decyzji środowiskowej zajmie około 20 miesięcy.

–  Zbudowaliśmy już osiem takich tras. Zależy nam, by obwodnica Więcborka była kolejną, która powstanie w regionie. Korzyści z realizacji inwestycji odczuwają zarówno kierowcy, jak i mieszkańcy miasta. Budowę obwodnic ujęliśmy w naszym Kujawsko-Pomorskim Planie Spójności Komunikacji Kolejowej i Drogowej. Chcemy na ten cel wykorzystać fundusze unijne – mówi marszałek województwa Piotr Całbecki. W ostatnich latach zrealizowane zostały podobne inwestycje w Brodnicy, Chełmnie, Janikowie, Mroczy, Nakle, Mogilnie, Pakości i Płazowie.

Przez Więcbork przejeżdża średnio 6 tysięcy pojazdów. Nowa trasa ma liczyć od 3 do 5 kilometrów długości. W sierpniu ubiegłego roku w Więcborku odbyło się oficjalne otwarcie nowego ronda na skrzyżowaniu dróg wojewódzkich nr 241 i 242.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Powiązane treści