Podsumowanie 2022 roku w Bydgoszczy!

1/824 lutego - Napaść Rosji na Ukrainę
Wydarzenia rozgrywające się na Ukrainie miały ogromny wpływ na życie bydgoszczan. Już w pierwszych dniach po rosyjskiej agresji mieszkańcy naszego miasta zaczęli organizować pomoc. Swoje siły zaangażował urząd miasta, było też wiele oddolnych inicjatyw. W Bydgoskim Centrum Targowo – Wystawienniczym funkcjonował specjalny punkt zbiórki darów.
Do Bydgoszczy i jej obszaru metropolitalnego przyjechało kilkadziesiąt tysięcy osób uciekających przed wojną. Rozpoczęli oni pracę w miejscowych firmach i naukę w bydgoskich szkołach.

2/86 maja - Pierwsze umowy na S10 podpisane
– Rozpoczynamy realizację bardzo ważnej inwestycji, tak długo oczekiwanej przez mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego. Dzięki niej obie stolice tego województwa, czyli Bydgoszcz i Toruń, zostaną połączone nową, bezpieczną trasą w standardzie drogi ekspresowej – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk przy okazji podpisania pierwszych umów na budowę trasy S10. Dotyczyły one odcinków Bydgoszcz Południe – Emilianowo oraz Solec Kujawski – Toruń Zachód.
We wrześniu podpisano umowę na kolejny odcinek, który połączy Emilianowo z Solcem Kujawskim. Pozostaje jeszcze czwarty kontrakt. Jak niedawno informowaliśmy, nie ma odwołań od wyboru konsorcjum Rubau/Poltores na wykonawcę odcinka między węzłami Toruń Zachód i Toruń Południe.

3/824 czerwca - Strajk w komunikacji miejskiej
W piątkowy poranek rozpoczął się protest kierowców i motorniczych MZK, którzy oczekiwali wyższych pensji, a także skarżyli się na organizację pracy w zakładzie.
W porównaniu do kilkugodzinnego strajku sprzed siedmiu lat, tym razem protest potrwał zdecydowanie dłużej – dokładnie dwa tygodnie. Przez kilkanaście dni na bydgoskich ulicach funkcjonowała zorganizowana doraźnie komunikacja zastępcza.
8 lipca strajk został zakończony, ustalono podwyżki w wysokości 350 zł brutto, a organizacja pracy miała zostać poprawiona. Czy w kolejnych miesiącach rzeczywiście tak się stało? Wystarczy odpowiedzieć, że w grudniu prezes Piotr Szałkowski zrezygnował z posady po kilku miesiącach pracy, a MZK w nowym roku będzie jeździć na podstawie aneksu do dotychczasowej umowy, bo nie udało się ustalić z miastem warunków nowej.

4/8Wrzesień - Inflacja atakuje bydgoską gastronomię
Jesienią na bydgoskim rynku gastronomicznym był spory ruch. Tradycyjnie otworzyło się kilka nowych lokali, ale też zdecydowanie więcej niż w poprzednich latach zostało zamkniętych.
Nie zjemy już w Vegabie i Falli. Długo wydawało się też, że do historii przejdzie również najstarsza bydgoska pizzeria Roma. Niedawno jednak poinformowano, że jej prowadzeniem zajmą się członkowie rodziny dotychczasowych właścicieli.

5/81 października - Cięcia w komunikacji miejskiej
Jak tłumaczył ZDMiKP, ”w związku z nierealizowaniem przez Miejskie Zakłady Komunikacyjne usługi przewozowej na poziomie zapisanym w umowach”, zarząd podjął działania w celu dostosowania rozkładów jazdy do rzeczywistych, zgłaszanych przez zarząd MZK, możliwości kadrowych.
Wśród przyczyn cięć należy też wymienić wzrost kosztów funkcjonowania komunikacji miejskiej. Zmiany w rozkładach jazdy wprowadzono na kilkunastu liniach. Szczególnie boleśnie odczuli je pasażerowie jeżdżący tramwajami nr 1, które teraz kursują tylko w godzinach porannego i popołudniowego szczytu w dni powszednie.

6/820 października - Ekstraklasa wróciła do Bydgoszczy
Na ten mecz kibice Zawiszy czekali od dawna. Od spadku klubu z najwyższej klasy rozgrywkowej minęło już siedem lat. Niebiesko-czarni żegnali się z elitą w atmosferze konfliktu ówczesnego właściciela z kibicami.
Do powrotu do Ekstraklasy wciąż daleka droga, ale w choć jeden wieczór bydgoszczanie mogli poczuć się, jakby wciąż grali z najlepszymi. Piłkarze Zawiszy spisali się bardzo dobrze i sprawili Radomiakowi Radom wiele problemów. Na początku meczu nawet prowadzili, ale ostatecznie spotkanie zakończyło się zwycięstwem faworyta 3:1.
Doskonale pokazali się też kibice, którzy tłumnie przybyli na stadionie przy ul. Gdańskiej. Na trybunach zasiadło ponad 4 tysiące osób

7/821 października - Budowa trasy S5 na finiszu
Budowa drogi ekspresowej S5 – choć z trzyletnim opóźnieniem – zbliża się do szczęśliwego finału. Najbardziej czasochłonne okazały się prace na dwóch odcinkach na północ od Bydgoszczy, na których doszło do zmiany wykonawcy.
Od 21 października trasa z Bydgoszczy do Świecia jest dostępna dla kierowców w pełnym zakresie, czyli po dwa pasy ruchu w obu kierunkach.
Obecnie cała trasa główna jest już otwarta. Wciąż jednak toczą się prace związane z budową między innymi dróg serwisowych i punktów obsługi podróżnych.

8/825 października - Inauguracja systemu Park & Ride
System popularny w wielu miastach Europy w końcu zawitał do Bydgoszczy. Na razie otwarte są parkingi na Węźle Zachodnim, rondzie Kujawskim, przy Lesie Gdańskim i od kilku dni – na Przylesiu. Problemów z parkowaniem na nich nie ma żadnych, bo wolne są… prawie wszystkie miejsca.
W pierwszych tygodniach system nie zyskał uznania wśród kierowców z Bydgoszczy i okolic. Z reguły zaparkowanych jest zaledwie kilka samochodów, choć są wyjątki – na przykład w niedzielę handlową koło Zielonych Arkad. Parkingi miały jednak służyć nie zakupowiczom, a osobom, które zamiast wjechać do centrum miasta miały przesiąść się na komunikację miejską.
Drogowcy na razie są oszczędni w podawaniu statystyk parkowania, tłumacząc, że trwa jeszcze faza testów. Dawno jednak żadna bydgoska inwestycja nie wzbudzała tylu prześmiewczych komentarzy wśród mieszkańców.
Zdjęcia:
Za kilka godzin rok 2022 przejdzie do historii. Przypomnij sobie, czym emocjonowaliśmy się w Bydgoszczy w ostatnich dwunastu miesiącach!
Wybrał zespół redakcyjny MetropoliaBydgoska.PL
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
- Tajemniczy zgon w Myślęcinku. Policjanci i prokurator pracują na miejscu zdarzenia - 30 czerwca 2025
- Piątkowa impreza w klubie Kancelaria. Obejrzyj ZDJĘCIA - 30 czerwca 2025
- Długi weekend imprezowy w Point Club. Zobacz ZDJĘCIA z piątku i soboty - 30 czerwca 2025