Bydgoszcz
1C
Niebo częściowo zachmurzone
77% wilgotność
Wiatr: 8km/h W
H 1 • L -0
1C
Sob
0C
Nd
-1C
Pon
-2C
Wt
-1C
Sr
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczPolitykaPodsumowano półmetek kadencji i rządów PiS
17.11.2017 | 22:39

Podsumowano półmetek kadencji i rządów PiS

W urzędzie wojewódzkim w Bydgoszczy podsumowano dwulecie rządów Prawa i Sprawiedliwości.

Na zdjęciu: W urzędzie wojewódzkim podsumowano dwa lata rządów PiS.

Fot. Szymon Fiałkowski

Za nami półmetek kadencji partii rządzącej. W urzędzie wojewódzkim w Bydgoszczy podsumowano dwulecie rządów Prawa i Sprawiedliwości.

W piątkowej konferencji uczestniczyli wojewoda Mikołaj Bogdanowicz, wiceminister edukacji Marzenna Drab i poseł PiS Tomasz Latos. Za główny cel drugiej połowy kadencji, wojewoda Bogdanowicz stawia sobie realizację programu Mieszkanie +. – Od 2018 roku chcemy ruszyć z tym programem na Kujawach i Pomorzu, a pierwsze jego efekty mają być widoczne w 2019 r. – zapowiedział wojewoda. Jednocześnie zapowiedziano także przeznaczenie kwoty ponad 480 mln zł na budowę drogi krajowej dla Bydgoszczy i Torunia (chodzi o cztery inwestycje). W przyszłym roku, na terenie Kujaw i Pomorza ma rozpocząć się także formowanie się jednostki wojsk obrony terytorialnej. Docelowo, MON chce by w tej formacji służyło do 2019 r. ok. 53 tys. żołnierzy.

Wiceminister Drab zwróciła uwagę, że rząd PiS postawił szczególny nacisk na rodzinę. – Program rodzina 500+ obejmuje ponad 225 tys. dzieci. Mogę zapewnić, że pieniądze na ten cel mamy zabezpieczone – dodała. Podsumowano także sytuację w edukacji. Zwrócono uwagę, że wycofano obowiązek szkolny dla dzieci od sześciu lat. – Ponad 90% rodziców podjęło decyzję, że dzieci rozpoczną edukację szkolną w wieku siedmiu lat. Stawiamy na nowoczesną szkołę. To, co przed nami to odbudowanie wsparcia metodycznego dla nauczycieli – przyznała Marzenna Drab. I przytoczyła statystyki wedle których, w regionie zatrudnionych jest ponad 1300 nauczycieli, z czego ok. 760 na pełnym etacie. Z pracy odeszło 233 nauczycieli, a 165 przeszło na emeryturę.

Poseł Tomasz Latos wyliczał z kolei to, co udało się wykonać dla Bydgoszczy podczas tej kadencji. To m.in. przeznaczenie ponad 360 mln zł na rozbudowę i remont szpitala im. Biziela, a także wzrost dotacji do ponad 23 mln zł dla szpitala im. Jurasza, z czego ok. 15 mln zł zostanie przeznaczone na kardiologię. Jak zauważył, przeszło 70 mln zł wykorzystano na inwestycje sportowe, a kolejne 25 mln zostało przyznanych na budowę basenu olimpijskiego „Astoria”. Dotacje zostały również przyznane na sferę kulturalną – 14,5 mln zł na rozbudowę bydgoskiego muzeum okręgowego i 9,5 mln na dofinansowanie Opery Nova.

Podczas spotkania pytano także o kwestię inwestycji drogowych. Trwają prace m.in. nad budową drogi S5. – Dla nas najważniejsze jest to, że realizacja tego projektu przebiega zgodnie z planem, a GDDKiA nie zmienia terminu zakończenia prac – dodał wojewoda Bogdanowicz. Padło też pytanie o planowaną, ale też odkładaną w czasie rekonstrukcję rządu. – Decyzja o zmianach w rządzie będzie podejmowana przez panią premier – mówiła wiceminister Drab. Poseł Latos przyznał: – Ja osobiście nie dostałem propozycji wejścia do rządu.


Powiązane treści