Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Pogrzeb humanistyczny. Czym różni się od tradycyjnego pochówku?

Dodano: 26.10.2022 | 10:35

Na zdjęciu: Prowadzeniem ceremonii pogrzebu humanistycznego zajmuje osoba świecka – tzw. mistrz ceremonii.

Fot. mat. Bydgoskiego Domu Pogrzebowego Angel

Obok pogrzebów katolickich coraz częściej spotykaną formą jest ceremonia świecka. Na czym polega pogrzeb humanistyczny i jak wygląda ta uroczystość?

Pogrzeb humanistyczny jest nazywany też pogrzebem świeckim lub niewyznaniowym. Podczas niego dokonuje się pochówków zarówno tradycyjnych, czyli w trumnie, jak i urnowych z kremacją. Pogrzeb świecki charakteryzuje się przede wszystkim indywidualną formą przygotowaną według życzenia osoby zmarłej lub jej rodziny.

Ceremonia różni się od obrzędów katolickich również tym, że jej poprowadzeniem nie zajmuje się ksiądz tylko osoba świecka – tzw. mistrz ceremonii.

Sam przebieg wyraźnie odbiega od obrządku chrześcijańskiego. Osoba prowadząca może pomodlić się za osobę zmarłą, przytoczyć kilka słów od rodziny, przedstawić krótki życiorys albo również wpleść ulubioną poezję czy melodie, piosenki niekoniecznie chrześcijańskie. Takie pogrzeby, wykraczające poza ramy tradycji, zyskują coraz większą popularność.

Uroczystości niewyznaniowe charakteryzują się niepowtarzalną oprawą. Taka sama jest jedynie kolejność prowadzenia ceremonii, czyli powitanie zebranych przez mistrza ceremonii, przeczytanie przemów, pożegnanie osoby zmarłej i pochowanie, złożenie kondolencji rodzinie, złożenie podziękowań dla osób przybyłych oraz zaproszenie na stypę.

Tego typu pochówki realizuje Bydgoski Dom Pogrzebowy Angel, który oprócz ceremonii świeckich zajmuje się przygotowaniami i prowadzeniem pogrzebów katolickich i wyznaniowych na wszystkich cmentarzach w Bydgoszczy i w okolicach.

W tym trudnym dla Państwa momencie pełni empatii i doświadczenia pomagamy przejść przez ten okres. Odbieramy ciała ze szpitali, hospicjum czy domu na terenie Bydgoszczy, jak i całej Polski. Zajmujemy się sprowadzaniem ciał z zagranicy. Wykonujemy kosmetykę pośmiertną i ubieranie ciał. Dokonujemy w Państwa imieniu bezpłatnie wszystkich formalności, wyrobienia aktów i dokonania opłat. Pomagamy Państwu przy wyborze trumny, urny, kwiatów czy oprawy muzycznej. Staramy się, aby nasze ceremonie, również katolickie choć w części były spersonalizowane, godnie i profesjonalnie przeprowadzone – mówi Angelika Matuszewska, właścicielka Bydgoskiego Domu Pogrzebowego Angel i dodaje, że wszystkie usługi realizowane są w konkurencyjnych cenach.

Firma jest czynna całodobowo pod numerem telefonu 797 051 000. Bezpośredni kontakt z jej pracownikami można uzyskać również w dwóch biurach stacjonarnych w Bydgoszczy:

  •  ul. Rynek 4 w Starym Fordonie, przy kościele św. Mikołaja, czynne od 8:00 – 18:00 lub wg ustaleń telefonicznych 797 051 000, 797 052 000
  • ul. Chwytowo 20 w centrum miasta, przy Placu Poznańskim, czynne od 8:00 – 16:00 lub wg ustaleń telefonicznych 797 053 000