Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Pół roku opóźnienia. Przebudowa placu Kościeleckich dobiega końca

Dodano: 15.10.2024 | 13:22

Na zdjęciu: Przy pracach na placu Kościeleckich nie ucierpiał żaden kasztanowiec.

Fot. Szymon Makowski/UMB

Zakończyła się kompleksowa rewitalizacja placu Kościeleckich. Zgodnie z planem, finisz prac miał nastąpić wiosną, ale przeciągnęły się aż do jesieni. W sobotę (19 października) na plac wracają autobusy.

Zapowiadana od kilku lat rewitalizacja placu Kościeleckich rozpoczęła się w maju 2023 roku. Zgodnie z zapisami umowy, wykonawca – bydgoska firma Czill – miała uporać się z zadaniem w nieco ponad rok. Tak się jednak nie stało – roboty przedłużyły się o kilka miesięcy. Finisz nastąpi jednak w tym tygodniu.

Do inwestycji podeszliśmy z szacunkiem do istniejącej zieleni oraz historii – podkreśla prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. – Cieszę się, że plac Kościeleckich z nieodłącznymi wiekowymi kasztanowcami znów stał się reprezentacyjną bramą do Salonu Bydgoszczy. Wkrótce dołączy do niego Rybi Rynek i plac Wolności. Wszystkie projekty konsultowaliśmy z ekspertami i mieszkańcami. Konsekwentnie pracujemy nad tym, by całe Śródmieście nabrało blasku – dodał.

Pół roku opóźnienia. Przebudowa placu Kościeleckich dobiega końca

Zobacz również:

Stan budowy drogi ekspresowej S10. Są nowe nazwy węzłów

W ramach rewitalizacji placu Kościeleckich odtworzono przebieg dawnej alei spacerowej przez jego centralną część. Rozebrano murki oporowe, a nawierzchnie alejek wyłożono materiałem mineralnym, przepuszczalnym dla wody. Nasadzono też nową zieleń: wiosną na nowo założonych trawnikach zakwitną pasy krokusów botanicznych. Plac oświetlą stylowe lampy: inwestycja została rozszerzona także o podświetlenie drzew. Oprawy iluminacyjne umieszczono na trawnikach wokół pni. Oświetleniowa obręcz podświetla także pień zachowanych kasztanowców. Ponadto, zamontowano też 16 dodatkowych kamer miejskiego monitoringu.

W okresie wielkanocnym zakończyła się przebudowa północnej jezdni przy kościele św. Andrzeja Boboli; później otwarto front robót po południowej stronie, przy budynkach UKW i KPCK. Po stronie biurowca Immobile K3 powstał natomiast zbiornik retencyjny – jego realizacja także wpłynęła na tempo inwestycji. – Stanowiska postojowe autobusów zabrukowano kamienną kostką. Chodniki wyłożono kamiennymi płytami otoczonymi opaskami z granitowej kostki. Wbudowane zostały też elementy ryflowane ułatwiające orientację osobom niewidomym. Przystanki zostały wyposażone w nowe wiaty – przekazuje Urząd Miasta Bydgoszczy.

Prace wykonane przez Czill kosztowały 10,2 miliona złotych. Są one objęte siedmioletnią gwarancją.

Autobusy wracają na plac Kościeleckich

Momentem zwieńczającym roboty będzie powrót autobusów miejskich na plac Kościeleckich. Nastąpi to w sobotę, 19 października – to miejsce tak jak wcześniej będzie pętlą linii 51, 58, 61 i 99, a także węzłem przesiadkowym linii nocnych. Te powrócą na plac w nocy z 19 na 20 października (z soboty na niedzielę).

Powrót komunikacji na staromiejską pętlę przebiegnie jednak pod znakiem awaryjnego zamknięcia mostu Bernardyńskiego dla autobusów miejskich. Również od soboty, 19 października wszystkie linie jadące przez przeprawę zmienią trasy. W przypadku linii 51, 58, 61 i 99 od przystanku Zbożowy Rynek (zlokalizowany przy ulicy Bernardyńskiej) pojadą ulicą Bernardyńską, a następnie skręcą na pętlę poprzez zawrotkę przez torowisko przed mostem. Z zawrotki będą też korzystać wszystkie linie nocne. Szczegóły wszystkich zmian związanych z uszkodzeniem przegubu 60-letniej konstrukcji znajdziecie TUTAJ.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Krzysztof
Krzysztof
2 dni temu

Co to jest pół roku opóźnienia. Tyle co nic. Drugie tyle będą jeszcze wprowadzane poprawki, potem poprawki poprawek….