Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Policyjny dron użyty w Fordonie. Obserwowano zachowanie kierowców wobec pieszych [WIDEO]

Dodano: 16.05.2022 | 22:32

Na zdjęciu: Policjanci obserwowali za pomocą drona ruch pojazdów na Fordońskiej w rejonie skrzyżowania z Brzechwy.

Fot. KWP Bydgoszcz / kadr z nagrania z drona

Działania pod hasłem „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego” przeprowadzili w ostatnich dniach bydgoscy policjanci.

Działania funkcjonariuszy odbywały się w ciągu trzech dni, tj. od czwartku do soboty (12-14 maja). – W ramach działań policjanci zwracali uwagę na zachowania kierowców w stosunku do pieszych i rowerzystów, ale też na zachowanie samych pieszych – mówi kom. Lidia Kowalska z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy.

Policjanci do działań wykorzystali także drona. – Przy jego pomocy obserwowaliśmy ruch na Fordońskiej w rejonie skrzyżowania z ul. Brzechwy – mówią. Tylko w czwartek, w trakcie akcji funkcjonariusze ujawnili łącznie ponad dwieście wykroczeń popełnionych przez kierujących pojazdami wobec pieszych, a także piętnastu wykroczeń, które kierujący popełnili w stosunku do rowerzystów.

Swoją obserwację policjanci ponowili także w piątek i sobotę (13-14 maja). Tutaj – jak słyszymy w komendzie policji – tylko w tych dwóch dniach łącznie ujawniono 1 132 przypadki wykroczeń, jakie kierujący popełnili wobec pieszych i ponad dwadzieścia wobec rowerzystów. – Pieszy jest niechronionym uczestnikiem ruchu drogowego, ponieważ w trakcie zderzenia z pojazdem nic go nie chroni – przypominają funkcjonariusze, którzy wyliczają najczęściej popełniane wykroczenia. To m.in. nieprawidłowe przejeżdżanie przejść dla pieszych, nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych lub w innych okolicznościach, omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszym, wyprzedzanie na przejściach dla pieszych lub bezpośrednio przed nimi, nieprawidłowe parkowanie, które utrudnia pieszym korzystanie z chodników i nieprawidłowe przejeżdżanie przejazdów dla rowerów, a jako błędy popełniane przez pieszych wskazano przechodzenie przez jezdnię w miejscu niedozwolonym, przebieganie przez jezdnię, wchodzenie na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd czy przechodzenie przez jezdnię, gdy sygnalizator nadaje sygnał czerwony.

Kolejny raz zwracamy się z apelem do wszystkich użytkowników dróg o przestrzeganie przepisów oraz zachowanie ostrożności i rozwagi podczas poruszania się po drodze – kończą mundurowi.

Szymon Fiałkowski