Bydgoszcz
10C
81% wilgotność
Wiatr: 4km/h WSW
H 10 • L 9
13C
Wt
16C
Sr
17C
Czw
9C
Pt
8C
Sob
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczNa sygnalePolicja masowo skontrolowała kierowców. Kilkadziesiąt wykroczeń przeciwko pieszym [SONDA]
17.11.2019 | 17:15

Policja masowo skontrolowała kierowców. Kilkadziesiąt wykroczeń przeciwko pieszym [SONDA]

Na zdjęciu: Policjanci w czwartek kontrolowali miejsca, gdzie piesi są szczególnie narażeni na uczestnictwo w wypadkach.

Fot. Szymon Fiałkowski

Wyprzedzanie bądź omijanie innych pojazdów przy przejściach czy parkowanie uniemożliwiające pieszym poruszanie się po chodnikach – to tylko niektóre wykroczenia, które policjanci ujawnili w Bydgoszczy i na terenie powiatu bydgoskiego podczas przeprowadzonej w kończącym się właśnie tygodniu akcji poświęconej bezpieczeństwu niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Pod tym sformułowaniem kryją się oczywiście piesi oraz rowerzyści. – Nie chroni ich karoseria pojazdu, poduszki czy inne techniczne elementy wyposażenia. W konfrontacji z pojazdem są na straconej pozycji – mówi podkom. Lidia Kowalska z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy. I dodaje, że szczególną uwagę w trakcie akcji policjanci przywiązywali do wykroczeń w rejonie przejść dla pieszych, gdzie bardzo często dochodzi do łamania przepisów.

Nie inaczej było podczas czwartkowych działań, które były częścią krajowej akcji w celu poprawy bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów. W trakcie kontroli policjanci wykryli ponad sześćdziesiąt wykroczeń. – Najczęściej dotyczyły one nieprawidłowego przejeżdżania przez przejścia dla pieszych lub przejazdy dla rowerów, wyprzedzania na nich czy też nieustąpienia pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu – wylicza Kowalska.

Akcja była powiązana z profilaktyką. Uczestniczący w niej mundurowi wskazywali, jak poprawić swoje bezpieczeństwo, na przykład poprzez noszenie odblasków. – Kolejny raz zwracaliśmy się także z apelem do wszystkich użytkowników dróg o przestrzeganie przepisów oraz zachowanie ostrożności i rozwagi podczas poruszania się – wskazuje podkom. Kowalska.

Czy jako piesi czujecie się bezpiecznie na ulicach Bydgoszczy?

Zobacz rezultat

Policyjne działania odbyły się niemal w przeddzień Światowego Dnia Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych, który przypada co roku w trzecią niedzielę listopada. Z tego powodu właśnie w niedzielę, 17 listopada przed południem bydgoscy funkcjonariusze prowadzili akcję profilaktyczną w zatoce na pasie zieleni przy ulicy Szubińskiej. Jej celem, jak tłumaczą policjanci, było zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo jazdy, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, gdy prawdopodobieństwo wypadków wzrasta kilkakrotnie. – Mają na to wpływ m.in. warunki pogodowe tj. opady deszczu, śniegu, śliska nawierzchnia jezdni, niska temperatura czy mgła. Te wszystkie czynniki są jednym z kilku elementów, które powodują, że droga hamowania znacznie się wydłuża – przypomina asp. Sebastian Rink z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy.

W związku z dniem poświęconym ofiarom wypadków o swoich postulatach chce przypomnieć także Społeczny Rzecznik Pieszych. Przedstawiciele stowarzyszenie w niedzielne popołudnie zorganizowali pod bydgoskim ratuszem briefing prasowy. Przypominali o kampanii #ChodziOżycie, której celem jest zwrócenie uwagi na „tragiczne statystyki na polskich drogach, szczególnie te dotyczące śmierci na przejściach dla pieszych”. We wrześniu ruchy miejskie z kilkunastu polskich miast zaapelowały za pośrednictwem wojewodów do rządu o zmiany w prawie prowadzące do poprawy bezpieczeństwa pieszych. Teraz zwracają się do władz samorządowych, aby eliminowały niebezpieczne miejsca w swoich miastach.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Józef
Józef
1 rok temu

A tak się takowe kontrole odbywają: https://www.youtube.com/watch?v=V3gA-qIFH1A Dobrze, że gość miał kamerkę.

Powiązane treści