Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Zaskakująca nowość w ofercie Politechniki Bydgoskiej na nowy rok akademicki

Dodano: 21.03.2025 | 13:45

Na zdjęciu: 21 marca w Akademickim Centrum Sportu Politechniki Bydgoskiej odbyły się coroczne Wagary z Politechniką, podczas których uczniowie szkół średnich mogli zapoznać się z ofertą PBŚ i osiągnięciami współczesnej nauki.

Fot. BB

Cyberbezpieczeństwo, pielęgniarstwo i… prawo. To trzy nowości w ofercie Politechniki Bydgoskiej na nowy rok akademicki.

Uczelnia z siedzibą w Fordonie poinformowała już o dwóch nowych kierunkach w ofercie na rok akademicki 2025/2026, lecz z trzecią – dość zaskakującą nowością – zaczekała na pierwszy dzień wiosny. 21 marca w Akademickim Centrum Sportu Politechniki Bydgoskiej odbyły się coroczne Wagary z Politechniką, podczas których uczniowie szkół średnich mogli zapoznać się z ofertą PBŚ i osiągnięciami współczesnej nauki.

Pomiędzy rozgrywkami w CS’a, uczelnia zaprezentowała nowe kierunki. – Ten gwar wskazuje na to, że Wagary z Politechniką Bydgoską się rozpoczęły i cieszą się zainteresowaniem uczniów ze szkół średnich. Jesteśmy uczelnią interdyscyplinarną. Posiadamy 40 kierunków – podkreśliła dr Małgorzata Gotowska, prorektor PBŚ ds. kształcenia i spraw studenckich.

Politechnika Bydgoska. Najpopularniejsze kierunki

Wśród najpopularniejszych propozycji Politechniki Bydgoskiej znajdują się takie kierunki, jak zoofizjoterapia, finanse i rachunkowość, informatyka stosowana, budownictwo, architektura wnętrz, komunikacja wizualna, wzornictwo oraz zielarstwo i fitoterapia.

Prawo na Politechnice Bydgoskiej

Dowodem na interdyscyplinarny charakter Politechniki Bydgoskiej jest trzecia, ujawniona dziś nowość – prawo. – Od lat wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom społecznym. Szacujemy trendy i uznaliśmy, że jesteśmy w stanie sprostać potrzebom. Nasz nowy kierunek jest wyjątkowy – powiedział dr Szymon Różański, rzecznik prasowy PBŚ i prorektor ds. rozwoju uczelni. Jednym z wykładowców będzie dr Maciej Dutkiewicz.

Prawo na Politechnice Bydgoskiej połączy klasyczne prawo z nowoczesnymi narzędziami edukacyjnymi. Przedmioty prawne wykładamy od wielu lat, natomiast aktualnie zdecydowaliśmy się na otworzenie nowego kierunku. Będą to studia pięcioletnie magisterskie, zarówno stacjonarne, jak i niestacjonarne. Studenci prawa na Politechnice Bydgoskiej będą mieli do wyboru moduły, takie jak cywilno-handlowy, karno-prawny, nowych technologii i inwestycji strategicznych – zapowiedział obecny dziekan wydziału budownictwa.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Bydgoszcz może być jak Bilbao. Marka turystyczna jest gotowa, potrzeba spektakularnych działań

Dutkiewicz zaznaczył, że prawo na Politechnice Bydgoskiej ma kształcić praktyków w najbardziej poszukiwanych dziedzinach, takich jak prawo energetyczne, sztuczna inteligencja, prawo atomowe. Studenci mają odbywać staże u partnerów PBŚ, m.in. w sądach czy kancelariach, ale także w jednostkach administracji publicznej czy biznesie. – Chcemy też wdrażać studentów w nowoczesne technologie, oprogramowanie prawnicze – uzupełnił.

Radca prawny dr Dominik Delczyk zaznaczył, że prawnicy powinni znać prawo nowych technologii czy prawo budowlane. – Studia, które oferuje Politechnika Bydgoska to studia prawnicze powstałe na bazie klasycznych studiów, ale też na doświadczeniu uczelni technicznej – stwierdził. Radca Patrycja Konarzewska dodała, że to praktyka pozwala przyszłym prawnikom zrozumieć to, jak zastosować prawo. – Studenci muszą zdobyć doświadczenie. Tego typu ujęcie uczy przełożyć przepis na konkretne działanie, ale też rozwija konkretne umiejętności – przekazała.

Cyberbezpieczeństwo i teleinformatyka. Odpowiedź na współczesne wyzwania

Uczelnia już wcześniej ogłosiła, że nowością w jej ofercie na nowy rok akademicki będzie cyberbezpieczeństwo i teleinformatyka. – Ostatnie lata to dynamiczny rozwój technologii cyfrowych. Do sieci przenosimy wiele sfer swojego życia – wiążą się z tym nowe zagrożenia. Tworzy się luka dla specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa – mówił prof. Tomasz Marciniak, dziekan Wydziału Telekomunikacji i Informatyki. Jak dodał mgr inż. Gracjan Kątek, najpierw studenci będą mieć przedmioty wprowadzające. – Następnie wybiorą jedną z dwóch specjalności: cyberbezpieczeństwo lub teleinformatykę. 

Pielęgniarstwo na Politechnice Bydgoskiej. Nowość Wydziału Medycznego

W tym tygodniu uczelnia przedstawiła też nowość na Wydziale Medycznym – pielęgniarstwo. – Po raz drugi rozpoczniemy rekrutację na kierunek lekarski. Chcemy wystartować z pielęgniarstwem. Staje się to możliwe, ponieważ w zasobach uczelni znalazł się szpital kliniczny – powiedziała dziekan Wydziału Medycznego prof. Małgorzata Tafil-Klawe. Jak dodała naczelna pielęgniarka lecznicy Politechniki Bydgoskiej (wcześniej Szpitala Miejskiego) Wioletta Nowak, placówka przy Szpitalnej to „świetne miejsce” na zajęcia praktyczne.

Dlaczego warto studiować pielęgniarstwo na Politechnice Bydgoskiej? Bo jest dyscypliną, która stwarza wiele możliwości pracy dla młodych ludzi; zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Jeśli wybierzecie pielęgniarstwo, będziecie mieli trudny, ale satysfakcjonujący zawód, ponieważ będziecie blisko człowieka – powiedziała.

Błażej Bembnista