Zaskakująca nowość w ofercie Politechniki Bydgoskiej na nowy rok akademicki
Dodano: 21.03.2025 | 13:45Na zdjęciu: 21 marca w Akademickim Centrum Sportu Politechniki Bydgoskiej odbyły się coroczne Wagary z Politechniką, podczas których uczniowie szkół średnich mogli zapoznać się z ofertą PBŚ i osiągnięciami współczesnej nauki.
Fot. BB
Cyberbezpieczeństwo, pielęgniarstwo i… prawo. To trzy nowości w ofercie Politechniki Bydgoskiej na nowy rok akademicki.
Uczelnia z siedzibą w Fordonie poinformowała już o dwóch nowych kierunkach w ofercie na rok akademicki 2025/2026, lecz z trzecią – dość zaskakującą nowością – zaczekała na pierwszy dzień wiosny. 21 marca w Akademickim Centrum Sportu Politechniki Bydgoskiej odbyły się coroczne Wagary z Politechniką, podczas których uczniowie szkół średnich mogli zapoznać się z ofertą PBŚ i osiągnięciami współczesnej nauki.
Pomiędzy rozgrywkami w CS’a, uczelnia zaprezentowała nowe kierunki. – Ten gwar wskazuje na to, że Wagary z Politechniką Bydgoską się rozpoczęły i cieszą się zainteresowaniem uczniów ze szkół średnich. Jesteśmy uczelnią interdyscyplinarną. Posiadamy 40 kierunków – podkreśliła dr Małgorzata Gotowska, prorektor PBŚ ds. kształcenia i spraw studenckich.
Politechnika Bydgoska. Najpopularniejsze kierunki
Wśród najpopularniejszych propozycji Politechniki Bydgoskiej znajdują się takie kierunki, jak zoofizjoterapia, finanse i rachunkowość, informatyka stosowana, budownictwo, architektura wnętrz, komunikacja wizualna, wzornictwo oraz zielarstwo i fitoterapia.
Prawo na Politechnice Bydgoskiej
Dowodem na interdyscyplinarny charakter Politechniki Bydgoskiej jest trzecia, ujawniona dziś nowość – prawo. – Od lat wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom społecznym. Szacujemy trendy i uznaliśmy, że jesteśmy w stanie sprostać potrzebom. Nasz nowy kierunek jest wyjątkowy – powiedział dr Szymon Różański, rzecznik prasowy PBŚ i prorektor ds. rozwoju uczelni. Jednym z wykładowców będzie dr Maciej Dutkiewicz.
– Prawo na Politechnice Bydgoskiej połączy klasyczne prawo z nowoczesnymi narzędziami edukacyjnymi. Przedmioty prawne wykładamy od wielu lat, natomiast aktualnie zdecydowaliśmy się na otworzenie nowego kierunku. Będą to studia pięcioletnie magisterskie, zarówno stacjonarne, jak i niestacjonarne. Studenci prawa na Politechnice Bydgoskiej będą mieli do wyboru moduły, takie jak cywilno-handlowy, karno-prawny, nowych technologii i inwestycji strategicznych – zapowiedział obecny dziekan wydziału budownictwa.
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Bydgoszcz może być jak Bilbao. Marka turystyczna jest gotowa, potrzeba spektakularnych działań
Dutkiewicz zaznaczył, że prawo na Politechnice Bydgoskiej ma kształcić praktyków w najbardziej poszukiwanych dziedzinach, takich jak prawo energetyczne, sztuczna inteligencja, prawo atomowe. Studenci mają odbywać staże u partnerów PBŚ, m.in. w sądach czy kancelariach, ale także w jednostkach administracji publicznej czy biznesie. – Chcemy też wdrażać studentów w nowoczesne technologie, oprogramowanie prawnicze – uzupełnił.
Radca prawny dr Dominik Delczyk zaznaczył, że prawnicy powinni znać prawo nowych technologii czy prawo budowlane. – Studia, które oferuje Politechnika Bydgoska to studia prawnicze powstałe na bazie klasycznych studiów, ale też na doświadczeniu uczelni technicznej – stwierdził. Radca Patrycja Konarzewska dodała, że to praktyka pozwala przyszłym prawnikom zrozumieć to, jak zastosować prawo. – Studenci muszą zdobyć doświadczenie. Tego typu ujęcie uczy przełożyć przepis na konkretne działanie, ale też rozwija konkretne umiejętności – przekazała.
Cyberbezpieczeństwo i teleinformatyka. Odpowiedź na współczesne wyzwania
Uczelnia już wcześniej ogłosiła, że nowością w jej ofercie na nowy rok akademicki będzie cyberbezpieczeństwo i teleinformatyka. – Ostatnie lata to dynamiczny rozwój technologii cyfrowych. Do sieci przenosimy wiele sfer swojego życia – wiążą się z tym nowe zagrożenia. Tworzy się luka dla specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa – mówił prof. Tomasz Marciniak, dziekan Wydziału Telekomunikacji i Informatyki. Jak dodał mgr inż. Gracjan Kątek, najpierw studenci będą mieć przedmioty wprowadzające. – Następnie wybiorą jedną z dwóch specjalności: cyberbezpieczeństwo lub teleinformatykę.
Pielęgniarstwo na Politechnice Bydgoskiej. Nowość Wydziału Medycznego
W tym tygodniu uczelnia przedstawiła też nowość na Wydziale Medycznym – pielęgniarstwo. – Po raz drugi rozpoczniemy rekrutację na kierunek lekarski. Chcemy wystartować z pielęgniarstwem. Staje się to możliwe, ponieważ w zasobach uczelni znalazł się szpital kliniczny – powiedziała dziekan Wydziału Medycznego prof. Małgorzata Tafil-Klawe. Jak dodała naczelna pielęgniarka lecznicy Politechniki Bydgoskiej (wcześniej Szpitala Miejskiego) Wioletta Nowak, placówka przy Szpitalnej to „świetne miejsce” na zajęcia praktyczne.
– Dlaczego warto studiować pielęgniarstwo na Politechnice Bydgoskiej? Bo jest dyscypliną, która stwarza wiele możliwości pracy dla młodych ludzi; zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Jeśli wybierzecie pielęgniarstwo, będziecie mieli trudny, ale satysfakcjonujący zawód, ponieważ będziecie blisko człowieka – powiedziała.
- Sygnalizacja w Fordonie nie działa już od tygodnia. Kiedy nastąpi naprawa? - 16 kwietnia 2025
- Nie tylko w Toruniu. W Bydgoszczy powstanie biuro ważnej instytucji - 16 kwietnia 2025
- S10 Bydgoszcz – Toruń. Widać postępy prac [ZDJĘCIA Z BUDOWY] - 16 kwietnia 2025