Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Politechnika Bydgoska mocno inwestuje w sport. W planach budowa ministadionu piłkarsko-lekkoatletycznego

Dodano: 27.04.2022 | 07:06
Politechnika Bydgoska

Eryk Dominiczak | e.dominiczak@metropoliabydgoska.pl

Na zdjęciu: Politechnika Bydgoska potrzebuje nowej przestrzeni sportowej. Stąd decyzja o budowie wielofunkcyjnej hali oraz plany stworzenia kompleksu boisk przy skrzyżowaniu ulic: Kaliskiego oraz Akademickiej.

Fot. Błażej Bembnista

20 milionów złotych – tyle ma kosztować realizacja drugiego etapu Akademickiego Centrum Sportu na terenie kampusu Politechniki Bydgoskiej w Fordonie. Choć uczelnia dopiero co rozpoczęła pierwszy etap inwestycji, to jej rektor profesor Marek Adamski deklaruje: W przyszłym roku chcemy dysponować pozwoleniem na budowę dalszej części infrastruktury sportowej.

Od wmurowania kamienia węgielnego pod budowę hali sportowej Akademickiego Centrum Sportu minęły niespełna trzy tygodnie. Ale od miesięcy wiadomo też, że uczelnia nie chciałaby poprzestać tylko na wzniesieniu tego obiektu. Gotowa jest bowiem także koncepcja powstania kompleksu boisk w rejonie skrzyżowania ulic: Kaliskiego oraz Akademickiej. Jesienią ubiegłego roku bydgoscy radni wyrazili zgodę na przekazanie politechnice dwóch działek, na których miałyby powstać kolejne obiekty sportowe.

W planach politechniki jest wybudowanie ministadionu piłkarsko-lekkoatletycznego. Pełnowymiarowa murawa oraz czterotorowa bieżnia mają być uzupełnione o trybunę na 250 miejsc. Ponadto, w północnej części fordońskiego kampusu uczelni mają znaleźć się boiska do koszykówki 3×3, siatkówki plażowej oraz zadaszone lekką konstrukcją korty tenisowe. Nie zabraknie również przestrzeni magazynowej do przechowywania sprzętu, między innymi lekkoatletycznego.

To, czego obecnie brakuje bydgoskiej uczelni, to gwarancji finansowych dla przeprowadzenia inwestycji. Ale prof. Marek Adamski zastrzega, że jednym z warunków ubiegania się o pieniądze jest posiadanie pozwolenia na budowę. – Chcemy dysponować nim w pierwszej połowie 2023 roku – wyjaśnia. Warto wspomnieć, że ten sam termin to data zakończenia budowy hali ACS-u.

Środki miałyby pochodzić przede wszystkim ze źródeł rządowych. – Ale finansowanie nie jest oczywiste. Dość powiedzieć, że na 70 ostatnich złożonych wniosków akceptację Ministerstwa Edukacji i Nauki uzyskaliśmy dla pięciu – wylicza prof. Adamski. Ale zaraz dodaje, że w sprawie rozbudowy sportowej części politechniki „jest optymistą”, a środki „pewnie uda się pozyskać”.

Co warte podkreślenia, kwota inwestycji jest efektem znacznych cięć, których trzeba było dokonać na koncepcji. – Dlatego nie ma mowy o uwzględnieniu w niej chociażby zaplecza parkingowego – wskazuje rektor Politechniki Bydgoskiej. Rozbudowa kompleksu sportowego wpisuje się jednak w plan konsolidacji uczelni w Fordonie. Obejmuje on chociażby – poza dopiero co rozpoczętym wznoszeniem hali ACS-u – finiszującą budowę budynku dydaktycznego za Auditorium Novum. W przyszłości ma objąć także remont akademików. – Wszystko po to, aby studenci czuli się w kampusie bardziej komfortowo. I żeby po okresie nauki zdalnej ponownie poczuli się młodzieżą akademicką – zaznacza rektor Adamski. A to ostatnie to duże wyzwanie, z którym mierzy się uczelnia. A które można zmierzyć choćby skalą problemów z wyborem samorządów wydziałowych.

Inwestycje w zaplecze sportowe to efekt diagnozy, którą w minionych latach przygotowała sama uczelnia. Z wyliczeń prof. Marka Adamskiego wynika bowiem, że obecnie politechnika dysponuje dwiema salami, gdzie nie mieści się nawet pełnowymiarowe boisko do siatkówki. Co ciekawe, jedna z nich – przy ulicy Bernardyńskiej – stała się ofiarą nieudanej budowy Nordic Astrum na Babiej Wsi. – Budynek zaczął nam „tańczyć”. Mamy obecnie warunkowe pozwolenie na jego użytkowanie – na dwa lata – tłumaczy sternik Politechniki Bydgoskiej.

A potrzeby dla przestrzeni sportowe są duże, bo – jak wynika z danych samej uczelni – zajęcia wychowania fizycznego trzeba organizować dla blisko 90 grup studentów. W praktyce oznacza to, że budynek Akademickiego Centrum Sportu ma być przez wszystkie dni powszednie zajęty w godzinach od 8:00 do 18:00. Politechnika bierze pod uwagę możliwość jej komercyjnego wynajmowania w godzinach wieczornych oraz w weekendy. – Ale możliwości wynajmu poznamy zapewne w drugiej połowie przyszłego roku, gdy będą gotowe plany zajęć na rok akademicki 2023/2024 – kończy prof. Adamski.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments