Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

To już pewne. Kierunek lekarski wraca na bydgoską uczelnię!

Dodano: 26.06.2024 | 18:28

Na zdjęciu: 1 grudnia 2023 roku władze Politechniki Bydgoskiej uruchomiły Wydział Medyczny. 26 czerwca ostatecznie potwierdzono, że uczelnia będzie kształcić medyków od 1 października 2024.

Fot. Alicja Chrobak

Politechnika Bydgoska otrzymała zgodę na uruchomienie kierunku lekarskiego w październiku tego roku – przekazali ministrowie nauki i zdrowia.

Wczoraj (25 czerwca) Polska Komisja Akredytacyjna (gremium eksperckie oceniające jakość kształcenia na polskich uczelniach) w obecności ministrów zdrowia i nauki miała poinformować o efekcie audytu kierunków lekarskich na uczelniach niemedycznych. Wśród nich była Politechnika Bydgoska. Dziś (26 czerwca) po południu minister nauki Dariusz Wieczorek i minister zdrowia Izabela Leszczyna przekazali dobre wieści dla fordońskiej uczelni.

Zgodnie z ustaleniami, Akademia Tarnowska i Politechnika Bydgoska, które zamierzają rozpocząć kształcenie na kierunku lekarskim w roku akademickim 2024/2025 mają zostać ujęte w rozporządzeniu Ministerstwa Zdrowia w sprawie limitów przyjęć na studia na kierunku lekarskim – czytamy w oświadczeniu. Jak mówił na dzisiejszej konferencji minister nauki, Politechnika Bydgoska zasłużyła na uruchomienie kierunku. – Naprawdę doceniam wkład pracy, bo widziałem osobiście, że jest wielka chęć i duże nakłady finansowe, żeby uruchomić kierunek – powiedział Wieczorek.

Decyzja jest bardzo istotna, gdyż wcześniej Polska Komisja Akredytacyjna wyraziła negatywną opinię dotyczącą uruchomienia medycyny na bydgoskiej uczelni, ale mimo to minister nauki wyraził zgodę na rzecz rozpoczęcia kształcenia.

Kierunek lekarski na Politechnice Bydgoskiej – historia

Przygotowania do utworzenia kierunku lekarskiego rozpoczęły się w lutym 2023 roku – opinia publiczna dowiedziała się o tym pomyśle podczas konferencji z udziałem ówczesnego ministra nauki. 1 marca dr Szymon Różański został mianowany prorektorem ds. rozwoju PBŚ, a jego głównym zadaniem była organizacja Wydziału Medycznego. Kilkanaście dni później minister zdrowia Adam Niedzielski zapewniał, że kształcenie medyków wróci na bydgoską uczelnię w 2024 roku.

W kolejnych miesiącach uczelnia podpisywała porozumienia ze szpitalami dotyczące kształcenia studentów, m.in. ze szpitalem MSWiA czy Centrum Onkologii. – Wydaję mi się, że trzeba pomóc Politechnice Bydgoskiej w realizacji tego zamierzenia, a nie stwarzać problemy. Sądzę, że w tej chwili w medycynie bardzo istotną rolę będzie odgrywała matematyka, fizyka i jej pochodne, a także sztuczna inteligencja i jej pochodne; oczywiście również roboty – tłumaczył w rozmowie z MetropoliaBydgoska.PL prof. Janusz Kowalewski, dyrektor CO.


CZYTAJ WIĘCEJ: Prof. Janusz Kowalewski o tym, jak Centrum Onkologii stało się perełką na arenie naszego kraju [WYWIAD]


Latem 2023 Politechnika złożyła wniosek do MEiN o zgodę na utworzenie kierunku lekarskiego; ta została wydana 28 października. 1 grudnia uruchomiła Wydział Medyczny. – To najpiękniejszy dzień w 72-letniej historii Politechniki Bydgoskiej – powiedział w tym dniu rektor prof. Marek Adamski. Nowy wydział składa się z Katedry Badań Podstawowych i Katedry Badań Klinicznych.

Pozyskano doświadczoną kadrę medyków, o czym świadczą takie nazwiska profesorów jak Harat, Araszkiewicz, Tafil-Klawe czy Pawlak-Osińska. Zabezpieczono także zaplecze kliniczne – podkreślał dr Szymon Różański, rzecznik prasowy PBŚ i prorektor ds. rozwoju uczelni. Dodajmy, że prof. Małgorzata Tafil-Klawe została dziekanem Wydziału Medycznego. Prodziekanem ds. kształcenia i spraw studenckich została dr Anna Kloska, a za rozwój dyscypliny nauki medyczne odpowiadać będzie Przewodnicząca Rady Naukowej dr hab. n. med. Katarzyna Sierakowska, prof. PBŚ.

CZYTAJ WIĘCEJ: Lekarski… i nie tylko! Cztery nowe kierunki studiów na Politechnice Bydgoskiej

Przejęcie przez uczelnię szpitala miejskiego umożliwi modernizację istniejącego prosektorium, które powstanie w byłym zakładzie patomorfologii. – Mamy przygotowaną dokumentację, wkrótce ogłaszamy przetarg – będzie ono gotowe na początek roku akademickiego. Projekt przygotowaliśmy we współpracy z naszą kadrą akademicką i władzami szpitala – mówił w kwietniu rektor Politechniki Bydgoskiej.

To oczywiście nie koniec inwestycji przy Szpitalnej: w najbliższym czasie na terenie szpitala powstanie nowe prosektorium, centrum symulacji medycznych i zaplecze dydaktyczne. Inwestycja będzie warta kilkadziesiąt milionów złotych – uczelnia posiada rządowe dofinansowanie na ten cel w kwocie 70 milionów złotych.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments