Sześć nowych kierunków na Politechnice Bydgoskiej. Czy okażą się hitami?
Dodano: 20.05.2022 | 22:12Na zdjęciu: Politechnika Bydgoska przygotowała sześć nowych kierunków na rok akademicki 2022/2023 - cztery na studiach pierwszego stopnia i dwa na studiach podyplomowych.
Fot. Szymon Fiałkowski
Komunikacja wizualna, ochrona i zarządzanie środowiskiem, przywództwo w sporcie czy gospodarka odpadami – Politechnika Bydgoska zaprezentowała ofertę nowych kierunków na rok akademicki 2022/2023.
– Inżynierowie są z Politechniki – tak swoją ofertę reklamuje największa uczelnia techniczna w regionie. Poszerzona propozycja dla absolwentów szkół średnich została zaprezentowana w piątek, 20 maja w samo południe, w gmachu Młynów Rothera. To kreatywne miejsce w samym sercu Bydgoszczy wiąże się z jednym z nowych kierunków, który może być hitem tegorocznej rekrutacji – komunikacją wizualną. Jak podkreśla mgr Anita Szymankiewicz, prowadzący nowy kierunek Wydział Sztuk Projektowych współpracuje z instytucją kultury na Wyspie Młyńskiej.
– Komunikacja wizualna obejmuje szereg różnorodnych zagadnień związanych z budową przekazu wizualnego. Studenci nauczą się projektowania aplikacji mobilnych, stron www, identyfikacji wizualnych, opakowań, grafiki wydawniczej, a także animacji i środowiska gier komputerowych. Mogą także uczestniczyć w zajęciach związanych z fotografią czy realizacją filmów – opisała nowość Szymankiewicz. Studenci komunikacji wizualnej będą również mieć zajęcia z tradycyjnych technik artystycznych, takich jak malarstwo czy rzeźbiarstwo. Wykładowczyni podkreśliła, że kierunek będzie opierał się na indywidualnym podejściu do studenta i dobrej atmosferze podczas zajęć. – Komunikacja wizualna to odpowiedź na potrzeby rynku pracy, także lokalnego – powiedziała Szymankiewicz.
Pomnik Tysiąclecia uznany za zabytek. Kolejny triumf społeczników
Przy rekrutacji na komunikację wizualną, przyszli studenci będą musieli przedstawić swoje „teczki”, czyli zbiór 15 prac wykonanych w dowolnej technice. Wykładowcy z Wydziału Sztuk Projektowych liczą, że z tej propozycji skorzystają absolwenci takich szkół jak bydgoski „plastyk” czy Zespołu Szkół Chemicznych. – Szukamy ludzi z wyobraźnią, twórczych, ciekawych świata. Kandydaci nie muszą się przejmować tym, że rysują trochę gorzej lub nie posiedli takich umiejętności malarskich. Od tego my jesteśmy i tego będziemy uczyć – uspokaja dr Romuald Fajtanowski.
W tegorocznej ofercie Politechniki Bydgoskiej pojawi się również ochrona i zarządzanie środowiskiem. Dr Piotr Wojewódzki z Wydziału Rolnictwa i Biotechnologii przyznał, że zmiany klimatyczne i postęp technologiczny powoduje, że na rynku pracy potrzebni są nowi specjaliści z ochrony środowiska. – Wyposażymy ich w kompetencje, które pozwolą im zmierzyć się z nowymi wyzwaniami w tym zakresie – dodał. A te kompetencje będą dotyczyć m.in. gospodarki wodno-ściekowej czy gospodarki odpadami. Ochrona i zarządzanie środowiskiem ma przygotować absolwentów do pracy m.in. w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska czy Wodach Polskich.
Wydział Rolnictwa i Biotechnologii przygotował także kolejną nowość. Tegoroczni maturzyści będą mogli aplikować na agrotronikę. Kierunek powstał z myślą o studentach, którzy swoją przyszłość wiążą z nowoczesnym rolnictwem – precyzyjnym, zautomatyzowanym oraz wykorzystującym nowe technologie w zarządzaniu produkcją roślinną i zwierzęcą. Program studiów obejmuje również certyfikowany kurs pilota dronów, coraz częściej stosowanych w rolnictwie.
Nowym kierunkiem, funkcjonującym od niespełna roku na Wydziale Technologii i Inżynierii Chemicznej, jest inżynieria farmaceutyczna. – Profil studiów jest praktyczny; oznacza to, że w ich trakcie studenci zdobywają doświadczenie zawodowe w ramach praktyk. Łącznie trwają one aż pół roku – powiedziała dr inż. Ilona Pyszka. Praktyki są realizowane we współpracy z partnerami kierunku, takimi jak Polfa Warszawa, Grupa Adamed, Filofarm, Neuca, InvetionBio czy Avena.
Politechnika Bydgoska Rekrutacja 2022 – nowe kierunki studiów podyplomowych
Poza studiami pierwszego stopnia, Politechnika Bydgoska planuje także uruchomienie dwóch nowych kierunków studiów podyplomowych. Pierwszy to przywództwo w sporcie – jest on skierowany do trenerów, sportowców czy osób odpowiedzialnych za zarządzanie klubami. – Twarzą kierunku jest trener reprezentacji Polski w amp futbolu Marek Dragosz – powiedziała Emilia Ceglarska z biura ds. Umiędzynarodowienia i Kształcenia Biznesowego. Drugi – to gospodarka odpadami. – To długo oczekiwany kierunek – przyznała prof. Małgorzata Gotowska, prorektor uczelni. Jego atutem ma być korzystanie z doświadczeń praktyków pracujących w bydgoskich firmach zajmujących się odpadami.
Rejestracja internetowa na studia wyższe w roku akademickim 2022/2023 rozpoczyna się 6 czerwca. Pełna oferta dydaktyczna Politechniki Bydgoskiej dostępna jest na stronie internetowej – rekrutacja.pbs.edu.pl
- Konfederacja z rózgą dla rządu Tuska. „Tłuste koty PiS-u zostały zamienione na tłuste koty KO i PSL” - 11 grudnia 2024
- Sztuka wychodzi z Politechniki. Uczelnia nawiązała współpracę z III LO - 11 grudnia 2024
- Przystanki wiedeńskie przy Placu Praw Kobiet już czynne. Prace przy placu Wolności jeszcze trwają - 11 grudnia 2024