Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Politechnika Bydgoska świętuje. W prezencie otrzymała 70 milionów złotych

Dodano: 21.06.2023 | 22:27

Na zdjęciu: Czek od premiera Mateusza Morawieckiego został wręczony rektorowi Politechniki Bydgoskiej prof. Markowi Adamskiemu przez ministra Łukasza Schreibera i wicewojewodę Radosława Kempinskiego.

Fot. Ryszard Wszołek/PBŚ

Politechnika Bydgoska obchodzi swoje święto. Podczas dzisiejszego (21.06) uroczystego posiedzenia senatu uczelni doktoratem honoris causa uhonorowano prof. dr. hab. inż. Janusza Kowala. Wyróżnienia i awanse naukowe wręczono także pracownikom i studentom. PBŚ otrzymała także prezent od rządu – 70 milionów złotych, które trafią m.in. na tworzenie wydziału medycznego.

W dniu 21 czerwca 2023 roku, cała społeczność akademicka Politechniki Bydgoskiej obchodziła Święto Uczelni. Podczas uroczystego posiedzenia senatu, uczelnia przyznała pierwszy jako politechnika, a osiemnasty w całej historii doktorat honoris causa. Otrzymał go prof. dr hab. inż. Janusz Kowal – wykładowca Akademii Górniczo-Hutniczej i wybitny specjalistą w zakresie dynamiki maszyn, wibroakustyki oraz teorii sterowania. Jest twórcą 14 patentów, autorem ponad 200 artykułów naukowych opublikowanych w prestiżowych czasopismach, 10 monografii oraz dwutomowej „Podstawy automatyki.” Za działalność na rzecz nauki i gospodarki uzyskał liczne odznaczenia państwowe i międzynarodowe, w tym: Złoty Krzyż Zasługi i Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Prof. Kowal jest członkiem wielu organizacji i komitetów naukowych, m.in. Komitetu Mechaniki Polskiej Akademii Nauk oraz Board of Directors amerykańskiego International Institute of Acustic and Vibration.

Podczas uroczystości, dyplomy i listy gratulacyjne potwierdzające awans naukowy odebrało 12 nowych doktorów, pięciu doktorów habilitowanych oraz trzech profesorów. Medalem Komisji Edukacji Narodowej odznaczono 23 pracowników PBŚ, a wyróżnienia za aktywną pracę na rzecz uczelni, działalność naukową i wyniki sportowe przyznano ponad 50 studentom. Specjalne statuetki dla pracowników szczególnie zaangażowanych w rozwój uczelni wręczył rektor PBŚ.


CZYTAJ TAKŻE: Jeremi Przybora upamiętniony w Fordonie. Na Politechnice Bydgoskiej odsłonięto rzeźbę


Mam świadomość, że dobra, twórcza praca zasługuje nie tylko na uznanie i szacunek, ale także na należyte wynagrodzenie, które musimy sukcesywnie zwiększać. Chciałbym wdrożyć nowe rozwiązania w zakresie świadczeń motywacyjnych. Myślę tu w szczególności o naszych naukowcach deklarujących pracę w dyscyplinach ewaluowanych. Osoby aktywnie prowadzące badania, aplikujące o projekty, publikujące, pozyskujące partnerów muszą być dobrze wynagradzane. Chciałbym, aby otrzymywały nawet kilkutysięczne dodatki do pensji – proporcjonalnie do swoich osiągnięć. Mechanizm ten będzie impulsem do rozwoju obszaru badawczego naszej uczelni, komercjalizacji wyników badań i zachęci młodych do podjęcia kariery naukowej na Politechnice Bydgoskiej – mówił prof. Marek Adamski.

W swoim przemówieniu rektor podsumował działalność uczelni. Wskazał, że Politechnika realizuje jeden z największych w historii programów inwestycyjnych, którego wartość tylko w tym roku przekroczy 100 mln złotych, a w perspektywie następnych kilkunastu miesięcy dodatkowe 100 mln. Podkreślił także, że to ludzie są największym kapitałem. – Miarą rozwoju uczelni jest przede wszystkim człowiek. Wszystko inne, każdy projekt, wysiłek inwestycyjny czy zmiany organizacyjne, muszą być podporządkowane i sprzyjać rozwojowi ludzi. Takie miejsce staramy się tworzyć na Politechnice Bydgoskiej, która ma być przyjazna pracownikom i studentom – mówił prof. Marek Adamski.

70 milionów dla Politechniki Bydgoskiej na wydział medyczny i cyberbezpieczeństwo

Podczas święta uczelni nie zabrakło prezentów. Minister Łukasz Schreiber poinformował o przyznaniu Politechnice Bydgoskiej 70 mln złotych na potrzeby związane z uruchomieniem studiów na kierunku lekarskim i utworzeniem Wydziału Medycznego. Uczelnia planuje powstanie m.in. nowoczesnego prosektorium. – W III kwartale 2023 roku PBŚ chce złożyć wniosek o zgodę na kształcenie medyków wraz z początkiem roku akademickiego 2024/2025. Dobiega końca kompletowanie kadry medycznej. Sukcesywnie podpisywane są umowy z kolejnymi szpitalami w Bydgoszczy i regionie. Na potrzeby nowego wydziału, Miasto Bydgoszcz przekaże także Politechnice Wielospecjalistyczny Szpital Miejski – podkreśla dr Szymon Różański, rzecznik PBŚ.

Środki z puli 70 mln złotych zostaną przeznaczone także na wydatki związane z cyberbezpieczeństwem. Uczelnia planuje m.in. utworzenie nowoczesnych laboratoriów na potrzeby studentów i pracowników Wydziału Telekomunikacji, Informatyki i Elektrotechniki.

Dodajmy, że w dniach od 19 do 21 czerwca Politechnika Bydgoska była gospodarzem ogólnopolskiej konferencji prorektorów ds. nauki uczelni przyrodniczych i rolniczych. Wspólnie z kierownictwem biur, działów i centrów ds. nauki, prorektorzy dyskutowali o wyzwaniach stojących przed szkolnictwem wyższym. Tematyka konferencji dotyczyła m.in. realizacji projektów badawczych oraz zmian w przepisach dotyczących postępowań o awans naukowy.

Juwenalia na Politechnice Bydgoskiej. W czwartek odbędą się koncerty

Na Politechnice Bydgoskiej świętują także studenci. Trwają bowiem juwenalia. W dniu 20 czerwca odbył się specjalny bieg na Wydziale Technologii i Inżynierii Chemicznej. Start poprzedziło przekazanie kluczy studentom. Na środę (21 czerwca) zaplanowano sportową rywalizację przy fordońskich akademikach.

Koncertowy finał juwenaliów odbędzie się w czwartek (22 czerwca) na kampusie PBŚ w Fordonie, przy Kaliskiego 7. Na scenie wystąpią: LoveCraft, WMW, Kartky, PlanBE i Grubson. Wstęp na koncerty jest bezpłatny dla studentów PBŚ oraz studentów innych uczelni po okazaniu legitymacji studenckiej. Pozostałe osoby mogą nabyć wejściówki w cenie 30 zł na platformie kupbilecik.pl

CZYTAJ WIĘCEJ: Juwenalia 2023 na Politechnice Bydgoskiej. Przyjadą znani artyści

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
stary dziad
stary dziad
8 miesięcy temu

Była Wyższa Szkoła Inżynierska.
Była Akademia Techniczno – Rolniczo.
Był Uniwersytet Technologiczno – Przyrodniczy.
Teraz jest Politechnika Bydgoska.
Z Wydziałem Lekarskim.
Czyli władze nie powiedziały jeszcze ostatniego słowa w zmianach organizacyjno – nazewniczych. …