Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]

Politechnika Bydgoska z prestiżowym grantem na badania nad sztuczną inteligencją

Dodano: 18.04.2025 | 15:11

Na zdjęciu: Sztuczna inteligencja jest wszędzie. Dzięki grantowi, naukowcy z PBŚ zajmą się badaniem rozwoju generatywnych modeli sztucznej inteligencji, ze szczególnym uwzględnieniem transparentności i wyjaśnialności działania systemów, m.in. w kontekście cyberbezpieczeństwa

Fot. Chat GPT

Zespół naukowców z Wydziału Telekomunikacji, Informatyki i Elektrotechniki Politechniki Bydgoskiej uzyskał prestiżowy grant w ramach programu Maria Skłodowska-Curie Actions Doctoral Networks 2024, finansowanego przez Komisję Europejską. To ogromne wyróżnienie dla uczelni, tym bardziej że w konkursie złożono ponad 1400 wniosków, a współczynnik sukcesu wyniósł zaledwie około 10%.

Projekt zatytułowany GREET (Generative Explainee aware Explainability and Transparency in Proactive Cyber Physical Eco Environments) prowadzony będzie pod kierownictwem prof. Michała Chorasia, przy udziale dr hab. inż. Rafała Kozika, prof. PBŚ oraz dr inż. Marka Pawlickiego, prof. PBŚ. Badania skupią się na rozwoju generatywnych modeli sztucznej inteligencji, ze szczególnym uwzględnieniem transparentności i wyjaśnialności działania systemów, m.in. w kontekście cyberbezpieczeństwa.

Pozyskanie tego grantu to kolejny dowód na silną pozycję Politechniki Bydgoskiej w dziedzinie badań nad sztuczną inteligencją – nie tylko w Polsce, ale i w Europie. Dzięki działalności badaczy z PBŚ, Bydgoszcz umacnia swoją pozycję jako istotny ośrodek rozwoju zaufanych i w pełni wyjaśnialnych technologii AI – podkreśla dr Szymon Różański, rzecznik prasowy uczelni.


CZYTAJ TAKŻE: Bydgoskie księgarnie proszą o pomoc. Można podpisać petycję!


Zespół prof. Chorasia ma na koncie liczne sukcesy w realizacji międzynarodowych projektów badawczych; obecnie pracują także nad przeciwdziałaniem dezinformacji w ramach projektu SWAROG.

Warto przypomnieć, że według raportu „Sztuczna inteligencja: osiągnięcia publikacyjne z nauk ścisłych i technicznych w latach 2010–2021” przygotowanego przez Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy (OPI-PIB), publikacje z Politechniki Bydgoskiej są najczęściej cytowanymi pracami z zakresu sztucznej inteligencji wśród polskich jednostek naukowych. Wskaźnik cytowań MNCS (Mean Normalized Citation Score) dla PBŚ wynosi 1,41, co oznacza, że badania te są cytowane aż o 41% częściej niż analogiczne prace na świecie.