Bydgoszcz
13C
Niebo częściowo zachmurzone
73% wilgotność
Wiatr: 4km/h ESE
H 14 • L 10
16C
Sr
13C
Czw
14C
Pt
16C
Sob
16C
Nd
Lista odwołanych wydarzeń i zamkniętych miejsc [AKTUALIZACJE NA BIEŻĄCO]
Metropolia BydgoskaBydgoszczPolitykaPolitycy Koalicji Obywatelskiej rozpoczęli kontrole urzędów wojewódzkich. Także w Kujawsko-Pomorskiem
05.10.2020 | 13:19

Politycy Koalicji Obywatelskiej rozpoczęli kontrole urzędów wojewódzkich. Także w Kujawsko-Pomorskiem

O rozpoczęciu kontroli, posłanki poinformowały podczas konferencji prasowej.

Na zdjęciu: Posłanki Koalicji Obywatelskiej: Iwona Kozłowska i Iwona Hartwich podczas konferencji prasowej przed wejściem do Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Fot. Szymon Fiałkowski

Politycy największej partii opozycyjnej – Platformy Obywatelskiej (Koalicji Obywatelskiej) rozpoczęli kontrolę szesnastu urzędów wojewódzkich. – W jaki sposób premier nadzoruje przeciwdziałanie pandemii i zabezpieczenie Polaków w terenie? – pyta bydgoska poseł PO Iwona Kozłowska.

W poniedziałkowe (5 października) przedpołudnie, posłanki Koalicji Obywatelskiej: Iwona Kozłowska i Iwona Hartwich poinformowały o rozpoczęciu kontroli poselskiej w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim. – Dzisiaj w kraju zachorowało 2 006 osób (na koronawirusa – dop. red.), w województwie mamy 109 potwierdzonych przypadków. Jesteśmy na dziewiątym miejscu dzisiaj, jeżeli chodzi o województwa i zachorowalność, wczoraj byliśmy na pierwszym – mówi Kozłowska.

Jak dodaje Kozłowska, celem kontroli wszystkich szesnastu urzędów wojewódzkich w kraju jest sprawdzenie, jak bieżącą sytuację w kraju nadzorują wojewodowie. Posłowie chcą zweryfikować to, czy wszystkie podejmowane w walce z pandemią działania są właściwe. – Premier Morawiecki na swoich konferencjach prasowych dużo mówi o skuteczności, właściwych działaniach, strategii – podkreśla poseł i dopytuje: – Czy to się przekłada na zabezpieczenie Polaków przed pandemią? Przed kryzysem, który przed nami stoi? Jak to wygląda w rzeczywistości, sprawdzimy to. Mamy nadzieję, że na te dramatyczne pytania znajdziemy tutaj odpowiedź.

Poseł Iwona Hartwich mówi z kolei, że będzie pytać wojewodę m.in. o to, jaka jest liczba łóżek dostępnych w szpitalach w województwie i o współpracę między samorządami a urzędem wojewódzkim. – Jakie decyzje podjął wojewoda, by koordynować walkę z pandemią i czy one wynikają z jakiegoś planu – dodaje Hartwich i zaznacza, że w województwie wzrasta liczba przypadków zakażenia.

Do naszych biur poselskich zgłaszają się zwykli obywatele, mamy osobiście takie przypadki, że ludzie przychodzą do nas po maseczki, mają problemy z dostaniem się do lekarzy – opowiada Hartwich. Inną z kwestii, o którą posłanki będą dopytywać jest ta związana ze szczepionkami przeciwko grypie. – Rząd informuje, że pacjenci, osoby starsze po 75 roku życia otrzymują szczepionki za darmo, ale ich po prostu nie ma – zaznacza Iwona Kozłowska.

Posłanki zostały zapytane o to, jakie przesłanki są do tego, aby skontrolować urząd wojewódzki. – Mamy szereg pytań, uważamy że są one zasadne, jak np. udostępnienie wykazu działań podejmowanych w drodze decyzji, postanowień, zarządzeń lub poleceń podległym służbom w celu przeciwdziałania pandemii – odpowiada Hartwich.

– Chcemy wiedzieć, jaka jest liczba łóżek szpitalnych z wyszczególnieniem miejsc na intensywnej terapii, dla najciężej chorych, wskazanie poszczególnych miejsc w izolatoriach będących do dyspozycji wojewody wraz z zajętością – dodają.

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Powiązane treści